logo transparend vojvodina uzivo

2.000 mladih dobiće zaposlenje

BEOGRAD – U program Unapređenje zapošljivosti mladih kroz radne prakse trebalo bi da se uključi oko 2.000 mladih, a poslodavci iz javnog, privatnog i civilnog sektora bi do 31. avgusta trebalo da zaključe ugovore sa izabranim praktikantima, rečeno je danas na predstavljanju ovog programa.

V.d. pomoćnika ministra za rad Sandra Grujičić je istakla da je povećanje zapošljivosti svih a posebno mladih do 30 godina starosti, jedan od prioriteta aktuelne strategije zapošljavanja i akcionog plana za njenu realizaciju.

„Postoje razni programi koji doprinose bržem zapošljavanju mladih, kao što su „Znanjem do posla“, „Moja prva plata“ a sada i ovaj, program „Unapređenja zapošljivosti mladih“, istakla je ona.

Navela je da postoji dobra saradnja ministarstva sa UNICEF-om i kada je reč o izradi novih zakona, što je prošle godine bilo izraženo kroz pripremu zakona o radnim praksama i volontiranju.

Načelnik odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranju karijere u Nacionalnoj službi za zapošljavanje (NSZ) Goran Gležnić je naveo da je od oko 2.100 mladih koliko ih je NSZ od kraja novembra prošle godine informisala o ovom programu, njih 635 prihvatilo da učestvuje u njemu.

„Ovaj projekat je dobar primer kako da mladi do 30 godina koji se ne školuju, ne rade i nisu uključeni u obuke za posao, steknu radne veštine i iskustvo neophodno za zasnivanje radnog odnosa“, istakao je on.

Naveo je da je trenutno u toku povezivanje savetnika sa omladinskim radnicima „Nacionalne asocijacije praktičara omladinskog rada“ NAPOR, kako bi dogovorili zajedničke aktivnosti u lokalnim sredinama.

Upravo je sticanje radnog iskustva kao uslova za dobijanje posla prema rečima specijaliste za razvoj mladih i adolescenata u UNICEF-u Stanislave Vučković, i bilo motiv za pokretanje ovog projekta.

„On je stateški poduhvat namenjen povećanju znanja i veština mladih na radnom mestu, ali ne samo stručnih znanja već i tzv. mekih veština koje traži 21. vek“, naglasila je ona.

Vučković je za Tanjug navela da je cilj programa da poveže oko 2.000 mladih i 500 kompanija kako bi se kroz dvomesečne radne prakse bolje upoznali i povezali, a mladi stekli nova znanja i povećali svoje šanse za zapošljavanje.

„Iako je Srbija uradila značajne pomake u ovoj oblasti, mladi su i dalje u malo nepovoljnijem položaju, a jedan od glavnih razloga za to je što nemaju radno iskustvo, a baš kroz radne prakse ovog programa mogu da ga steknu i budu konkurentni na tržištu rada“, navela je ona.

Kada je o poslodavcima reč, istakla je da je za njih program zanimljiv jer žele dobre zaposlene u svojim firmama i pokazali su veliku zainteresovanost za ovaj program.

Prema njenim rečima, u anketi koja je prethodila pokretanju programa najviše zahteva za angažovanje mladih istakli su poslodavci iz prerađivačkih i kreativnih industrija, a i mladi su najviše interesovanja iskazali za kreativne industrije.

Program zajednički realizuju UNICEF, Ministarstvo za rad i zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Nacionalna služba za zapošljavanje uz stručnu podršku „nacionalne asocijacije praktičara omladinskog rada“ – NAPOR.

Više informacija o projektu se može naći na platformi biramuspeh.com, koja je i nova platforma za povezivanje poslodavaca i praktikanata.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.