Knjiga o četiri decenije atletskog kluba Spartak iz Opova

OPOVO – U izdanju Opštinske narodne biblioteke Opovo i Sveta knjige iz Beograda, iz štampe je izašla knjiga „Spartak“ – Na atletskim stazama Sakula i Opova. Autor knjige je osnivač i predsednik Atletskog kluba „Spartak“ Milorad D. Kovačević.

Kroz svojevrsnu sportsku autobiografiju, Kovačević nam pripoveda priču od nastanka kluba i 42 godine koliko već traje.

AK „Spartak“ je osnovan 14. decembra 1980. godine i nosi ime Jovana Mikića – Spartaka, istaknutog atletičara Kraljevine Jugoslavije, rođenog u Opovu, u kući gde je danas obdanište pored škole.

Za četiri decenije kroz klub je prošlo više od tri hiljade mladih u sekcijama u Sakulama, Opovu, Barandi, Sefkerinu i Idvoru. Do 1988. godine centar kluba bio je u Sakulama a zatim se premešta u Opovo.

Klub je imao i ima reprezentativce u svim kategorijama, od pionira do seniora. Nekoliko rekorda Vojvodine i Srbije i danas je u vlasništvu „Spartaka“. Ivan Zebić, Soni Darijević, Srđan Nećakov i štafeta 4x60m još su rekorderi Vojvodine i Srbije.

„Spartak“ je organizovao 20 maratona Sakule – Opovo, zatim trku „Najbrži u Jugoslaviji na 1.000m“ kasnije u Srbiji), državno kros prvenstvo, tri pokrajinska prvenstva, više biciklističkih trka, „igre bez granica“, puno školskih i ostalih takmičenja.

Klub je imao i svoje amatersko pozorište sa više od 50 izvedenih predstava, gde su glumci bili atletičari i prijatelji kluba. Organizovano je i veliki broj radnih akcija radi obezbeđivanja sredstava za takmičenja, opremu i visinskih priprema u Gornjem Statovcu, na Radan planini.

Mnogo je vrhunskih sportskih ostvarenja atletičara bilo, od Čede Banovca, Dragana Andrejića i Save Lazića iz Sakula, svi reprezentativci Jugoslavije, zatim Ivana Devića, Dragana Kapunca, Živka Filipovića i Divne Lakičin iz Idvora, takođe reprazentativaca Vojvodine i Srbije.

Zatim serija uspešnih iz Barande, počev od vanserijskog Srđana Nećakova, Saše Radusinovića, Milana Vitolića, Dragana Vasića, Saše i Biljane Ristović, Gordane Marković, Save Popova, Tamare Radin, Mladena Banovca, Danila Babinog, Marka Živanova, Marka Jovinog, Teodore Vasić…

 

Banovac – Andrejić – Kovačević

 

Zatim blistavi šampioni iz Sefkerina, Ivan Zebić, Saša Jovanov, Biljana Petkovski, Ivan Ristić i Stefan Jovanov sadašnja velika nada u bacanju kugle, kao i mnogo njih iz Opova, rekorder u skoku u vis Soni Darijević, koji je glatko pobeđivao čak i kasnije evropskog i svetskog prvka Dragutina Topića, zatim Božidar Marković, Ljiljana Ilić, Goran Nikolić, Dejan i Bojan Mihajlović, Dejana i Bojan Vasiljev, Nenad Petronić, Darko Dumbelović, Saša Spasojević, Branka Lekić, Miroslav Vladul, Goran Lekić, Bojan Petrović, Aleksandar, Marina, Goran i Nemanja Stojanović, nenadmašna Jovana Jovanović, Danijela Savić, Boris Mojsa, Mihajlo Vanović, Saša Nestorov, Dušan Bogdanov, Vasilije i Jelica Valadžija…

Svi su oni u svojim kategorijama bili prvaci Srbije. Bojan Vasiljev je zvanično tri puta bio najbolji sportista južnog Banata, jednom i ispred čuvenog košarkaša Darka Miličića.

Nemanja Stojanović deset puta prvak Vojvodine u krosu, imao je šest nastupa za reprezentaciju Srbije, između ostalog i na ekipnom Prvenstvu Evrope u Tel Avivu u Izraelu, više puta prvak Srbije na deonicama od 3.000m, 5.000m, 10.000m. Saša Stolić državni prvak u maratonu i treći na Balkanu…

Spartak je 19 puta bioi kros prvak Vojvodine, a dva puta se dogodilo da sve tri medalje na prvenstvu Srbije osvoje članovi kluba (Saša Nestorov, Dušan Bogdanov i Saša Jovanov).

Spisak uspešnih je dug, a još duži onih koji su voleli i vole „Spartak“, bukvalno žive i raduju se za klub.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.