logo transparend vojvodina uzivo

Vučević: Uspeh SRB bi bio da većina glasa protiv rezolucije ili se uzdrži od glasanja

BEOGRAD – Uspeh za Srbiju bi bio ako bi većina zemalja u četvrtak na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija glasala protiv ili bila uzdržana kada se bude glasalo o rezoluciji o Srebrenici, izjavio je danas predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević i istakao da bi to i pored formalnog usvajanja rezolucije značilo da je većina sveta protiv te rezolucije.

On je za TV Prva ocenio da će usvajanje rezolucije imati konsekvence i po Srbiju i po region Zapadnog Balkana (ZB), da je sledeći korak ukidanje Republike Srpske i revizija Dejtonskog sporuma kao i da se neko igra vatrom na ZB. Dodao je da bi usvajanje rezolucije bilo najava nečega što nema dobar prizvuk kod nas i na celom Zapadnom Balkanu. Povodom činjenice da će Nemačka imati uvodnu reč i da je kosponzor rezolucije Vučević je istakao da je ljudima u Srbiji nemoguće objasniti da Nemačka može da bude sponzor ili promoter.

„Teško im je naravno da shvate da je Nemačka sponzor, promoter ili neko ko je predlagač te rezolucije o tzv. genocidu u Srebrenici, jer je ta država počinila najstravičnije zločine na ovoj teritoriji u dva svetska rata“, rekao je Vučević. Ocenio je da to što su Nemačka i Ruanda predlagači rezolucije, samo po sebi nonsens, kao što je nedopustivo i to što oni koji su predlagači te rezolucije i njeni sponzori, ne žele da se održi stručna javna rasprava o rezoluciji.

„Najveći eksperti za pitanje genocida, apsolutno kažu da to nije genocid. Genocid ima vrlo jasne odrednice, i zna se šta mora da bude ispunjeno da bi se nešto okarakterisalo kao genocid. U Srebrenici to nije u pitanju“, rekao je on. Dodao je da je jasno da tamo jeste učinjen težak zločin, što bi naš narod trebalo da razume, kao što bi i Bošnjaci morali da razumeju sve ono što se nama dešavalo i u Kravicama i u Sarajevu, i na mnogim drugim mestima, i u Bosni i Hercegovini, i šta su za srpski narod Oluja, Jasenovac, Jadovno, i Prebilovci i mnoga druga stratišta. Prema njegovim rečima sledeći talas licemerija jeste pokušaj da se sve uvije „u slatke oblande“, pa se kaže da se ne radi o generalnoj odgovornosti, već individualnoj a ona se, naveo je, utvrđuje kroz sudske postupke i presude. On je ponovio da nakon četvrtka, koji će biti težak dan za Srbiju, treba da izađemo podignute glave, da nas ne uhvati neka kolektivna depresija i osećaj kolektivne krivice.

„Mi baš na ovim iskušenjima moramo da pokažemo i političku zrelost i smelost za naš narod. Nama je potrebno da kada je najteže dobijemo novu energiju, da se borimo politički naravno, da se borimo za naše pravo, za istinu. Istina je samo jedna, da verujemo u sebe, da ne dozvolimo da nas iko ubedi da smo ono što nismo, nego da jasno kažemo ko smo i šta smo, da ne pokleknemo i da ne odustanemo, nego da sa puno snage, puno vere, a vera nam isto preko potrebna, nastavimo dalje. Da dobijemo novi podstrek, baš iz toga što nam je najteže. To ne sme da nas obeshrabri, jer to je upravo cilj onih koji ovo spremaju“, dodao je Vučević. Vučević je dodao da Srbija ne može da ostane nema i gluva i nezainteresovana za sudbinu Republike Srpske.

Vučević se dotakao i atentata na slovačkog premijera Roberta Fica, kao i na pretnje koje su danima upućivane predsedniku Vučiću putem društvenih mreža, istakavši da ništa ne treba potceniti. „Siguran sam da oni koji se staraju o bezbednosti predsednika Vučića to rade na najbolji mogući način. Pritiscima su izloženi oni lideri koji su snažni državnici, a ne administrativni radnici, da se niko ne naljuti. Kad ste birani za predsednika, niste birani da udarate pečate na mejlove koje vam neko šalje. To vidimo i u regionu. Svi snažni lideri se prikazuju kao despoti, uzurpirali su vlast. To je model koji je pripremljen i samo promene naslov i lokaciju, i to ko je meta“, rekao je premijer Srbije.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.