Ovo su šest benefita koprive. Pripremite čaj ili pesto i očistite telo od toksina

 

 

Kopriva je multivitaminska biljka koja leči i čisti organizam od toksina , a evo kako da napravite domaći čaj i pesto od nje

Kopriva (Urtica dioica) je od davnina bila osnovna namirnica u biljnoj medicini.

Egipćani su koristili koprivu za lečenje artritisa i bolova u donjem delu leđa, dok su je Rimljani trljali na sebe da bi se zagrejali, prenosi Healthline. Listovi imaju dlakavu teksturu i peckaju, što izaziva svrab, crvenilo i otok.

Međutim, kada se obradi, osuši, zamrzne ili kuva, kopriva se može bezbedno konzumirati. Studije je povezuju sa brojnim potencijalnim zdravstvenim bnefitima.

U nastavku predstavljamo 6 dokazanih prednosti koprive:

1. Sadrži brojne hranljive materije

Listovi i koren koprive sadrže brojne hranljive materije kao što su vitamini A, C i K i neke grupe vitamina B, kalcijum, gvožđe, magnezijum, fosfor, kalijum i natrijum. Sadrži linolnu, linolensku, palmitinsku, stearinsku i oleinsku kiselinu, kao i sve esencijalne aminokiseline. Mnogi od ovih hranljivih sastojaka deluju kao antioksidansi u našem telu. Antioksidansi su molekuli koji pomažu u zaštiti ćelija od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima. Šteta izazvana slobodnim radikalima povezana je sa starenjem, kao i sa rakom i drugim štetnim bolestima. Istraživanja pokazuju da ekstrakt koprive može podići nivo antioksidanata u krvi.

2. Može smanjiti upalu

Kopriva sadrži razna jedinjenja koja mogu smanjiti upalu. U brojnim životinjskim i laboratorijskim studijama, kopriva je smanjivala nivo hormona upale ometajući njihovu proizvodnju. U studijama na ljudima, čini se da nanošenje kreme od koprive ili konzumiranje proizvoda od koprive ublažava upalna stanja, poput artritisa.

3. Može da leči simptome uvećane prostate

Do 50% muškaraca starijih od 51 godine ima uvećanu prostatu. Naučnici nisu sigurni šta uzrokuje njeno povećanje, ali se zna da to može dovesti do značajne nelagodnosti tokom mokrenja. Nekoliko studija sugeriše da kopriva može pomoći u lečenju uvećane prostate. Studije na životinjama pokazuju da ova biljka može sprečiti pretvaranje testosterona u dihidrotestosteron, snažniji oblik testosterona. Zaustavljanje ove konverzije može pomoći u smanjenju veličine prostate.

4. Može da leči polensku groznicu

Polenska groznica je alergija koja podrazumeva upalu nazalne sluzokože, a kopriva je odličan prirodni lek. Laboratorijska istraživanja pokazuju da ekstrakti koprive mogu zaustaviti upale koje mogu izazvati sezonske alergije. Međutim, studije na ljudima pokazuju da je kopriva jednaka ili malo bolja od placeba u lečenju polenske groznice. Iako se čini da je kopriva obećavajući prirodni lek za simptome polenske groznice, potrebne su dugoročnije studije na ljudima.

5. Može sniziti krvni pritisak

Kopriva može pomoći u snižavanju krvnog pritiska tako što opušta krvne sudove i smanjuje snagu srčanih kontrakcija. Međutim, potrebno je više studija na ljudima da bi se potvrdili ovi efekti.

6. Može pomoći u kontroli šećera u krvi

Prema nekim studijama, kopriva sadrži jedinjenja koja oponašaju dejstvo insulina. Iako kopriva može pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi, potrebno je više istraživanja na ljudima pre nego što se daju preporuke.

Čaj od koprive:

Potapanje suvih listića u vrelu vodu i pijenje čaja od koprive je praksa koja datira hiljadama godina unazad. Veruje se da potiče iz Kine, gde se ovaj čaj koristio u medicini. Danas ljudi piju čaj iz mnogo razloga, uključujući ukus, stimulativna ili umirujuća svojstva i zdravstvene prednosti.

Čaj od koprive može pomoći u izbacivanju štetnih bakterija iz urinarnog trakta, a istorijski se koristio za lečenje bolova u mišićima, posebno povezanih sa artritisom.

Sastojci:

2 kašičice listova koprive

250 ml vode

Priprema: Sveži ili osušeni list koprive prelijte šoljom vrele vode, ostavite da odstoji poklopljeno deset minuta, pa procedite.

Primena: Pijte tri šolje dnevno kod reumatskih bolova, umora, anemije i smanjenog apetita.

Obavezno razgovarajte sa svojim lekarom pre nego što probate bilo koju novu biljku ili dodatak. Neke biljke i suplementi mogu biti štetni za ljude sa određenim zdravstvenim stanjima.

Pesto od koprive:

Pored čaja, koprivu možete koristiti kao sos za testeninu koji se odlično slaže sa ribljim i mesnim jelima, ali i kao namaz za bruskete.

Sastojci:

250 g listova koprive

50 g listova bosiljka

1 čen belog luka

80 g rendanog parmezana

80 g pinjola

maslinovo ulje

prstohvat soli

Uputstvo: Operite i blanširajte listove koprive. U blender stavite oceđenu koprivu, bosiljak, beli luk, pinjole, rendani parmezan i prstohvat soli. Mešajte nekoliko sekundi, pa postepeno dodajte maslinovo ulje uz mešanje da se svi sastojci dobro sjedine.

 

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.