Ovo je 10 najvećih nukleranih elektrana na svetu

Top 10 najvećih nuklearnih elektrana, prema kapacitetu, uglavnom se nalaze u azijskim zemljama uključujući Japan, Južnu Koreju i Kinu.

Kako obnovljivi izvori energije i dalje beleže globalni rast kao odgovor na klimatsku krizu, nuklearna energija i dalje ostaje relevantan izvor energije. Iako nije obnovljiva, nuklearna energija se još uvek može reciklirati i proizvodi nula štetnih gasova služeći kao drugi najveći izvor energije s niskim udelom ugljenika u svetu – iza hidroenergije.

Uprkos tome što je operativna decenijama, tehnologija vezana za nuklearnu energiju se i dalje razvija, a istražuju se radovi na čistoj nuklearnoj energiji i dalja ulaganja vlada širom sveta u izvor goriva, prenosi biznisinfo.

Ova lista je napravljena prema ukupnom kapacitetu reaktora, koristeći informacije Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). U 2022. godini, kako je izvestila IAEA, preko 393,8 GW(e) operativnog nuklearnog kapaciteta bilo je dostupno kroz 438 reaktora u 32 zemlje. Sve u svemu, rast kapaciteta nuklearne energije bio je stabilan u protekloj deceniji, s povećanjem od 20,3 GW(e) između 2012. i 2022.

Foto: Envato

10. Nuklearna elektrana Kori, Južna Koreja, 4,655 MW

Nuklearna elektrana Kori sastoji se od pet reaktora – Kori 2, 3 i 4, kao i Shin Kori 1 i 2 (shin u prevodu na „novi“ sa korejskog) čiji je ukupni neto kapacitet od 4.655 MW. Kori 1 je trajno ugašen.

Smeštena u blizini Ulsana, Južna Koreja, elektrana je u vlasništvu i kojom upravlja Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

9. Nuklearna elektrana Cattenom, Francuska, 5.320 MW

Jedna od najvećih nuklearnih elektrana na svetu je Nuklearna elektrana Cattenom. Postrojenje se sastoji od četiri PWR-a snage 1.300 MW svaki, ukupnog neto kapaciteta od 5.320 MW.

Smeštena u Katenomu u Francuskoj, kompanija je u vlasništvu i njom upravlja francuska elektroprivredna kompanija Electricite de France i koristi vodu za hlađenje iz reke Mozel.

8. Nuklearna elektrana Paluel, Francuska, 5.320 MW

Sledeća je nuklearna elektrana Paluel, takođe smeštena u Francuskoj, koja se sastoji od četiri PWR-a neto projektnog kapaciteta od 5.320 MW (1.330 MW svaki). Takođe u vlasništvu i pod upravom EDF-a , fabrika se nalazi 40 kilometara od Djepa i prostire se duž obale Lamanša što omogućava održivo hlađenje iz kanala.

7. Nuklearna elektrana Gravelines, Francuska, 5.460 MW

Nuklearna elektrana Gravelines, takođe smeštena u Francuskoj, sastoji se od šest PWR jedinica snage 910 MW koje su puštene u rad između 1980. i 1985. godine sa ukupnim instaliranim neto kapacitetom od 5.460 MW. Treće postrojenje na ovoj listi koje je u vlasništvu i kojim upravlja EDF, nuklearno postrojenje je najveće u Francuskoj, nalazi se u blizini Kalesa i koristi rashladnu vodu iz Severnog mora.

6. Nuklearna elektrana Zaporožje, Ukrajina, 5.700 MW

Sa instaliranim neto kapacitetom od 5.700 MW, Zaporoška nuklearna elektrana bila je najveća nuklearna elektrana u Evropi i šesta po veličini u svetu, međutim nedavno je doživela privremena isključenja zbog sukoba između Ukrajine i Rusije.

Smeštena u Enerhodaru u Ukrajini, elektrana se sastoji od šest VVER-1000 PWR jedinica koje su puštene u rad od 1984. do 1995. U vlasništvu i pod upravom Energoatoma, ukrajinske državne kompanije za proizvodnju nuklearne energije, nuklearna elektrana Zaporožje je bila odgovorna za više od jedne petine ukupne proizvodnje električne energije u zemlji.

Foto: Pixabay

5. Nuklearna elektrana Hanbit, Južna Koreja, 5.924 MW

Ranije poznata kao nuklearna elektrana Yeonggwang, južnokorejska nuklearna elektrana Hanbit ima instalirani neto kapacitet od 5.924 MW. Elektrana, kojom upravlja Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), sastoji se od šest jedinica tipa PWR reaktora puštenih u rad između 1986. i 2002. godine.

4. Nuklearna elektrana Yangjiang, Kina, 6.000 MW

Nuklearna elektrana Yangjiang je u vlasništvu China Guangdong Nuclear Power Company (CGNPC) i kojom upravlja Yangjiang Nuclear Power Company. Smešten u provinciji Guangdong, Kina, ima neto kapacitet od 6.000 MW iz šest PWR-ova snage 1.000 MW.

3. Nuklearna generatorska stanica Bruce, Kanada, 6,358 MW

Treća najveća nuklearna elektrana je Bruce Nuclear Generating Station u Ontariju, Kanada. U vlasništvu Ontario Power Generation (OPG) i kojim upravlja Bruce Power, kanadska elektrana ima neto kapacitet od 6.358 MW. Sastoji se od osam reaktora sa teškom vodom pod pritiskom (PHWR) sa neto kapacitetima koji variraju od 769 MW do 817 MW, a elektrana je postala potpuno komercijalno operativna u maju 1987.

2. Nuklearna elektrana Hanul, Južna Koreja, 7.338 MW

Nuklearna elektrana Ulčin — preimenovana u nuklearnu elektranu Hanul 2013. — najveća je nuklearna elektrana Južne Koreje i druga po veličini na svetu. Trenutno ima neto kapacitet od 7.338 MW, a sastoji se od šest PWR Hanul reaktora koji variraju od 966 MW do 999 MW, i Shin Hanul-1 (PWR) koji ima neto kapacitet od 1414 MW.

Shin Hanul-2, PWR koji bi trebalo da ima neto kapacitet od 1340 MW je u izgradnji.

1. Nuklearna elektrana Kashiwazaki-Kariwa, Japan, 7.965 MW

Otvorena 1985. godine i u vlasništvu Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), fabrika Kashiwazaki-Kariwa u Japanu ima neto kapacitet od 7.965 MW, što je čini najvećom nuklearnom elektranom na svetu.

Ukupno ima sedam reaktora s vrelom vodom (BWR) – prvih pet sa svakim neto kapacitetom od 1.067 MW, a druga dva od 1.315 MW. Nuklearna elektrana Kashiwazaki-Kariwa je trenutno obustavljena.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.