logo transparend vojvodina uzivo

Kako Bavanište duže od dve decenije čuva ćirilicu

KOVIN / BAVANIŠTE – Bavanište kod Kovina je mesto koje već duže od dve decenije čuva i neguje srpsko pismo ćirilicu u okviru Dečjeg sabora „Dani ćirilice“.

Svetkovina u Bavaništu u čast srpskog pisma okupila je za prvih 20 godina više od 66.000 đaka iz oko 500 osnovnih i srednjih škola sa svih pet kontinenata.

Na konkurs manifestacije koja neguje srpski jezik i pismo svake godine stigne mnoštvo literarnih sastava, likovnih i kaligrafskih radova, ilustracija, lutaka u narodnoj nošnji…

Osim očekivanog i najmasovnijeg odziva iz škola širom Srbije, prilozi sada redovno stižu i iz zemalja u okruženju, čitave Evrope, Južne Afrike i Australije – odasvud gde ima Srba i gde đaci neguju tradiciju svog zavičaja.

Na ovogodišnji 21. konkurs udruženja „Dani ćirilice“ pristilo je 2.725 radova. Od toga 309 literarnih radova, 599 ilustracija, 1.626 inicijala i kaligrafskih radova, 101 vez i 90 lutki.

 

 

Centralna manifestacija Dečjeg sabora „Dani ćirilice“ održana je nedavno u Bavaništu i tom prilikom uručene su nagrade najuspešnijim učesnicima konkursa koji je ušao u treću deceniju trajanja.

Osnovci i srednjoškolci iz cele Srbije, ali i iz dijaspore, pisali su i razmišljali na temu Mudrost. Za likovni deo konkursa trebalo je ukrasiti prvo slovo svog imena i tako dobiti inicijal, kaligrafski prepisati narodnu umotvorinu, naslikati ilustraciju narodne bajke, pripovetke ili pesme i napraviti lutku i obući je u narodnu nošnju iz bakinog rodnog kraja.

Žiri u sastavu Boško Suvajdžić, Branko Zlatković, dr Rajka Uljmanski, Ljiljana Simić za literarne radove, a dr Suzana Polić, Vjera Medić i Emil Sfera za likovne radove, odredio je koji su učesnici zaslužili nagrade za prva tri mesta u svakoj od kategorija, a dodeljeno je i više pohvala.

Specijalna nagrada dodeljena je Jeleni Rekić iz Adelaida u Australiji za lutku u nošnji Zapadne Slavonije sa velikom korpom voća, izrađenoj – kako je sama dugogodišnja učesnica Sabora sa najudaljenijeg kontinenta poručila – „u znak sećanja na Veru Sekulić, koja je znala da se raduje lutkama obučenim u nošnje iz bakinog kraja.“

 

 

Program dodele nagrada ove godine je i započeo minutom ćutanja kojim je odata pošta idejnom tvorcu i dugogodišnjoj predsednici „Dana ćirilice“ Veri Sekulić, koja je preminula prošlog leta.

Učesnicima i gostima obratio se u ime lokalne samouprave predsednik SO Kovin, Zoran Bradanji, rekavši da su, kao opština, „ponosni na činjenicu da je ovaj Dečji sabor neprekinuta nit već dve decenije i što ove godine ulazi u treću deceniju postojanja.“

Prisutne je u ime MZ Bavanište pozdravila sekretar Slađana Jovanović i poželela svim gostima da provedu nezaboravan dan uz gostoljubive domaćine.

U ime udruženja Dani ćirilice i škole „Bora Radić“ kao domaćina izložbe i ceremonije, sve je pozdravila Nada Sapundžija, predsednica udruženja i direktor škole.

Nagrađenim i pohvaljenim učesnicima konkursa za 2022. godinu priznanja i poklone uručila je Dušica Maticki, sekretar Vukove zadužbine (svi nagrađeni su na poklon dobili i izdanja „Danice“ i „Danice za mlade“ Vukove zadužbine).

U lepo osmišljenom kulturno-umetničkom programu priređenom povodom dodele nagrada, učestvovali su deca iz vrtića, osnovci i srednjoškolci iz Bavaništa: Uroš Kostić, Danijela Milutinov, Jelena Radonić, Helena Filipov, Lara Stevanović i malena Nikolina Šljivovački, kao i ansambli KUD „Aca Obradović“ (srednja i starija grupa) i Društva „Bećarac“ (veterani) iz Bavaništa.

 

 

Aktiv žena „Duga“ Bavanište i ove godine je priredio slatke zalogaje, a za izradu cvetnih buketa tradicionalno su se pobrinuli učenici i profesori SSŠ „Vasa Pelagić“ iz Kovina sa smerova tehničar hortikulture i cvećar-vrtlar.

U maloj sali Doma kulture Bavanište priređena je izložba radova sa ranijih Dana ćirilice.

Program su ulepšali golubari puštanjem golubova za sreću na početku Sabora, a iz istoimenog udurženja „Pidikanac“, ali konjičkog kluba, obezbedili su vožnju fijakerima za goste koji su želeli da iskuse takav doživljaj.

Generalni sponzori i pokrovitelji Sabora su Opština Kovin i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Veliki prijatelji Sabora su Vukova zadužbina, škola u Bavaništu, MZ Bavanište.

Ogroman posao obavlja kolektiv biblioteke „Vuk karadžić“ Kovin – posebno ogranak u Bavaništu „Teofilo Dimić“, gde je prijem radova, numerisanje i razvrstavanje.

 

 

Drugi deo ovogodišnjeg Sabora odvijaće se početkom avgusta, kada u Bavanište stignu učesnici iz dijaspore, odakle je stiglo možda i najviše radova do sada – 278 i to iz Australije, Italije, Slovenije, BiH, Belgije, Danske, Bocvane, Južnoafričke Republike, iz Francuske, Švajcarske, Nemačke.

Dečji sabor „Dani ćirilice” utemeljen je 2002. godine sa željom da doprinese očuvanju jezika i pisma, pesme i igre, starih zanata i običaja. Svake godine, kao trag ostane i „Zbornik” najboljih literarnih radova, kao i niz tematskih publikacija ove svetkovine ćirilice, koja je od osnivanja okupila više od 66.000 đaka iz oko 500 osnovnih i srednjih škola iz Srbije i čitavog sveta.

Zvanični rezultati konkursa dostupni su na linku: https://www.danicirilice.org.rs/index.php/2014-09-15-10-08-07/187-nzv-rezult-dani-cirilice2022

 

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.