Da li će kiša uspeti da „izvuče“ ovogodišnji rod žitarica?

Pšenica se spasila velike suše, kukuruzu na mnogim njivama to nije uspelo, a ni kiša koja u pojedinim delovima zemlje pada poslednjih dana neće uspeti da u potpunosti “izvuče” ovogodišnji rod kukuruza.

Kao i pšenice i kukuruza, i rod suncokreta biće manji nego prošle godine, a padavine krajem avgusta pomoći će za kasnije radove na njivi – oranje, ali i jesenju setvu biljaka za narednu sezonu.

Stručnjaci kažu da kiša koja trenutno pada u nekim delovima Srbije već danima neće mnogo pomoći kukuruzu, možda samo nekim kasnim hibridima, ali da je to mali deo.

Oni kažu da se prinosi razlikuje od parcele do parcele, i da će ako budu između 4,5 i pet tona po hektaru u ovim okolnostima to čak biti i dobro.

– To znači da ćemo možda prebaciti 4,6 ili 4,7 miliona tona ukupno, što je malo iznad naših domaćih potreba i što bi sa prelaznim zalihama bilo dovoljno za nas i da ostane nešto za izvoz – ističu stručnjaci.

Ove godine suncokret je rodio od 2,3 do 2,5 tona po hektaru i dobra okolnost je da imamo velike posejane površine, nekih 250.000 hektara, tako da se može računati da će prosečan prinos biti oko 570.000 tona.

Nažalost, sve je to manje nego prošle godine, koja je isto bila sušna, ali ne kao ova godina.

S druge strane, pšenicu ove godine, u ovoj ekonomskoj 2022/23. možemo imati više od milion tona za izvoz, jer iako je malo podbacila u odnosu na prošlu bolje je prošla od kukuruza – napominju stručnjaci.

Kiša koja je sada pala će pomoći onim kulturama koje tek treba da se sade i seju, i pomoći će setvi pšenice koja počinje za mesec i po, dva.

Dobro je da poljoprivrednici „uđu“ u vlažno zemljište, a ne u prašinu za buduću setvu i rod.

Poljoprivrednike u Južnom Banatu kiša je prekinula u žetvi suncokreta, kom, baš kao i kukuruzu trenutna kiša niti pomaže niti odmaže.

Suša je bila velika i odrazila se i na suncokret, tako da usevima ništa ne pomaže to što sada pada kiša. Pomoći će ako bude nastavila da pada za jesenju obradu, za uljanu repicu, kasnije za oranje i setvu – kaže Jovica Jakšić, predsednik Nacionalne asocijacije poljoprivrednika Srbije.

Što više kiše to je bolje, jer sada više, kako kaže, ne može da napravi neku štetu ni kukuruzu ni suncokretu. Jedino što može jeste da odloži žetvu na određeni period.

– Prinosi će biti lošiji nego prošle godine, kukuruz će prema sadašnjim procenama biti dosta lošiji nego prošle, ali više možemo da znamo tek kada završimo žetvu, za sada samo možemo da nagađamo – ističe Jakšić.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.