Brnabić: Trebaju nam deca, to je apsolutni prioritet

BEOGRAD – Moramo da imamo više dece, jer ako ne popravimo demografsku sliku i situaciju u zemlji, ako nemamo više dece, džabe nam svi rezultati koje smo postigli, poručila je večeras članica Predsedništva SNS i poverenica stranke za Beograd Ana Brnabić.

„Demografija je apsolutno najvažnija. Ko će koristiti sve puteve, pruge koje gradimo, ko će ići u te nove škole, lečiti ljude u bolnicama…? Trebaju nam deca i to je apsolutni prioritet“, poručila je Brnabić.

Podsetila da je SNS, kao okosnica vlade i skupštinske većine, usvojila Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom i prvi put uvela podsticaije kako bi se parovi odvažili da imaju decu.

Dodala je da je u programu Srbija 2025 predviđeno 700 miliona evra ulaganja u populacionu politiku, te da će taj zakon biti promenjen, kako bi se dodatno promenili iznosi podsticaja, da bi država dala više.

Brnabić je ponovila da će od 1. januara 2022. za prvo dete država davati 300.000 dinara umesto 100.000, povećaće se izdvajanja za drugo, treće dete, posebno će pažnja usmeriti na pomoć studentima, kako bi im se pokazalo da imati decu tako mlad, na studijama, ne samo da je u redu, nego je pohvalno i poželjno.

„Želimo da pomognemo mladima da u tom dobu dobiju decu. Ne samo Srbija, već Evropa i SAD, ceo zapad, izgube čitavu generaciju, jer dobiju decu kasnije. Želimo da pokušamo da vratimo tu jednu generaciju i da popravimo sliku“, rekla je Brnabić i dodala da će biti dodatnih izdvajanja za žene preduzetnice.

„Da se za četiri pet godina pohvalimo rezultatima u oblasti demografije, kao u ekonomiji“, poručila je Brnabić.

Druga oblast od značaja, svakako je infrastruktura, rekla je Brnabić i dodala da su prva asocijacija SNS kod običnih građana, putevi, pruge, premrežavanje Srbije.

„To nam je jedan od najvažnijih prioriteta, jer putevi povezuju ljude i omogući će da mladi ostaju tamo gde su rođeni, da se borimo protiv internih migracija, za ravnomerni regionalni razvoj“, rekla je Brnabić.

Ona je dodala da su sva ulaganja u železnice u skladu sa zaštitom životne sredine, jer je železnica ekološki najprihvatljivi vid transporta.

Kada je reč o obrazovanju i nauci, Brnabić je rekla da je SNS pokrenula ulaganja u tim oblastima, a koliko god se drugi „busali u prsa“, govorili da su obrazovanje i nauka važni, oni su uradili – „ništa“.

„Škole nisu bile povezana na internet, nije bilo normalnih toaleta po školama… Mi do 2023. zvaršavamo kompletnu digitalizaciju osnovnih i srednjih škola. Sve će biti povezane na brzi bežični internet, imati digitalne udžbenike, učionice, najmodernije računarske kabinete, specijalizovana IT odeljenja i umetnička odeljenja…“, nabrojala je Brnabić.

Ona je rekla i da Srbija nije zemlja jeftine radne snage.

„Mi smo promenili. Budite ponosni“, poručila je Brnabić i dodala da je Srbija zemlja sposobnih, pametnih ljudi, punih ideja.

„I, kada vam kažu da su oni elita, a mi sendvičari… Mi smo uveli Fond za nauku, koji finansira naučnike i naučne projekte, mi smo zaposlili 1.000 mladih doktoranata, a tada niko nije hteo da čuje za nijh. Izgurali smo to političkom voljom“, rekla je Brnabić.

Posebno je ukazala na veštačku inteligenciju i bio-ekonomiju, kao dve najvažnije oblasti u kojima Srbija napreduje.

„Moramo da nastavimo da idemo dva, tri ili pet koraka ispred ostalih. Ovo je jasan pravac do 2030. i niko se više ne smeje, jer su videli da možemo u digitalizaciju“, rekla je Brnabić i posebno ukazala na značaj Instituta za razvoj veštačke inteligecije u Novom Sadu.

Navela je i da se predviđa da će veštačka inteligencija do 2030 doprineti svetskom BDP-u 15,7 triliona dolara.

„Zamislite da Srbija uzme deo toga, a uverena sam da hoće. Zamislite kakva je to onda budućnost“, rekla je Brnabić.

Dodala je i da je važna biotehnologija, odnosno bioekonomija, koja će determinisati ekonomsku konkurentnost, ali i nacionalnu bezbednost, navodeći da bi Srbija do kraja godine trebalo da otvori Centar za sekvenciranje genoma, za razvoj biomedicine, bioinformatike, za koje već imamo osbosobljen, stručni kadar.

Brnabić je, pozivajući se na izjavu velikog srpskog istoričara, političara i filozofa Slobodana Jovanovića da u utakmici naroda, srpski može da nastupi samo kao kulturna snaga i rekla da smatra da možemo danas da nastupamo kao snaga u ekonomiji, inovacijama, poljoprivredi,…

„Kultura je naša ogromna komparativna prednost. Moramo mnogo više novca da ulažemo, da obnovimo naše kulture institucije, da gradimo nove. Ovo je segment društva koji je bio potpuno devastiran. Otvorili smo Narodni muzej nakon 15 godina, Muzej savremene umetnosti nakon 10 godina. Renovirali smo Narodno pozorište Bora Stanković u Vranju, završama Narodno pozorište u Subotice. Moramo da gradimo novi Muzej Nikole Tesle u vrednosti od 40 miliona evra, Muzej istorije Sbrije, Muzej istorije Beograda“, objasnila je ona.

Navela je da se sada rešava i arheološko nalazište Vinča Belo brdo.

Posebno je istakla da postoji projekat, koji počinje sa primenom 2023.godine, a to je Nacionalna prestonica kulture.

„Uveli smo nacionalnu prestonicu kulture. Novi Sad je zahvaljujući našim timovima dobio da bude 2019.Evropska prestonica omladine i 2021., pa se pomera zbog pandemije na iduću godunu . Učili smo od toga, replicirali. Naši gradovi i opštine će se takmičiti i onda ćemo da uložimo tamo u sve što su zamislili. Za 2023. to je Čačak, a cilj je da malo decentralizujemo našu kulturu“, rekla je ona.

Brnabić je istakla da Srbija ulaže značajna sredstva u zdavstvo i da je cilj da do 2030.dobijemo personalizovanu medicinu u Srbiji.

„Da kada imamo centar sekvenciranje genoma da za svakog građanima znamo koje rizike ima za zdravlje. Da idemo u preventivnu medicinu“, objasnila je ona.

Kada je reč o zaštiti životne sredine, rekla je da je prioritet unapređenje kvaliteta vode, vazduha i zemljišta.

U vezi energetske bezbednosti naglasila je da je plan da Srbija ide u zelenu tranziciju ali na način da nikada ne ugrozi svoju stabilost i bezbednost.

„Ne možemo da zavisimo od drugih, jer to onda ima uticaj na naš politički postulat o punoj samostalnosti u odlučivanju. Kada ste energetski zavisni, nemate samostalnost u odlučivanju. Gledaćemo da balansiramo“, najavila je ona.

Kada je reč o sportu rekla je da je u ovu oblast mnogo uloženo, ali da je ideja da se uloži još više.

„Kada pricamo o mladima, pricamo o našoj stranci. Pričamo da moramo dodatno da ojačamo mlade u SNS. SNS je jedina stranka i time treba da se ponosimo koja investira ozbiljno u mlade kadrove. Imamo akademiju mladih lidera“, ukazala je Brnabić.

Rekla je da funkcioneri moraju još više da se posvete Akadamiji, i mladima.

„Moramo uvek biti spremni i ohrabrivati smenu generacija. Moraju ljudi da vide da imamo novu energiju, ambiciozne planove“, istakla je Brnabić podsećajući da je 34 odsto narodnih poslanika mlade osobe.

„Oni možda nekada pogreše, ali daju sve od sebe i uče. Time će ohrabriti i druge da idu dalje“, kazala je ona.

Brnabić je zaključila da je budućnost SNS budućnost Srbije.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.