Vrbas: „Razigrano roditeljstvo“ za lepše i zdravije odrastanje

roditeljstvo-vr
VRBAS – U završnom koraku realizacije projekta „Podrška lokalnim samoupravama za širenje dobrih politika i praksi podrške roditeljstvu“ – „Razigrano roditeljstvo“, danas su učesnicima u programu – Predškolskoj ustanovi „Boško Buha“, Domu zdravlja „Veljko Vlahović“ i Centru za socijalni rad, uručene vredne donacije za lakše sprovođenje novousvojenih praksi.

Ovaj program i projekat zajedno koordiniraju UNICEF i LEGO Fondacija, a opština Vrbas postala je njegov deo uz podršku Stalne konferencije gradova i opština – SKGO.

„Cilj programa ‘Podrška podsticajnom roditeljstvu kroz igru’, je da se unapredi kvalitet usluga za decu ranog uzrasta i njihove roditelje, kroz podršku roditeljima u stvaranju sigurnog okruženja, dobrog zdravlja, odgajanja u skladu sa potrebama deteta i ranog učenja kroz igru. Programom su pokrenute promene na četiri nivoa: roditeljske prakse, institucionalnih i profesionalnih kapaciteta zdravstva, obrazovanja, socijalne zaštite i lokalnih usluga namenjenih pružanju dostupne, kvalitetne i održive podrške roditeljima, zatim javnih politika i propisa, kao i uravnoteženog učešća oba roditelja u podizanju dece i razvoju odnosa roditelja i deteta od rođenja“, istakla je prilikom uručivanja donacija Tijana Aleksić, zamenica predsednika opštine Vrbas. Kao posebnu vrednost projekta Aleksić je istakla da su iz njega „izrasle“ tri nove usluge u opštini Vrbas – usluga porodičnog saradnika u Centru za socijalni rad, Školica ranog razvoja u Predškolskoj ustanovi, i Školica roditeljstva u Domu zdravlja.

Sve ustanove koje su dobile donaciju – laptop računare, multifunkcionalne kolor štampače, projektore, interaktivne table, tangrame i drugu opremu, već rade na realizaciji projekta i ostvaruju značajne pomake u osposobljavanju zaposlenih. Tatjana Radović Tadić, patronažna sestra i koordinatorka u UNICEF-ovom projektu „Razigrano roditeljstvo“, pokušaće da usvojene veštine i znanja implementira u Dom zdravlja „Veljko Vlahović“.

„Naša ustanova, Dom zdravlja, organizovaće uskoro Školu roditeljstva. U Školi za trudnice do sada nismo imali očeve, a sada ih motivišemo i angažujemo za Školu roditeljstva. Prilagodoli smo teme koje obrađujemo u Školi za trudnice, novom programu pod nazivom Podsticajno roditeljstvo, i uveli u rad nove stručnjake poput psihologa, pedagoga, pedijatra i pedijatrijske sestre. Očevi će sada imati priliku da bolje i aktivnije učestvuju u radu i pronađu svoje mesto u brizi i nezi beba, osetiće se korisnije, a bebe i deca će biti zadovoljniji, imaće bolju povezanost sa radoteljima, za dobrobit cele zajednice“, rekla je Radović Tadić.

Teme „Razigranog roditeljstva“ obrađivane su i u PU „Boško Buha“ i čak 18 praktičara ustanove prošlo je kroz obuku koju predviđa ovaj projekat.
„Neke segmente programa već primenjujemo u našem svakodnevnom radu sa roditeljima. Planiramo veće učešće očeva u raznim aktivnostima, organizujemo radionice za tate, koje su bile lepo posećene, a organizovali smo i tribinu povodom Meseca mentalnog zdravlja – Podrška psihološkoj otpornosti dece. U narednom periodu očekuje nam Školica ranog razvoja koja bi trebala da kroz tribine, predavanja i radionice objedini brojne pojedinačne teme, važne za zdrav razvoj dece“, rekla je Bojana Jocović Delić, psiholog.

Najviše aktivnosti sprovedeno je tokom juna – Meseca roditeljstva, kada su bile oganizovane radionica za decu i roditelje „Igra mi je hrana“, radionica i prodajni bazar kolača i dečijih rukotvorina „Svaki trenutak je važan“, pa zatim humanitarni bazar Udruženja „Naše ognjište sreće“, radionica za decu iz marginalizovanih grupa i decu iz PU „Boško Buha“ pod nazivom „Svi smo mi različiti, ali jednako vredni“, i, na kraju, radionica za decu i roditelje „Od čitanja se raste“. Takođe, u Mesecu roditeljstva polivalentne patronažne sestre posećivale su odojčad i malu decu u akciji „Čitanje knjige sa bebom i detetom“, dok je Centar za socijalni rad realizovao uslugu „Porodični saradnik“, kako bi se unapredio kapacitete svake porodice za dobar i bezbrižan razvoj dece u porodičnom okruženju.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.