Vlada pokrenula projekte telemedicine

BEOGRAD – Vlada Srbije je u cilju unapređenja lečenja pacijenata u okviru zdravstvenog sistema pokrenula nekoliko pilot projekata kako bi ispitala potencijal određenih oblika telemedicine – pre svega, elektronskih i telefonskih konsultacija između građana, izabranih lekara i lekara specijalista. Do sada su, kako se navodi u saopštenju vlade, sprovedeni pilot projekti eDijabetes i Konsultacije sa lekarima specijalistima, dok 1. septembra počne novi – Telefonska konsultacija sa izabranim lekarima na primarnom nivou.

Projekat daje mogućnost zakazivanja telefonskih konsultacija sa izabranim lekarom, pre svega za redovne odlaske hroničnih bolesnika i manje konsultacije u domovima zdravlja kod izabranih lekara.

„Pilot projekti telemedicine imaju ideju da unaprede lečenje pacijenata i sveukupnu zdravstvenu zaštitu, i da se efikasnije koriste resursi domaćeg zdravstvenog sistema“, navodi se u saopštenju.

Cilj pilot projekata je da se smanji kretanje građana odnosno odlazak u zdravstvene ustanove, da građanima štede i vreme i novac, a da zdravstvenim radnicima omoguće veću efikasnost u radu.

Projekti podržavaju ideju da građani ne nose upute, rezultate i nalaze od lekara do lekara, već da lečenje bude brže i efikasnije, u najboljem interesu i građana i zdravstvenih radnika.

E- Dijabetes – konsultacija izabranog lekara sa lekarom specijalistom, obuhvatio je, kako podsećaju u saopštenju, pet ustanova i uključio devet specijalista endokrinologa i 14 lekara iz domova zdravlja.

Podrazumevao je elektronske konsultacije izabranog lekara i specijaliste endokrinologa i preglede pacijenata kroz razmenu dokumentacije, kada nije ključno prisustvo pacijenta.

Na osnovu takvih konsultacija vreme za zbrinjavanje pacijenata se skraćuje. Prosečno vreme za dobijanje terapije kroz eDijabetes je 29,1 dan, dok je kroz standardnu proceduru to 42 dana. Slično je i kada je reč o hospitalizaciji, navodi se u saopštenju.

Pilot projekat Konsultacije lekara specijaliste sa građanima, realizovan je u KBC Zvezdara, a sada je proširen i na još sedam zdravstvenih ustanova na Univerzitetski klinički centar Srbije, KBC Bežanijska Kosa, Dragiša Mišović, Univerzitetsku dečju kliniku, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine i univerzitetske kliničke centre Niš i Kragujevac.

Digitalna platforma osmišljena je tako da pruža jednak nivo kvaliteta zdravstvene usluge kao i u standardnoj praksi, kada pacijent fizički dođe kod specijaliste, uz zaštitu medicinskih i ličnih podataka pacijenata

Projekat je posebno značajan za pacijente sa takozvanom „bolesti nervoznih creva“, jer je reč o osetljivoj populaciji sa visokim rizikom od sticanja infekcije tokom fizičkih pregleda.

Digitalna platforma osmišljena je tako da pruža jednak nivo kvaliteta zdravstvene usluge kao i u standardnoj praksi. Uz sve, u saopštenju se dodaje da je prednosti pokazala i za vreme pandemije.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.