Sve spremno za otvaranje Sajma vina Otvorenog Balkana u Beogradu

BEOGRAD – Sve je spremno za otvaranje sajma vina „Vinska vizija Otvorenog Balkana“ (Wine vision by Open Balkan) na Beogradskom sajmu, gde će se od sutra do nedelje predstaviti više od 350 izlagača, sa oko 5.000 vina i rakije, pre svega, iz Srbije, Severne Makedonije i Albanije, rekao je predsednik Udruženja somelijera Srbije Dejan Živkoski.

Prvi međunarodni sajama vina „Vinska vizija Otvorenog Balkana“ se organizuje pod pokroviteljstvom vlada Srbije, Severne Makedonije i Albanije i okupiće najbolje proizvođače vina u regionu i promovisati Balkan kao sve traženiju vinsku i turističku destinaciju.

Živkoviski je rekao da na sajmu učestvuju i zemlje čitavog regiona Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Rumunije, Bugarske, ali i Austrije, Italije i Francuske.

„Najzad je Balkan dobio jedno eminentno i prestižno okupljanje vinara i vinogradara, a tu su i rakijaši. Međutim, mislim da sve ovo može da preraste u veliku gastronomsku scenu. Ovo je prilika da svi zajedno pokažemo da možemo biti otvoreni i da je Balkan divan prostor gde su dobrodošli“, rekao je Živkoski.

Sagovornik Tanjuga kaže da je ovaj sajam sjajno mesto gde će u naredna četiri dana moći da se probaju najrazličitije sorte vina, te poručio posetiocima da „opuste nepca“ i prepuste se ukusima.

Somelijer je rekao da su od srpskih vina najpoznatija ona od domaćih sorti grožđa kao što su prokupac i vranac od crnih vina, a od belih tamjanika, grašac i smederevka.

Dodao je da su od stranih sorti najpopularniji šardone i sovinjon, dok od crnih sorti grožđa tu spadaju merlo i kaberne sovinjon.

Ocenio je da je naša zemlja po kvalitetu vina blizu evropskih zemalja, ali da treba uložiti napore i proširiti proizvodnju kako bismo postali vidljivi na svetskom tržištu.

„Mi smo nažalost daleko od zemalja koje su lideri u proizvodnji vina, po kvalitetu negde i možemo, ali sa tek 6.500 registrovanih vinograda od ukupno 25.000 koliko ih imamo. Ako bismo se merili sa bilo kojom regijom u Italiji, Francuskoj ili čak Nemačkoj ili Španiji, mi smo prilično daleko i moramo da osvojimo 40.000 do 50.000 registrovanih hektara pod vinovom lozom“, istakao je Živkoski.

Smatra da je region povoljno tle za vinsku proizvodnju i vinogradarstvo i dodaje da je upravo ovaj sajam sjajna prilika da se predstavimo i osvojimo čitav svet, jer nudimo nešto drugačije, a odličnog kvaliteta.

Stručnjak za vino je naglasio da zemlje regiona dobro sarađuju kada je u pitanju vinska industrija i ovom prilikom najavio da će krajem oktobra, od 27. do 29. oktobra, biti organizovano Drugo takmičenje somelijera Balkana.

„Za razliku od Otvorenog Balkana, mi ćemo na tom takmičenju imati 14 zemalja na našem Balkanu, dakle sve ispod Slovenije i Mađarske, Moldavije i Kipra, ali i još šest zemalja iz centralne Evrope koje će doći da se druže i pripreme za veliko svetsko takmičenje u Parizu“, rekao je Živkoski.

Pozvao je sve sugrađane da posete sajam vina u Beogradu, jer je to mesto gde će moći da probaju najprestižnija vina koja im nisu dostupna u svakodnevnici.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.