Subotica: Tribina o bezbednosti u saobraćaju – mladi su posebno rizična grupa

tribina-saobracaj-subotica
SUBOTICA – Od početka godine u saobraćaju je život izgubilo 26 osoba starosti do 30 godina, a upravo ovu kategoriju mladih učesnika u saobraćaju nadležni prepoznaju kao naročito rizičnu i pridaju joj posebnu pažnju.

Iz tog razloga u našem gradu je organizovana tribina o bezbednosti mladih u saobraćaju, na kojoj je poslata poruka koliko želja za dokazivanjem u kombinaciji sa neiskustvom u vožnji mogu da budu kobni.

Crna statistika pokazuje da su od početka godine u saobraćaju poginule 204 osobe, a  iz Agencije za bezbednost saobraćaja poseban akcenat stavljaju upravo na mlade, kao rizičnu kategoriju i apeluju na njih da za volan ne sedaju pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, kao i da koriste zaštitnu opremu. Od 26 mladih poginulih ove godine, njih sedmoro bili su vozači putničkog automobila, dok je devetoro vozilo moped ili motocikl.

„Mladi jesu ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju, najčešće stradaju danima vikenda, petkom i subotom. Za njih je karakteristično da stradaju nakon 11 časova uveče i ono što je posebno problematično jeste to da najčešće stradaju u velikim grupama. Sama želja za dokazivanjem u kombinaciji sa nedovoljnim iskustvom za volanom predstavlja problem i veliki rizik“ – ističe Branko Stamatović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

Pored mladih, nadležni i roditelje prepoznaju kao ključan faktor za povećanje beznednosti, te i na njih apeluju da obrate pažnju na obuku svoje dece i iskustvo u vožnji i  podsećaju da saobraćajnih pravila treba da se pridržavamo zbog bezbednosti svih, a ne samo zato da ne platimo kaznu.

„Mi sada nažalost imamo slučaj da mladi kada dođu u auto-školu pitaju da li je obavezno da vezuju sigurnosni pojas. U Republici Srbiji se poslednjih godina radi sistemski i zaista krećemo od najmanjih nogu, od vezivanja deteta u autosedištu, zatim kroz edukaciju u osnovnoj školi jer hoćemo da stvorimo bezbedne generacije“ – zaključuje Stamatović.

Ovo doba godine prepoznato je kao period kada su mladi najopušteniji, napominje gradonačelnik Stevan Bakić i ističe da se Subotica ne može pohvaliti statistikom, jer dok je u na republičkom nivou udeo mladih u ukupnom broj poginulih iznosio 19 odsto, na teritoriji Grada bio je čak 29 odsto.

„Što se tiče kao vozača u saobraćaju, tu je katastrofalan podatak po pitanju mladih stradalih u saobraćajnim nezgodama je 59 odsto. Vreme je da svi zajedno uložimo napor i podignemo svest po pitanju bezbednosti učesnika u saobraćaju. Moramo da shvatimo da moramo maksimalno da primenjujemo sve sisteme zaštite po pitanju pojasa, kaciga, upotrebe uređaja na našim automobilima i prevoznim sredstvima, poput retrovizora i naročito da obratimo pažnju da ne upotrebljavamo ona sredstva koja nam odvlače pažnju i koncentrisanost na tokove saobraćaja – mobilni telefoni, slušalice za muziku“ – rekao je Bakić.

Sa tim da su ugroženi, ali i da istovremenoo i ugrožavaju druge učesnike saobraćaja, slažu se i mladi koji su uzeli učešće u tribini, i napominju da je pored edukacije veoma bitna i zaprećena sankcija.

„Mislim da se preterano koristi telefon tokom vožnje, naročito voze u velikoj meri u alkoholisanom stanju, a imala sam i u svojem okruženju neke poznanike koji su stradali u alkoholisanom stanju, tako da smatram da su to dva glavna razloga“ – kaže Anđela Moravčić.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.