Polumaraton u Subotici podržao kampanju „Osloni se na mene“

SUBOTICA – U toku je velika nacionalna zdravstvena kampanja „Osloni se na mene“, Nacionalnog registra davalaca matičnih ćelija hematopoeze kako bi se povećao broj upisanih u registar. Promotivni karavan boravio je u Suboticu.

Nakon teških godina borbe sa leukemijom koju je dobio, Predrag Slijepčević je odlučio da se bori i za one koji nemaju vremena da čekaju, tako što promoviše upis u nacionalni registar donora matičnih ćelija hematopoeze.

„Ja sam preživeo i od tada se borim da se niko ne oseća tako kako sam se ja osećao kada sam znao da ću da umrem, a ne postoji niko na ovom svetu ko može da mi da matične ćelije“, kaže Predrag Slijepčević, predsednik Udruženja „Leuka“.

U Srbiji je do sada u nacionalni registar upisano tek 11.500 davalaca. Obolelima od akutne leukemije, bolesti imunodeficijencije, anemije, metabolizma, najčešće, jedini spas su matične ćelije iz krvi.

„Naš cilj je 100.000 potencijalnih davalaca. Zato što će tada većina naših bolesnika da ima davaoca u svojoj zemlji“, kaže dr Glorija Blagojević iz Instituta za transfuziju krvi Srbije.

To je važno, kako kaže, zato što je tada vreme koje je potrebno da se nađe podudarni davalac, mnogo kraće ako smo iz iste države.

Učesnici današnje polumaratonske trke u Subotici i građani imali su prilike da se registruju za donatore.

„Čim sam videla, naravno ispunjavala sam uslove, hvala Bogu zdrava sam, zašto da ne, nulta sam krvna grupa, svakome treba, svekome može“, kaže Snežana Obradović.

„Zato što sam zdravstveni radnik, možda ću nekome pomoći, danas, sutra, da spasimo život“, kaže Jasna Šomođi.

Zdravi ljudi od 18 do 45 godina mogu da se upišu u registar, a procedura je jednostavna:

  • Registru mogu da pristupe zdrave osobe koje imaju između 18 i 45 godina, koje ne boluju od teških oboljenja srca, pluća i bubrega, malignih i autoimunih oboljenja.
  • Sama procedura prijave se sastoji  od popunjavanja jednostavnog formulara i davanja uzorka krvi iz vene, kao kada se vadi uzorak za analizu krvne slike.
  • Nakon toga na kućnu adresu, prijavljenoj osobi stiže personalizovana kartica koja potvrđuje da je upisana u Registar i pod kojim brojem.
  • Kada se jednom prijavi, podaci o toj osobi ostaju u Registru dok ne napuni 60 godina.

„To je jedna mala epruveta krvi, dva minuta vremena, a to nekome doslovno znači trku za život“, rekla je dr Glorija Blagojević.

Davanje matičnih ćelija:

  • Davanje matičnih ćelija je potpuno bezbedno i bezbolno.
  • Ukoliko se ustanovi da je davalac iz Registra podudaran sa pacijentom kome su potrebne matične ćelije, poziva se u dalju proceduru.
  • Prijavljivanje u Registar ne obavezuje i samo davanje matičnih ćelija hematopoeze, sve se svodi na princip dobre volje i ljudsku želju da se pomogne.
  • Matične ćelije se mogu prikupiti na dva načina, iz periferne krvi i iz bedrene kosti. Davalac je taj koji bira način na koji će dati matične ćelije.

Promotivni karavan Nacionalnog registra u narednih mesec dana posetiće Požarevac, Novi Pazar, Loznicu i Smederevo.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.