Poljoprivrednici iz Novog Sada, Šapca i Čačka zadovoljni agrarnim budžetom

SRBIJA – Poljoprivrednici iz Novog Sada, Šapca i Čačka pozdravljaju odluku o povećanju agrarnog budžeta u narednoj godini na 119 milijardi dinara, jer će na ovaj način, kako ističu, brojne subvencije i podsticaji za poljoprivrednike biti uvećani.

Prema Zakonu o budžetu za 2024. godinu koji je usvojila Skupština Srbije, u kasi za agrar naći će se 119 milijardi dinara, od kojih će se 14 milijardi dinara vratiti poljoprivrednicima na ime povraćaja akciza za gorivo u iznosu od 50 dinara po litru.

Kako je ocenio agroekonomski analitičar Žarko Galetin, primarni agrarni proizvođači osetiće boljitak s obzirom na to da su novim agrarnim budžetom za narednu godinu subvencije po hektaru povećane duplo.

– Konačno je udovoljena zakonska obaveza da agrarni budžet bude najmanje pet odsto od velikog budžeta. Ovaj novi budžet je „gađao“ najugroženije grupe poljoprivrednika koji su u 2023. godini pretrpeli značajne gubitke zbog veoma loše tržišne pozicije primarnih kultura. S obzirom na okolnosti u kojima se nalazi i naša država mislim da je ovo maksimum koji je mogao da se izdvoji – istakao je Galetin.

Poljoprivrednik Rudolf Tot iz Temerina, koji se više od 30 godina bavi ratarstvom, za Tanjug kaže da će subvencije posebno biti od koristi manjim proizvođačima.

– Prethodne tri godine nam ne služe, što se tiče cenovne politike i suše sa kojom se borimo, očekivali smo bolje prinose. Dobar znak za narednu godinu je povećanje sa 20 na 100 hektara, međutim najvažnije je da to bude pre setve, kada su ulaganja najveća. Tako smo i ranijih godina dobijali novac u martu i aprilu – navodi Tot.

Tijosav Salemović iz čačanskog sela Lipnica svoje košnice, zbog lošeg roda voća u okolini Čačka morao je da seli u Banat, što je proizvelo dodatne, neplanirane troškove te je ocenio da iako povećanje subvencije sa 800 na 1.000 dinara možda ne deluje puno, biće dovoljno da pokrije troškove puta.

– Biće značajno jer su posebno troškovi za selidbu izuzetno veliki. Nama koji selimo košnice su ove subvencije dobrodošle, jer će pokriti rashode goriva i obilaženja – rekao je Salemović za Tanjug.

I Marku Lukoviću novčani podsticaji koje daje Vlada Srbije dobrodošli su u njegovoj proizvodnji jabuka na padinama Jelice jer je, kako kaže, uz pomoć države nabavio i traktor i priključne mašine, a povlastica za jeftinije gorivo je važna stavka u njegovom budžetu.

– Dizel je baš u ovo poslednje vreme poskupeo i baš je skup. Biće značajno da bude jeftiniji kako bi proizvodnja bila što rentabilnija – kazao je Luković za Tanjug.

Subvencije za stočare pomoći će da se stočni fond srpskog sela, koji je decenijama unazad u opadanju održi na trenutnom stanju, a možda i poveća, ističu stočari zapadne Srbije.

– Ima vajde, bile su subvencije po grlu 25 dinara, sada su 40 (hiljada), premije za mleko su bile sedam i 10 dinara, ali sada su izašle na 19 dinara, svaka pomoć od države posebno seljaku, mnogo znači – rekla je Slavica Vesković iz gornjomilanovačkog sela Pranjani.

Savetodavac u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi Šabac Zoran Kozlina za Tanjug je izjavio da prema budžetu koji je usvojen za narednu godinu, biće sačuvan visok nivo subvencija u ratarskoj i stočarskoj poljoprivrednoj proizvodnji.

U mlečnom govedarstvu, kako je istakao, ostaju subvencije od 40.000 dinara po muznom grlu, kao i premija od 19 dinara po litri mleka, dok se u svinjarstvu očekuje povećanje sa 15.000 dinara na 17.000 ili 18.000 dinara po grlu, što će biti definisano pravilnikom, a za priplodne ovce sa 7.000 na 10.000 dinara.

– Neće biti zaboravljeni ratari, ostaje subvencija, značajna je i subvencija od 18.000 dinara po obradivom hektaru, ali se povećava površina za koju mogu da ostvare subvencije sa 20 na 100 hektara, što će, kako ističe, obradovati veće proizvođače – rekao je Kozlina.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.