Patrijarh Porfirije u Zvorniku: Mnogi pokušavaju i danas da nas dele i čak da postignu da jedan deo naroda ustane protiv drugog

ZVORNIK – Patrijarh srpski Porfirije osveštao je danas Saborni hram Rođenja Presvete Bogorodice u Zvorniku u Republici Srpskoj, ističući da je Srbina nemoguće zamisliti bez pravoslavne vere i da su pravoslavna vera i crkva ono što nas je oblikovalo i čuvalo kroz vekove“.

„Znamo da kao što je čovek bez duše leš, tako je i svaka srpska zajednica, svako srpsko mesto i svako srpsko naselje koje u sebi nema hram mrtvo naselje. Ono može biti da spolja ima obrise i formu, ali ono ne živi istim otkucajem pravoslavnog srca kojim je počelo za nas da kuca srce Svetog Save i kroz tolike svete do naših dana“, kazao je patrijarh, navodi se u saopštenju Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Podsetio je da je bilo vremena „kada smo gubili svoje države i kada smo živeli u različitim državama“.

„Takva je situacija i danas, ali pravoslavni srpski narod i kada nije imao svoju državu živeo je punim plućima, jer je živeo crkvom svojom i pravoslavnom verom. U vremenima kada je podeljen u mnogo država, pored mnogo toga što je zajedničko, postoji i zajednički koren, zajednički temelj i zajednička kruna i to jeste pravoslavna vera“, rekao je on i naglasio da o tome svedoči Zvorničko-tuzlanska mitropolija, zapravo Zvorničko-srebrenička mitropolija koja postoji od 1232. godine.

Naglasio da treba imati na umu da „mnogi pokušavaju i danas da nas dele“ i čak da postignu da jedan deo naroda ustane protiv drugog.

Poručio je da je u srpskom narodu, bez obzira na to što danas živi u mnogim državama i na mnogim kontinentima, „svugde gde je Srbin i gde god da se nalazio brat je drugom Srbinu“.

„I onaj iz Amerike nas ovde u Zvorniku oseća svojima, svojom braćom i sestrama, zato što postoji jedan te isti krvotok, jedno te isto disanje, isti otkucaj srca, a to je naša pravoslavna vera i naša crkva“, rekao je patrijarh i dodao da je zato važno da su svi Srbi blagosloveni molitvama okupljeni češće u crkvama ne samo na ovom mestu već i preko Drine, širom RS, u čitavoj BiH, Crnoj Gori, Dalmaciji, na KiM, u Makedoniji, Americi i Evropi.

Episkop zvorničko-tuzlanski Fotije je podsetio da je pre današnjeg dana, patrijarh u Zvorniku bio pre 90 godina.

Bio je to, kako je rekao, patrijarh Varnava sa vladikom Nikolajem i mitropolitom Petrom Dabrobosanskim i tadašnjim mitropolitom Nektarijem Kruljom.

Prema njegovim rečima, za dva dana svečanosti u Zvorniku, srpski narod je doživeo i istoriju i eshatologiju.

„Istoriju smo doživeli dok smo praznovali dvesta godina Starog hrama ovde u Zvorniku … Sećali smo se istorije ovog kraja, borbe pravoslavnih Srba za opstanak i očuvanje svetinja, sećali smo se predaka koji su se Krstom i Vaskrsenjem borili da postave temelje svog življenja ovde“, rekao je vladika.

Podsetio je da je to naša istorija, istorija Srba u Republici Srpskoj.

„To je istorija Nemanjića koji su podigli najstarije manastire u našoj eparhiji: Tavnu, Ozren, Papraću i Lovnicu u XIV veku. Potom su podizane i sve druge naše svetinje. Dakle, temelji su isti kao u Srbiji nemanjićki, svetosavski, posvećeni Bogu i veri pravoslavnoj“, rekao je vladika i dodao da je danas bio i eshatološki događaj, jer kada se osveštava jedan pravoslavni hram to nas uvek vraća ka osvećenju Hrama jersulamskog, Hrama Vaskrsenja Hristovog.

Naglasio je da se danas u Zvorniku videlo jedinstvo srpskog naroda i crkve.

„Na istom mestu su predstavnici naše Crkve i RS. To je taj nemanjićki ideal koji hoćemo da negujemo i čuvamo, ideal dvoglavog orla koji simbolizuje da su crkvena i zemljaska vlast u saglasju, u sadejstvu, a da je nad njima samo Bog“, rekao je vladika i podsetio da je to upravo značenje dvoglavog orla sa krunom.

Kako kaže to je ideal koji su sveti Nemanjići postavili i koji žele da očuvaju posebno u RS.

Svečanosti su prisustvovali predsednik Republike Srpske Milorada Dodika, koji je bio kum slave hrama čiju je izgradnju pomogao, kao i premijer RS Radovan Višković, ministri i poslanici, kao i čelni ljudi Zvornika, Brčko Distrikta i drugih opština.

Porta hrama je, kako se navodi u saopštenju, monumentalnih dimenzija – visina zvonika je 54 metra, hram ima pet kupola od kojih je centralna visoka 35. Dužina hrama sa oltarom je 21 metar a širina 19.

Porfirije prvi srpski patrijarh koji je nakon 90 godina služio liturgiju u Zvorniku

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovao je danas liturgiji, koji je povodom osveštanja hrama Rođenja Presvete Bogorodice u Zvorniku služio patrijarh srpski Porfirije.

Porfirije je prvi srpski patrijarh koji je nakon 90 godina služio liturgiju u Zvorniku.

Dodik, koji je kum hrama, kaže da patrijarh srpski nosi snagu vere i veliki moralni i ljudski autoritet, zbog čega je obožavan u narodu.

On je u izjavi za RTRS rekao da Zvornik zaslužuje ovakav hram i izrazio zadovoljstvo što je bio u prilici da pomogne njegovu izgradnju.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković je rekao da svi hramovi širom Srpske označavaju srpsko bitisanje na ovim prostorima.

„Posebno sam počastvovan što je patrijarh danas u Zvorniku. Ovo je značajan dan za ovaj grad“, rekao je Višković.

Osveštanju i liturgiji u hramu u Zvorniku prisustvuju mnogobrojni vernici.

Da nije bilo SPC naš identitet bi bio lutajući

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Zvorniku, gde je kumovao Sabornom hramu Rođenja Presvete Bogorodice, da nema boljeg ulaganja od onog u hramove i da Srpska nikada nije oklevala da bude sa SPC, pogotovo kada su se gradili značajni objekti.

Dodik je rekao da je osveštanje novoizgrađenog hrama značajan kulturni, politički i istorijski događaj.

„Davno smo kroz istoriju naučili da nije bilo SPC naš identitet bi bio lutajući, izgubljen, ne bi bili svesni naše prošlosti, a ako nismo svesni onda ne možemo da upravljamo sadašnjosti. Ako ne možemo da upravljamo ovim vremenom, onda sigurno nemamo nikakvu budućnost“, naveo je Dodik.

On je istakao da je hram u Zvorniku „stražar i mesto okupljanja“.

„Ko god ovde prolazi zna gde je, svako naše mesto mora da ima naš hram da bi bilo duhovno snažno“, poručio je Dodik.

Dodik je istakao da je veoma ponosan što Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije, koji je osveštao Saborni hram u Zvorniku, često posećuje Republiku Srpsku, koja je u celosti posvećena potpunoj saradnji i podršci Crkvi.

„U Republici Srpskoj živi pravoslavni narod, ali i drugi. Srpska i srpski narod žele slobodu za svakog čoveka bez obzira ko je i šta je, ukoliko prihvata i želi da živi u miru, koji prihvata legitimitet i legalnost Srpske koja je za sve široka i svima daje slobode“, naveo je Dodik, prenela je RTRS.

On je istakao da su svi Srbi jedan narod, da ne postoje „bosanski Srbi“ već Srbi pravoslavci posvećeni svojoj veri, Crkvi i svemu što ne čini srpski identitet.

U subotu i nedelju patrijarh u Mostaru osveštava crkvu sv. Trojice

Patrijarh srpski Porfirije boraviće u Mostaru u subotu i nedelju, 23. i 24. septembra, povodom 150 godina od osveštanja Saborne crkve Svete Trojice koja još nije obnovljena nakon što je potpuno porušena u ratnim dejstvima 1992. godine.

Starešina Saborne crkve u Mostaru Duško Kojić pozvao je vernike Mostara i Hercegovine da dočekaju patrijarha u subotu u 19.00 časova ispred Sabornog hrama i prisustvuju liturgiji u nedelju u 9.00 časova u Sabornom hramu.

Kojić je na današnjoj konferenciji za novinare istakao da je dolazak patrijarha Porfirija u Mostar od velikog značaja za pravoslavne u dolini Neretve i izrazio nadu da će poseta Njegove svetosti biti prekretnica za završetak obnove Saborne crkve.

„Verovali smo da će do ovog velikog jubileja, 150 godina od osveštanja Sabornog hrama biti završena obnova i da će tada biti osveštanje, ali, nažalost, nismo uspeli završiti obnovu Saborne crkve. Bilo je mnogo faktora koji su nas zaustavili, kao što je bila pandemija virusa korona, ali i još niz razloga“, rekao je Kojić.

On je naglasio da je završeno tek 40 odsto radova na obnovi crkve, odnosno građevinski radovi, a da predstoji uređenje enterijera i partera.

„Naš cilj bio je da Mostaru vratimo Sabornu crkvu i uspeli smo da se ona izdigne iznad grada, da ima fasadu, rasvetu. Međutim, preostaje nam još puno posla. Mostar se ne može smatrati obnovljenim dok se Saborna crkva ne završi. Nadamo se da će to biti uskoro, jer je ovo jedini veliki verski objekat u regionu koji još nije obnovljen i da će naša deviza – Obnovimo hram, obnovimo Mostar uskoro biti realizovana“, rekao je Kojić, prenela je Srna.

On je podsetio da je poslednji put pre 90 godina u Sabornoj crkvi u Mostaru služena patrijaršijska liturgija.

Kojić je naglasio da je dolazak Njegove svetosti velika radost za sve pravoslavne u Mostaru, u Hercegovini i imaće veliki značaj za duhovnu obnovu naroda na ovom području.

„Mi se, osim obnove Sabornog hrama, bavimo i obnovom duhovnog života na ovom prostoru. Pozivamo sve pravoslavne iz Mostara, doline Neretve i cele Hercegovine da dočekaju patrijarha Porfirija ispred Saborne crkve Svete Trojice u subotu u 19.00 časova gde će biti služena kratka služba – doksologija njemu u čast i gde će se on obratiti vernicima. Pozivamo vernike da prisustvuju božanstvenoj liturgiji u nedelju u 9.00 časova u Sabornom hramu“, rekao je Kojić.

Patrijarha će, kazao je na Aerodromu Mostar u subotu, dočekati episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije i gradonačelnik Mostara Mario Kordić.

Rekao je da će patrijarh po dolasku u Mostar posetiti manastir Žitomislić, a u Vladičanskom dvoru posetiće izložbu povodom 150 godina od osveštanja Saborne crkve, potom će obići Stari grad, a potom prisustvovati prijemu u Gradskoj većnici.

U nedelju u podne će u mostarskom hotelu „Mepas“ biti organizovan i donatorski ručak za obnovu Saborne crkve zajedno sa Gradom Mostarom, gde se očekuje veliki odziv.

Kojić je rekao da su na donatorsku večer pozvani visoki zvaničnici iz Republike Srpske, Federacije BiH, regiona, načelnici i gradonačelnici svih gradova u BiH i brojni gosti. Dodao je da su prisustvo potvrdili predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

Obnova crkve počela je 2010. godine i ona se opet gordo izdigla nad Mostarom, ali za kompletnu obnovu potrebno je još mnogo sredstava jer nisu urađeni enterijer i parter.

Najviše za obnovu Hrama izdvojile su Republike Srpska i Srbija, a priloge je dalo i više od hiljadu pojedinačnih priložnika, među kojima i mostarski Bošnjaci i Hrvati.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.