Opekotine i kako sa njima: Ovo morate obavezno da uradite, a ovo nikako ne biste smeli

Opekotine su razvrstane u četiri stepena, u odnosu na oštećenja koja su izazvali.

Sigurno vam se nekada dogodilo da se, usled trenutka nepažnje, opečete prilikom spremanja ručka, prženja jaja, pa čak i kuvanja kafe.

Sa druge strane, nekada ste možda preterali i sa sunčanjem i zadobili opekotine. One nisu retka pojava, a mogu biti izuzetno nezgodne.

Ono što je važno jeste da naučite da razlikujete ozbiljnost opekotina, kako biste znali kada treba da se obratite lekaru.

Foto: Envato

Četiri stepena

Razvrstane su u četiri stepena, u zavisnosti od oštećenja koja su izazvale, odnosno dubine i sloja kože koji je zahvaćen.

I stepen – zahvaćen je samo površinski sloj kože.
II stepen – zahvaćeni su dublji slojevi kože.
III stepen – zahvaćeni su svi delovi kože.
IV stepen – zahvaćena su i potkožna tkiva.

Najčešće povrede sa kojima se susrećemo kod kuće i zbog kojih ne odlazimo kod lekara su opekotine prvog i drugog stepena. Za drugi stepen je karakteristična pojava plikova na koži, dok kod prvog to nije slučaj.

Opekotine I i II stepena, uz zahvaćenost kože manje od 30 posto, smeju da se leče kod kuće.

Plikovi se pojavljuju i kod težih oštećenje kože, baza im je crvena ili bela, a ispunjeni su bistrom, gustom tečnošću.

Sama tečnost unutar plika sadrži brojne citokine i faktore rasta, pri čemu neki lekari smatraju da pomažu kod zarastanja.

U stručnim krugovima još uvek nema konsenzusa na koji način je potrebno tretirati plikove, piše Avaz.

Brojne komplikacije

Neki preporučuju uklanjanje, dok drugi kažu da plikove ne treba dirati, jer štite od infekcije povređeni deo kože. U svakom slučaju, definitivno se ne preporučuje da nestručna osoba sama buši plikova, jer može da dođe do brojnih komplikacija. Ukoliko se plik slučajno probuši ili pukne, treba ga isprati vodom i naneti antibiotsku kremu.

Kako tretirati opekotine

Važno je što ranije početi sa hlađenjem oštećenih delova kože. Opečeno mesto treba držati 10 minuta pod hladnom (ne ledenom) vodom i pokriti ga gazom. Kožu nakon toga treba namazati kremom za opekotine. Za lakše opekotine preporuka je koristiti preparate koji sadrže dekspantenol, jer se on u ćelijama pretvara u vitamin B5, koji je važan za normalnu funkciju epitela i metaboličke procese u koži.

Kod težih opekotina je potreban gel koji sadrži antihistaminik.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.