Izgoreli ste na suncu: Evo kako da najbrže sanirate opekotine

Iako je prevencija ključna, lečenje opekotina od sunca određenim kućnim lekovima može vam pomoći da se brzo osećate bolje

Da biste sprečili opekotine od sunca, morate da nanosite kremu za sunčanje tokom celog dana ako želite da vaša koža izgleda mladalački i, što je još važnije, minimizirate rizik od raka kože i melanoma.

Ali, ako se desi da ste propustili neko mesto, da vam je istekao rok trajanja kreme za sunčanje ili da vas šešir za sunčanje nije zaštitio onako kako ste mislili, završćete sa opekotinama od sunca, a svi znamo koliko je to bolno, peče i svrbi u isto vreme.

Jednom kada doživite opekotinu, ne možete mnogo da učinite kako biste preokrenuli dugoročnu štetu koju su ultraljubičasti (UV) zraci sunca naneli vašoj koži. Ipak, dermatolozi kažu da postoje koraci koje možete preduzeti da biste ublažili opekotine od sunca i doživeli olakšanje u tom trenutku.

Iako je prevencija ključna, lečenje opekotina od sunca određenim kućnim lekovima može vam pomoći da se brzo osećate bolje. Ohrabrićete svoju kožu da zaceli, ublažićete crvenilo i bol i naučićete konačnu lekciju – ne zaboravite kremu za sunčanje! Predstavljamo vam efikasna rešenja, prema portalu “Prevention.com”.

Napravite kupku koja umiruje opekotine od sunca

Preskočite sapun 

Posle dugog dana na suncu, prva stvar koju želite da uradite jeste da se okupate – ali trebalo bi dvaput da razmislite pre nego što odlučite da se nasapunjate. Korišćenje sapuna može dodatno da isuši i iziritira kožu ispečenu suncem.

Hladna kupka bez mehurića je mnogo bolja opcija. Ako morate da koristite sapun dok se kupate, posegnite za nečim blagim, najbolje sapunom za bebe i pažljivo isperite sve — ostaci sapuna mogu biti izuzetno suvi, što će samo pogoršati vaše opekotine od sunca.

Potopite se u umirujuću ovsenu kašu

Veoma efikasan lek za opekotine od sunca su ovsene pahuljice. Istraživanja pokazuju da koloidna ovsena kaša pomaže u suzbijanju upale i smanjenju svraba, objašnjava dermatolog Michael Schreiber.

Možete jednostavno da sameljeti običan zob u procesoru za hranu i da ga dodate u kadu napunjenu vodom. Ovsenu kašu pomešajte sa hladnom vodom za kupanje i potopite se u nju 15 do 20 minuta. Nakon toga, nežno osušite kožu tapkanjem sa čistim peškirom, jer će trljanje kože samo dodatno da je iziritira.

Smirite upaljenu kožu
Posegnite za ledom…

Pratite svoju potrebu da posegnete za nečim hladnim, ali budite sigurni da to radite kako treba. Umotajte paket leda u vlažnu krpu i držite ga iznad opekotine. Ovo će apsorbovati deo toplote iz vaše kože, suziti krvne sudove i smanjiti bol.

Ledena voda je takođe opcija.

– Sipajte vodu i led u činiju, natopite krpu u tečnost i stavite je preko opekotine. Ponovite ovaj postupak svakih nekoliko minuta dok se krpa zagreva. Nanesite kompresiju nekoliko puta dnevno 10 do 15 minuta za brzo olakšanje, kaže dr Šrajber.

…Ili za smrznutim povrćem

Improvizujte, ako je potrebno. Možete čak da uzmete vreću smrznutog graška, na primer, i to iskoristite. Ali obavezno ga prvo umotajte tako da ne stavljate ledeni paket direktno na kožu.

Ukrotite vrelinu kože pomoću čaja

Taninska kiselina u zelenom i crnom čaju može da pomogne u povlačenju toplote od opekotina od sunca, dok katehini (antioksidativno jedinjenje) popravljaju oštećenje kože, pokazuju istraživanja. Ovo može biti posebno korisno ako ste izgoreli oko očiju.

Potopite dve kesice čaja u hladnu vodu i stavite ih na zatvorene oči da biste smanjili otok i pomogli u ublažavanju bolova.

Zaustavite svrab

Nanesite hidrokortizon kremu

Smanjite svrab, umirite iritaciju kože i smanjite upalu lokalnim losionom, sprejom ili mastima koji sadrže 1% hidrokortizona. Hidrokortizon ima antiinflamatorna svojstva, što znači da će smanjiti crvenilo i ublažiti bol od blagih opekotina od sunca, kaže dermatolog Koile S. Konoli iz  Nju Džersija.

– Koristite dva ili tri puta dnevno, u zavisnosti od težine vaše opekotine – kaže on.

Hidratacija spolja i iznutra

Morate da pijete puno vode da biste sprečili efekte sušenja opekotina od sunca. Ali ako ne možete da gutate dovoljno brzo, grickajte hidratantno voće i povrće, kao što su lubenica, krastavac, jagode, paradajz, grejpfrut i dinja – oni sadrže više od 90% vode.

Hidrirajte kožu strateški

Nakon što ste se istuširali, nanesite na kožu prirodno ulje – maslinovo, kokosovo, čičkovo, orahovo… Ostavite minut-dva da koža upije ulje, a zatim nanesite hidratantnu kremu ili losion, da biste osigurali hidrataciju.

Za dodatno olakšanje, ohladite hidratantnu kremu u frižideru pre nanošenja. Izbegavajte proizvode koji sadrže naftu (kao što je vazelin), jer mogu da “zarobe” toplotu.

Nanesite aloe veru

Ovaj klasik je sa razlogom najbolji lek za opekotine od sunca. Ako imate biljku aloje, jednostavno odlomite list i nanesite njen sok.

Čist, organski gel aloe vere je sledeća najbolja stvar – posebno ako ga ohladite. Potražite onaj koji ne sadrži alkohol, boje i mirise koji bi mogli dodatno da iritiraju kožu.

Probajte i kokosovo ulje

U krajnjem slučaju, možete pokušati da koristite kokosovo ulje na opekotinama od sunca, ali ne na svežim. Hladno ceđeno, organsko kokosovo ulje koristite samo pošto se plikovi povuku i opekotina dođe do kraja procesa zaceljivanja (u suprotnom možete da zarobite toplotu, a to ne želite). Uvek prvo testirajte deo svoje kože da biste bili sigurni da nema neželjenih reakcija.

Izbegavajte da koristite kokosovo ulje na licu ako ste skloni aknama, jer može da se desi da začepite pore.

Minimizirajte bol i iritaciju

Naduvajte vazdušni dušek

Spavanje sa gadnim opekotinama od sunca može da bude veoma izazovno, a opet, morate da se odmorite da bi se telo oporavilo. Pospite posteljinu talkom kako biste smanjili iritaciju trljanjem i trenjem, predlaže dr Haberman. Vazdušni dušek bi takođe mogao da vam pomogne da lakše zaspite, jer zadržava manje toplote.

Ako su vam noge ili stopala opečena, podignite noge iznad nivoa srca da biste smanjili otok, kaže dr Basler.

Popijte aspirin

Ovaj univerzalni lek može da pomogne u ublažavanju bola, svraba i otoka kod blagih i umerenih opekotina. Uzmite dve tablete svaka 4 sata, predlaže dr Basler. Acetaminophen i ibuprofen će odraditi postao isto tako dobro, samo pratite uputstva na etiketi za doze.

Izbegavajte sve medikamente koji se završavaju na “-kain”.  Ako je vaša opekotina blaga, anestetik može da izgleda kao dobra ideja, ali trebalo bi da izbegavate proizvode koji sadrže benzokain ili lidokain, jer mogu da iziritiraju vašu kožu

Nosite lagane tkanine

Nosite meke, udobne tkanine poput pamuka dok opekotine od sunca zarastaju da biste smanjili bolno trljanje koje bi moglo dodatno da iziritira vašu kožu.

Oduprite se želji za ljuštenjem

Plikovi su znak ozbiljnog oštećenja i sa njima se mora postupati pažljivo. Ako vam smetaju i pokrivaju samo malu površinu, možete ih pažljivo isušiti, kaže dr Basler. Međutim, nemojte guliti gornji sloj kože; imaćete manje nelagodnosti i opasnosti od infekcije ako vazduh ne dođe u kontakt sa osetljivim nervnim završecima.

– Da biste ispraznili tečnost iz plika, prvo sterilišite iglu držeći je iznad plamena. Zatim probušite ivicu plika i nežno pritisnite vrh da tečnost izađe. Uradite to tri puta u prva 24 sata, a zatim ostavite plikove na miru – kaže dr Basler.

Kad ste u nedoumici, obratite se svom dermatologu ako mislite da vaš piling od opekotina može imati znake infekcije, poput prekomernog otoka ili gnoja.

Zaštitite svoju opekotinu

Ne želite da radite ništa što će pogoršati vaše opekotine od sunca. U idealnom slučaju, želite da izbegnete UV zrake dok vaša koža zaceljuje.

Ali ako morate da izađete napolje, obavezno nosite zaštitnu odeću i kremu za sunčanje sa SPF 30 ili više. Čvrsto tkani materijali su najbolji izbor. Držite košulju na jakom svetlu i ako je tkanje toliko gusto da se košulja ne providi, onda je ona dobar izbor dok opekotine ne prođu.

Kako da sprečite opekotine od sunca

Iako ovi lekovi protiv opekotina mogu da pomognu, nemojte praviti istu grešku dva puta.

– Nakon opekotine, potrebno je tri do šest meseci da se vaša koža vrati u normalu – kaže dr Šrajber i dodaje:

– Kada dobijete opekotine od sunca i gornji sloj kože se oljušti, novoizložena koža je osetljivija nego ikad. To znači da ćete goreti čak i brže nego ranije ako ne budete oprezni.

Budite svesni izlaganja suncu i zaštitite se nanošenjem kreme za sunčanje.

– Potražite formulu širokog spektra sa minimumom SPF 30, idealno sa jakim fizičkim blokatorom kao što je cink-oksid ili titanijum-dioksid – kaže Norman Levine, dermatolog iz Tusona.

Obilno nanesite kremu za sunčanje oko 30 minuta pre izlaska napolje, čak i kada je oblačno, i ne zaboravite da zaštitite usne, ruke, uši i zadnji deo vrata. Ponovo primenite zaštitu od sunca svaka dva sata.

Nošenje zaštitne odeće poput šešira, laganih majica dugih rukava i pokrivača takođe može pomoći da vaša koža bude zaštićena.

Kada treba da pozovete lekara za ublažavanje opekotina od sunca?
Neke opekotine su jednostavno previše teške da bi se lečile kod kuće, podseća dr Basler:

– Konsultujte lekara ako osetite mučninu, jezu, groznicu, nesvesticu, velike plikove, opštu slabost, primetite ljubičastu promenu boje kože ili intenzivan svrab.

Imajte na umu da ako se čini da se opekotina širi, možda imate infekciju koja pogoršava problem.

Takođe bi trebalo da kontaktirate svog lekara ako uzimate lekove na recept.

– Određeni lekovi, kao što su antibiotici, sredstva za smirenje i antifungalni lekovi mogu povećati vašu osetljivost na sunce i izazvati reakcije – kaže dr Basler.

On dodaje da oralni kontraceptivi, diuretici, lekovi za dijabetes, pa čak i kreme za sunčanje koje sadrže PABA takođe mogu povećati rizik od opekotina od sunca.

 

 

 

 

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.