Prirodni načini lečenja opekotina od sunca: Umirite kožu kućnim preparatima

U letnjim danima kada smo izloženi riziku od oštećenja kože usled preteranog izlaganja suncu, lečenje opekotina postaje sve važnije. Iako je korišćenje krema sa zaštitnim faktorom i izbegavanje sunca u najjačem periodu dana ključno, ponekad se neizbežno desi da koža izgori. U takvim trenucima, prirodni načini lečenja mogu biti od velike pomoći.

Hlađenje opekotine hladnom vodom je jedan od najlakših načina za lečenje. Skakanje u vodu, bilo da je more, jezero ili potok, može pružiti trenutno olakšanje. Međutim, treba izbegavati direktno nanošenje leda jer može dodatno iritirati kožu.

Dodavanje sode bikarbone i ovsa u hladnu kupku takođe može smiriti iritaciju kože i pomoći joj da zadrži vlagu. Važno je samo blago tapkati kožu peškirom umesto da je trljate.

Aloja vera je biljka koja se već vekovima koristi za lečenje raznih oboljenja, uključujući opekotine od sunca. Gel koji se nalazi u listovima  može pružiti trenutno umirujuće olakšanje. Ako nemate biljku kod kuće, možete nabaviti gel koji sadrži 100% aloje vere u većini apoteka.

Ulje od nevena je još jedan efikasan narodni lek za lečenje opekotina od sunca. Neven ima antiupalna i analgetska svojstva, te je korisno u procesu zarastanja kože. Možete nanositi ulje od nevena direktno na oštećenu kožu ili možete napraviti kupku koristeći sušene cvetove nevena.

Čaj od kamilice takođe može umiriti opekotine od sunca. Skuvajte čaj, ostavite ga da se ohladi, a zatim ga nanesite na kožu pomoću krpe. Važno je napomenuti da osobe alergične na polen treba da izbegavaju ovaj tretman, jer može izazvati alergijske reakcije na koži.

Nošenje prirodnih materijala je važno dok se koža regeneriše. Pamuk i bambus su prirodna vlakna koja pružaju najbolju zaštitu od trenja i omogućavaju koži da diše.

Hidratacija je ključna za kožu koja se oporavlja od opekotina. Pijte dovoljno vode kako biste nadoknadili izgubljenu vlagu.

Kokosovo ulje je sjajno za negu izgorele kože. Međutim, preporučljivo je izbegavati ponovno izlaganje kože koje je već izgorelo suncu nakon nanošenja kokosovog ulja, jer to može pogoršati opekotine.

Redovno nanošenje hidratantne kreme na oštećena područja može pomoći u sprečavanju ljuštenja kože i smanjenju iritacije. Birajte hidratantnu kremu bez mirisa i boja, posebno namenjenu osetljivoj koži.

Takođe postoje i drugi narodni lekovi za opekotine od sunca. Kiselo ili slatko mleko, može pomoći u smanjenju crvenila i umiriti kožu. Mlečni proteini stvaraju zaštitni sloj na koži i istovremeno je rashlađuju.

Talk, bilo farmaceutski ili kozmetički, može se koristiti za smanjenje crvenila. Nanosite talk na iziritiranu kožu pre spavanja i obucite široku majicu za spavanje kako bi koža ostala rashlađena tokom noći. Važno je napomenuti da talk može isušiti kožu ako sadrži dezodorans, ali inače je hidratantan i masan.

Ako su opekotine ozbiljne ili se pogoršavaju, potrebno je potražiti medicinsku pomoć.

Ukoliko primetite da opekotine od sunca izazivaju groznicu ili pokazuju znakove dehidracije, važno je da se odmah obratite lekaru. Ti simptomi mogu ukazivati na ozbiljnije probleme i zahtevaju medicinsku intervenciju.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.