Novi Sad: Otvoreno prvo socilano preduzeće „Svetionik u plavom“ i podrška majkama koje imaju decu sa invaliditetom

NOVI SAD – Povodom nedelje u kojoj je obeležen Svetski dan autizma razgovarali smo sa članicom Gradskog veća za socijalnu zaštitu i brigu o porodici i deci Danijelom Kostić o pitanjima pružanja socijalne zaštite majkama koje imaju decu sa invaliditetom.

“Ponosna sam na to što smo otvorili jedno od prvih socijalnih preduzeća u Novom Sadu; Svetionik u plavom. Socijalnih preduzeća ima 20 ukupno na teritoriji cele Republike Srbije, od kojh je 10 na teritoriji Vojvodine i ovo je prvo u Novom Sadu. Inicijativa je potekla od roditelja koji imaju decu iz spektra autizma i drugih ranjvih grupa. Od kutija cigara će proizvoditi papir uz opremu koja je predviđena za to. Ideja socijalnog preduzetništva je da osobe, posebno kada izađu iz sistema obrazovanja i kada više nemaju posebnih aktivnosti, budu radno angažovane. Da se osećaju da rade i idu na posao, jer je jako teško uklopiti ih u savremeno društvo u smislu i privatnih preduzeća i javnih institucija, to nisu klasične osobe sa invaliditetom. Imaće određenu platu. Značiće im da imaju jedno stabilno okruženje, da se osećaju sigurno. Uprava za imovinu Grada Novog Sada je pomogla da se renovira prostor i po povlašćenim cenama bude iznajmljen. Društvo treba da preuzme obavezu i pomogne ovim ljudima da kvalitetno žive. Treba slušati ljude koji se sa njima najviše bave, roditelje.“

Majke koje imaju decu sa invaliditetom često se suočavaju sa jedinstvenim izazovima i opterećenjima. Briga o detetu sa invaliditetom može zahtevati dodatnu pažnju, vreme i resurse. Statistički podaci pokazuje da se povećava broj novorođene dece sa određenim posebnim potrebama. Na osnovu statistike broja bolovanja koja se produžavaju majkama dece sa invaliditetom može se posredno zaključiti da nažalost značajno raste broj dece sa invaliditetom. Grad Novi Sad izdvaja vrlo velika novčana sredstva za socijalnu zaštitu građana Novog Sada, najveća u zemlji, kada se gleda iznos ovih sredstava po glavi stanovnika. U nominalnom iznosu radi se o više od 3 milijarde dinara godišnje. Najveći deo ovih sredstava namenjen je podršci osobama sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, među kojima su i osobe sa autizmom.

Foto: guns_zasocijalnuidecijuzastitu

Preko Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu, Grad Novi Sad finansira pre svega rad ustanova socijalne zaštitite ali i rad velikog broja udruženja građana iz oblasti socijalne zaštite, od kojih neka postoje preko 50 godina. Grad je vrlo zadovoljan ovom saradnjom i činjenicom da je na nacionalnom nivou prepoznat kao primer dobre saradnje civilnog sektora i lokalne samouprave.

” Autizam je složeni razvojni poremećaj. Briga o detetu sa invaliditetom može biti fizički i emocionalno zahtevna. Ovo može uključivati podizanje, hranjenje, kupanje i pružanje medicinske nege, kao i suočavanje sa emotivnim izazovima i stresom koji mogu biti povezani sa tim. Troškovi povezani sa lečenjem, terapijama, medicinskim aparatima i specijalizovanom obrazovanjem mogu biti značajni. Nažalost, izuzetno velik broj žena ostanu samohrane majke i preuzmu brigu o detetu sa autizmom. Majke sa decom sa invaliditetom često moraju da balansiraju svoj budžet kako bi zadovoljile sve potrebe svog deteta.”

Majke često moraju prilagoditi svoj svakodnevni život kako bi zadovoljile potrebe svog deteta sa invaliditetom. Ovo može uključivati prilagođavanje rasporeda, pronalaženje specijalizovanih usluga i podrške, kao i organizovanje vremena za terapije i lečenje. Važno je da majke sa decom sa invaliditetom imaju pristup podršci, resursima i informacijama koje im mogu pomoći da se nose sa izazovima koje susreću. Ovo može uključivati pristup grupama podrške, savetovanju, obukama i resursima za osnaživanje roditelja.

U Novom Sadu, preko Centra za socijalni rad i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, većina dece, odnosno roditelja dece sa invaliditetom dobija materijalnu podršku u vidu primanja pod nazivom Tuđa nega i pomoć. Broj korisnika ove podrške je oko 5000. Značajnu podrška je i usluga Lični pratilac koji se dodeljuje pre svega deci koja imaju fizičke poteškoće u savladavanju barijera, ali je važno da je pre nekoliko godina odlučeno da pravo na ovu uslugu imaju i deca sa autizmom. Osnovna uloga ličnog pratioca je u pomoći detetu prilikom odlaska i dolaska iz škole. Grad Novi Sad je među retkima koji je ovu uslugu proširio i na pomoć detetu u vannastavnim aktivnostima kao što su odlasci u bioskop, pozorište i slično. Na godišnjem nivou grad finansira 500 ličnih pratilaca što je u odnosu na broj stanovnika, najviše u zemlji.

Grad finansira i uslugu Personalnog asistenta koja je dostupna punoletnim licima sa invaliditetom koja su radno angažovana ili su aktivno uključena u druge oblike društvenih aktivnosti. Personalni asistent angažovan je u radu sa jednim korisnikom, najmanje 20 a najviše 40 sati nedeljno ali je grad u određenim slučajevima otvorio mogućnost pune podrške od 24 časa. Jedna od retkih lokalnih samouprava u regionu koja je to omogućila.
Takođe, grad finansira i veliki broj dnevnih boravaka u kojima borave deca i odrasli iz različitih osetljivih grupa. Organizuju se brojne aktivnosti koje će popuniti život osobama koje nemaju mogućnost da budu samostalne, da se ispuni dan i bude sadržajan.

“Ponosna sam na to što smo otvorili jedno od prvih socijalnih preduzeća u Novom Sadu;Svetionik u plavom. Socijalnih preduzeća ima 20 ukupno na teritoriji cele Republike Srbije, od kojh je 10 na teritoriji Vojvodine i ovo je prvo u Novom Sadu. Inicijativa je potekla od roditelja koji imaju decu iz spektra autizma i drugih ranjvih grupa. Od kutija cigara će proizvoditi papir uz opremu koja je predviđena za to. Ideja socijalnog preduzetništva je da osobe, posebno kada izađu iz sistema obrazovanja i kada više nemaju posebnih aktivnosti, budu radno angažovane. Da se osećaju da rade i idu na posao, jer je jako teško uklopiti ih u savremeno društvo u smislu i privatnih preduzeća i javnih institucija, to nisu klasične osobe sa invaliditetom. Imaće određenu platu. Značiće im da imaju jedno stabilno okruženje, da se osećaju sigurno. Uprava za imovinu Grada Novog Sada je pomogla da se renovira prostor i po povlašćenim cenama bude iznajmljen. Društvo treba da preuzme obavezu i pomogne ovim ljudima da kvalitetno žive. Treba slušati ljude koji se sa njima najviše bave, roditelje.“

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.