Novi Sad: 36.“Tesla Fest“

NOVI SAD – Ove godine, održava se 36. Tesla Fest po redu. Savez pronalazača Vojvodine uzeo je Miholjdan, 12.oktobra, kao dan početka “Tesla festa“.

Po svom značaju i karakteru Tesla Fest je međunarodni festival inovacija,znanja i stvaralaštva.

Festival se održava od 12. do 15. oktobra u organizaciji Saveza pronalazača Vojvodine, a pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srbije, Pokrajinske vlade i Grada Novog Sada.

Svake godine na Tesla festu svoje pronalaske, inovacije, nove proizvode, tehnologije i projekte izloži više od 500 individualnih pronalazača, mladih talenata, studenata, preduzetnika, škola, fakulteta, instituta i preduzeća iz zemlje i inostranstva. Do sada su učestvovali pronalazači i izlagači iz više od 25 zemalja sveta.

Najuspešnijim učesnicima međunarodni žiri dodeljuje zlatne, srebrne i bronzane plakete sa likom Nikole Tesle.

Redakcija portala uživo imala je prliku da porazgovara sa organizatorom i predsednikom Saveza pronalazača Vojvodine Anđelkom Glavaševićem prenoseći deo atmosfere i nove inovacije.

Među 11 zemalja sveta, Kraljevina Srbija je utemeljivač svetskog patentnog sistema, osnivanjem Pariske unije za industrijsku svojinu 1883. godine, dok Zavod za intelektualno svojinu Srbije ima tradiciju više od 100 godina.

Nikola Tesla je 12. oktobra 1887. godine, u Američkom zavodu za patente zaštitio svoj izum pod nazivom “Višefazni sistem naizmeničnih struja“. Na njemu počiva današnji svetski energetski sistem proizvodnje, prenosa i distribucije električne energije.
Nikola Tesla, čovek koji je osvetlio planetu Zemlju, rođen je pre 166 godina u selu Smiljanu, u Lici, tada, Vojnoj Krajini. Za Teslu su govorili da se rodio jedan od najkorisnijih ljudi za dobrobit čovečanstva. Kao pronalazač o značaju patenata za razvoj čovečanstva u tekstu objavljenom u američkom časopisu SUN 1904. godine između ostalog rekao: “Jedan od najvećih problema sa kojima se svet suočava je pronalaženje puta i načina da se zaštiti intelektualna svojina. Što se više razvijamo to nam se ova potreba snažnije nameće. Treblo bi da postvimo za svoj konačni cilj da dođemo do propisa o zaštiti intelektualne svojine koji bi bili bar toliko precizni, koliko je to slučaj kod svojine sa telesnim (opipljivim) stvarima“.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.