Mihajlović otvorila konferenciju „Dan Amerike u Beogradu“

BEOGRAD – Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović otvorila je danas jednodnevnu konferenciju „Dan Amerike u Beogradu“ i tom prilikom poručila da je Srbiji mesto na zapadu, u EU, u strateškom prijateljstvu sa SAD te da je to ono na čemu treba da radimo u budućnosti.

„Mi treba da imamo strateški sporazum, da nastavimo saradnju i to kroz ekonomiju, politiku, političke odnose, nove tehnologije, borbu protiv klimatskih promena, u svemu onome u čemu možemo zajedno da doprinesemo da se ovaj region, ne samo Srbija, zaista razvijaju u smeru mirnog, sigurnog regiona, gde će ljudi ostajati da žive, a svakako u tome su nam partner SAD“, kazala je Mihajlović.

Mihajlović podsećajući da Srbija i SAD imaju 141 godinu bilateralne odnose, kaže da se pokazalo da je bilo mnogo više sjajnih, otvorenih, blistavih trenutaka u odnosima naše dve države, nego što je bilo trenutaka nerazumevanja.

Kao blistave trenutke u odnosima, Mihajlović navodi vijorenje srpske trobojke na Beloj kući ili kao što je spasavanje američkih pilota u operaciji Halijard ili kao sve ekonomske i prijateljske veze naša dva naroda kroz istoriju.

Ono oko čega se nismo slagali, kako dodaje Mihajlović, jesu trenuci kada je, kako kaže, Vašingtonu bila draža Priština od Beograda a, primećuje, da je bilo trenutaka kada smo bili jedina država u Evropi koja je palila američke zastave.

Kako kaže, naravno da je bilo trenutaka nerazumevanja koje često, navodi, želimo da iskažemo, ne zato što, dodaje, želimo da naučimo, nego volimo da se pravdamo.

„Ipak, mnogo više je bilo dobrih i pravih prijateljstava i partnerstava koji su nam pomogli da danas možemo da kažemo da 141 godinu Srbija i SAD imaju razvijene bilateralne odnose. Poslednjih godina je mnogo toga promenjeno. Mišljenje Srbije se uvažava, postoji podrška u političkim, ekonomskim odnosima“, rekla je.

Mihajlović ukazuje da Srbija ima sporazume ili deklaracije o strateškom partnerstvu sa Ruskom Federacijom, Kinom, Francuskom, Italijom, UAE, Azerbejdžanom, Mađarskom, Egiptom i ističe da nema razloga da ih nema sa SAD.

Ističe da to ne treba da bude samo zbog više od 25.000 zaposlenih u kompanijama u Srbiji koje postoje zahvaljujući američkim investicijama, već da je vreme takvo da su potrebna jača prijateljstva.

Ovo je vreme koje nosi brojne izazove i u borbi sa klimatskim promenama i kada je reč o rodnoj ravnopravnosti, ali i energetskoj tranziciji, navodi ministarka.

Ministarka ističe da iako imamo 141 godinu diplomatskih odnosa, u Srbiji je tek 2018. godine osnovan Kongres Srpsko – američkog prijateljstva koji je i danas organizovao ovu konferenciju, kao što to čini prethodnih godina uz organizaciju susreta, razgovora, kako dodaje, samo sa jednom vizijom i ciljem, da naše prijateljstvo bude stalno, da napreduje i da kroz prijateljstvo i partnerstvo još više približimo naše narode.

„Drago mi je da je danas sve više vrlo važnih i političkih i ekonomskih odnosa na našem prostoru vidljivo upravo sa strane SAD“, kazala je Mihajlović.

Poručila je da je potrebno da se nastave dobri odnosi, da se nauči iz onih trenutaka kada odnosi nisu bili dobri i to tako da se učini sve da odnosi budu ovenčani strateškim sporazumom Srbije i SAD.

General-major Džon Haris iz Nacionalne garde Ohajo poručio je da su ovakve konferencije i skupovi prilika da se jačaju odnosi dve zemlje.

Navodeći da je sa načelnikom Generalštaba Srbije Milanom Mojsilovićem već 15-ak godina prijatelj, Haris kaže da su zajedno posvećeni da jačaju još odnose između dve vojske.

„U Beogradu smo da širimo dobro volju da jačamo vojnu saradnju dve zemlje“, kazao je Haris.

Ukazao je na to da je juče imao sastanak sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i naveo da su saglasni da je potrebno izgraditi još jače poverenje, prijateljstvo, kao i da je potrebno raditi jednu po jednu aktivnost.

„Sve to nam je potrebno s ciljem jačanja odnosa Sjedinjenih Američkih Država i Srbije“, naveo je Haris.

Džon Ginkel, zamenik šefa Misije u ambasadi Sjedinjenih Američkih Država, kazao je da Srbija i SAD imaju izuzetnu i široku saradnju koja ne poznaje granice.

„Saradnja Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohaja je samo jedan segment veoma širokog spektra saradnje koju ostvarujemo sa Srbijom. Uspostavili smo partnerstvo u različitim oblastima, u oblastima politike, kulture, međunarodnih odnosa, energetike“, kazao je Ginkel poručujući da je bolje kada se radi zajedno.

Dodaje da ukoliko Srbija i SAD budu radile zajedno biće još prosperitetnije i snažnije.

„Nadamo se uspešnoj i snažnoj saradnji u predstojećim decenijama“, kazao je Ginkel.

Vladimir Marinković, osnivač Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, ukazao je na to da SAD nema boljeg saveznika u ovom delu Evrope od Srbije.

„Trudićemo se da unapredimo saradnju, stvorimo još prijatelja kao što je general Haris, kako bi partnersvo mogli da gradimo i u narednom periodu, kap po kap“, kazao je Marinković i zahvalio Ambasadi SAD na podršci svim inicijativama koje će doprineti boljim odnosima SAD i Srbije.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.