Logoped otkriva šta sve deca treba da znaju pred polazak u školu

NOVI SAD -Broj dece sa govorno-jezičkim smetnjama je u velikom porastu, novija istraživanja ukazuju da 70% dece ima neku nepravilnost u govoru što je značajno veći procenat u odnosu na period do 2010. godine, rekla je za naš portal Marina Koprivica, logoped iz Novog Sada. Ona je roditeljima dala savete šta bi deca pre polaska u školu trebalo da znaju, ali i kada je najbolje vreme za dolazak kod logopeda. 

Nakon više od dvadeset godina rada u PU “Radosno detinjstvo”, na poziciji stručnog saradnika logopeda, krajem 2023. godine Koprivica je otvorila Logopedsko-edukativni centar “Priča M”, u kojem sa decom radi na stimulaciji razvoja govora i jezika kao i korekciji nepravilnosti, dok roditelje savetuje i edukuje iz oblasti govora i jezika, kao i oblasti temperamenta.

Broj dece sa govorno-jezičkim smetnjama je u velikom porastu, novija istraživanja ukazuju da 70% dece ima neku nepravilnost u govoru što je značajno veći procenat u odnosu na period do 2010. godine. Deca sve kasnije progovaraju. Često u fazi progovaranja imaju mešavinu srpskih i engleskih reči. Takođe, sve je veći broj dece koja imaju teškoće u usvajanju veština čitanja i pisanja. Način pisanja slova kao i sam rukopis su često nepravilni- rekla je Koprivica.

Naša sagovornica ističe da dete uzrasta predškolskog uzrasta, od 6 do 7 godina, treba da ima pravilan izgovor svih glasova, koristi složene rečenice, uredne gramatičke strukture, vodi duge razgovore, razume ono što govori, govor drugih, sadržaj priče koje i samo može prepričati, govor prilagodi socijalnim situacijama, usvaja apstraktne pojmove, tipa sreća, bogatstvo, ljubav…

-Mora da zna da kontroliše glasnoću govora, da zna dane u nedelji, da lako uči pesmice i dobro ih pamti pesmice, ima urednu pažnju i koncentraciju, motorički je spretno, zainteresovano je za crtanje, pokazuje interesovanje za slova i pisanje, zna da rastavi reč na glasove i spojiti glasove u reč kao bitan preduslov usvajanja veština čitanja i pisanja, kao i da poznaje slova i zna da napiše svoje ime- ističe logoped.

Koprivica naglašava da ne postoje “trikovi” kojima roditelji mogu da se posluže kod kuće te ističe da je neophodno obezbediti podsticajno okruženje, a evo šta podrazumeva pod njim.

-Pri tome mislim na okruženje u kojem se čujemo, u kojem je opuštena atmosfera. Potrebno razviti odnos sa detetom u  kome je roditelj dostupan, sa puno ljubavi, brižan i strpljiv. Priprema za školu počinje rođenjem deteta.

Prema nedavnim studijama, mobilni telefoni ometali su decu tokom izrade domaćih zadataka, što znači da su deca koja su imala pristup tehnologiji razmišljala površnije i više im je vremena bilo potrebno za izradu zadataka. Koliko će mobilni telefoni, tableti, računari ometati celokupan razvoj deteta zavisi od roditelja, tvrdi naša sagovornica.

-Roditelji treba da upravljaju ovim uređajima, što konkretno znači da roditelji konrolišu vreme koje dete provodi koristeći ih, kao i sadržaje koje gleda ili igrice koje igra. Postoje odlični edukativni sadržaji za decu koje roditelji treba da gledaju ili koriste zajedno sa detetom. Važno je istaći da uticaj na razvoj deteta nije isti za svako dete. Svako dete ima svoju jedinstvenu mapu i određeni tipovi dece su osetljiviji na njihov uticaj. Nisam neko ko je protivnik korišćenja ovih uređaja/medija, ali ne pre nego što dete progovori i ne više od pola sata tokom radnih dana, a vikendom do sat vremena- rekla je sagovornica i dodala:

-Ukoliko roditelji uoče neka odstupanja u gore navedenim sposobnostima i veštinama treba da se što pre obrate logopedu, jer kada dete krene u školu, nastavni program za to dete je svakako izazovniji. Pored grafomotorike, veštine koje cenim su- kontakt očima i pažljivo slušanje koji su temelji učenja, kvalitetne komunikacije i odnosa sa odraslima i vršnjacima.

Pravo vreme za odlazak kod logopeda

-Roditelji treba da vode decu od 3 godine i 6 godina na sistematske preglede kod logopeda. Svakako, što pre kada uoče neku nepravilnost u razvoju govora i jezika, ne čekajući da samo “prođe” jer u većini slučajeva tada je dovoljan savetodavni razgovor sa roditeljima.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.