Kinesko tržište dronova dostiže 14,5 milijardi €

Kineska industrija bespilotnih letelica dobija na zamahu zahvaljujući snažnoj tražnji privrede, a očekuje se da će vrednost proizvodnje na domaćem tržištu dronova ove godine premašiti 14,5 milijardi evra, rekao je ekspert.

Kina, ključna industrijska baza civilnih bespilotnih letelica u svetu, prošle godine je zabeležila brz rast, izvestio je finansijski medij Iicai. Podaci su pokazali da postoji više od 12.000 preduzeća za dronove, sa ukupnom vrednošću proizvodnje koja prelazi 12,6 milijardi evra.

Samo u Šenženu postoji preko 1.500 proizvođača dronova, a vrednost proizvodnje dostigla je skoro 8,7 milijardi evra. Bespilotne letelice koje se koriste za potrošnju činile su 70% ukupnog svetskog broja, dok su dronovi industrijskog tipa zauzimali 50% tržišnog udela.

Od 2020. godine, uprkos izbijanju COVID-19, kinesko tržište bespilotnih letelica je prevazišlo trend i zadržalo rast od 30% zahvaljujući beskontaktnoj isporuci i pametnim aplikacijama, rekao je Jang Jincai, direktor Šenženskog udruženja za industriju bespilotnih letelica, na 6. Svetskom kongresu dronova, koji je održan u Šenženu, provincija Guangdong, od 23. do 24. jula.

Očekuje se da će ove godine domaća tržišna vrednost dronova premašiti 14,5 milijardi evra, rekao je Jang.

Mreža javnih vazdušnih puteva sa niskim položajem je ključni deo kineskog multidimenzionalnog transportnog sistema i neizbežan je trend daljeg otvaranja vazdušnog prostora niskog položaja u cilju postizanja boljeg razvoja ekonomije.

U poređenju sa mrežom autoputeva, ne postoji gotova mreža vazdušnih puteva niskog položaja. Operateri dronova moraju sami da završe aplikaciju vazdušnog prostora, plan vazdušnih puteva i procenu rizika.

Trenutno, provincije Sečuan, Hunan, Hainan i Jiangki guraju napred reformu upravljanja vazdušnim prostorom sa niskim stavom, dajući podršku širokom korišćenju i komercijalizaciji primene dronova.

Podaci Uprave za civilno vazduhoplovstvo Kine pokazali su da je do kraja 2021. godine registrovano 781.000 korisnika dronova, a broj registrovanih dronova iznosio je 832.000.

Svetski kongres je predvideo da će do 2024. godine domaće tržište dronova vredeti preko 23 milijarde evra, uključujući 6,5 milijardi evra za geografsko mapiranje, 5,2 milijardi evra za poljoprivredu, šumarstvo i zaštitu bilja, 4,4 milijardi evra za logistiku i usluge ekspresne isporuke, 3,7 milijardi evra za inspekciju dalekovoda i 3,3 milijarde evra za obezbeđenje.

Među njima, logistika je ključni sektor za aplikacije dronova.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.