Gojković na Sajmu šljiva u Osečini: O šljivi i šljivovici danas se zna širom sveta

OSEČINA – Potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković prisustvovala je danas otvaranju 18. Sajma šljiva u Osečini i tom prilikom poručila da će država nastaviti da pomaže razvoj voćarstva.

„Otvaranjem Sajma šljiva negujemo tradiciju i nasleđe, istovremeno promovišemo i naše potencijale, a šljiva, ili kako je sa pravom zovemo ‘plavo zlato’ je jedan od najznačajnijih srpskih proizvoda“, istakla je Gojković.

Ministarka je rekla da ako se o Sajmu šljiva u Osečini zna širom naše zemlje i regiona, o šljivi i šljivovici danas se zna širom sveta, možemo biti ponosni na našu tradiciju, kao i znanje i veštine za pripremu šljivovice u domaćinstvu koju je Unesko na predlog Ministarstva kulture upisao 2022. na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.

„To obavezuje našu državu da posvećeno radi, osnažuje i pomaže razvoj voćarstva, a naročito uzgajanje šljive, posebno imajući u vidu da se nalazimo u svetskom vrhu po proizvodnji šljive i izvozu, pre svega suve šljive“ naglasila je Gojković.

Naglasila je i da je važno da se manifestacijama kakva je ova današnja dodatno pomogne unapređenje šljivarstva na ovom području.

Prema njenim rečima, Osečina baštini impozantnu istoriju i nasleđe koje je i danas na ponos njenim građanima i čitavoj našoj zemlji i vekovima je poznata po čestitim i vrednim domaćinima, junacima, istinskim i pravdoljubivim borcima za slobodu naše zemlje i naroda.

Podsetila je da je nastavljajući viziju Tešmana Soldatovića, jednog od najvećih izvoznika šljiva sa prostora Kneževine Srbije, ovaj kraj, sa milion stabala šljive danas nadaleko poznat.

Gojković je ukazala da su promovišući šljivu, Osečina i sajam tokom proteklih 18 godina spajajući tradiciju i savremenu potrebu za razvojem voćarstva prerasli u prestižnu manifestaciju na kojoj se predstavlja više od stotinu izlagača.

Takođe je rekla i da je slika naše zemlje danas drugačija u odnosu na period od pre samo nešto više od jedne decenije te da je potpuno jasno da je u svim oblastima društva postignut vidan pomak, što se vidi i u Osečini.

„Kao što je predsednik Vučić obećao tokom otvaranja ovog sajma prošle godine, nedavno su započeti radovi na rekonstrukciji srednje škole ‘Branko Nedić’, za šta je opredeljeno 80 miliona dinara“, pojasnila je Gojković.

Ona je dodala da država pomaže i izgradnju puteva na teritoriji opštine, kao i obilaznice koja ovo mesto povezuje sa industrijskom zonom, kako bi omogućila adekvatnu putnu infrastrukturu i bolje uslove života za građane i stvorila uslove da investitori više dolaze i ulažu u ovaj kraj.

„Na tom putu razvoja, kome je Vlada Srbije posvećena, kultura je važan segment. Zato je jedan od strateških prioriteta Ministarstva na čijem sam čelu, da ulaganjem u domove kulture, biblioteke i muzeje širom Srbije, omogućimo pristupačnost kulturnih sadržaja svim našim građanima“, navela je Gojković.

Ministarka kulture je istakla da je upravo Osečina dobar primer tog zajedničkog poduhvata države i lokalne samouprave.

Gojković je dodala i da je preko konkursa „Gradovi u fokusu“ Ministarstva kulture, Osečina u poslednje dve godine dobila 46 miliona dinara za građevinske radove na adaptaciji bioskopske sale i pozornice Biblioteke u Osečini.

Podsećajući na to da naš narod u svim svečanim prilikama i tokom porodičnih slavlja nazdravlja šljivovicom sa željama za zdravlje, napredak i svako blagostanje, Gojković je poručila da danas, diveći se plodovima rada svih vrednih domaćina Osečine i čitave Podgorine, zajedno otvaramo festival šljive i nazdravljamo za budućnost, napredak i dalji razvoj čitave naše zemlje.

Nakon svečanog otvaranja Sajma i uručenja specijalnih nagrada najvećim izvoznicima suve šljive, Gojković je predsednikom opštine Nikolom Tomićem obišla štandove i završne radove na rekonstrukciji Narodne biblioteke Osečina.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.