logo transparend vojvodina uzivo

Dugogodišnje tajne veze nove koalicije : Kako je DSS 2012. pomogao Bojanu Pajtiću da ostane na vlasti još četiri godine

Koalicija stari – novi DSS – Liga socijaldemokrata Vojvodine – Demokratska stranka – Brajan Brković – Dinko Gruhonjić najavljena je još 2012. godine. DSS je te 2012. umesto da sruši pokrajinsku vladu Bojana Pajtića i spreči dalje urušavanje Vojvodine, omogućio Pajtićev ostanak na vlasti još pune četiri godine, tokom kojih je, po mišljenju ekonomista nastavljeno siromašenje Vojvodine i ispumpavanje desetina milijardi na fantomske projekte i koruptivne poslove.

Preko neustavnih nadležnosti nestale milijarde
Simbioza DSS-a i DS-a počela je u periodu kad je Pajtić zajedno sa Ligom pokušavao da od Vojvodine napravi državu u državi, donošenjem Zakona o nadležnostima i Statuta pokrajine.

Opozicija i pravni stručnjaci su od Ustavnog suda tražiili da Pajtićev i Čankov Statut proglasi neustavnim. Utvrđeno je da su pokrajini dodeljene nadležnosti koje nisu predviđene Ustavom, kao što su nauka i tehnološki razvoj, a upravo je preko Fonda za razvoj novih tehnologija, ispumpana ogromna količina novca preko fantomskih projekata i firmi, koje su po dobijanju novca otišle u stečaj.

Osporen je i čitav niz drugih odredaba. Oformljena je radna grupa koja je trebalo da neustavni statut vrati u okvire pravnog poretka Republike Srbije. I tada je došlo do kopernikanskog zaokreta.

Prikrivena podrška Pajtićevoj vladi
Ristivojević postaje član te radne grupe 2012. godine, kao predsednik Pokrajinskog odbora DSS-a sa zadatkom da na sednici statutarne komisije glasa protiv novog Statuta. Ideja je bila da se 2012. izazve kriza Pokrajinske vlade i pad Pajtića i Demokratske stranke s vlasti. Međutim, Ristivojević je umesto da glasa protiv, napustio odlučujuću sednicu statutarne komisije. Tvrdio je da nije želeo „da svojim prisustvom da legitimitet lošem nacrtu teksta Statuta“. Novi Statut je relativno glatko izglasan.

Politički analitičai i pravnici tvrdili su tada da je na ovaj način Pajtiću omogućeno da se izvuče iz „statutarne krize“, i produži vladavinu do 2016. godine. Pojedini funkcioneri iz Pokrajine i radnici Pravnog fakulteta, gde je Ristivojević profesor, tvrdili su da je ta naklonost plaćena unosnim projektima Pravnog fakulteta koje je finansirala Pajtićeva vlada.

Nacionalista po potrebi
Tako je razotkrivena dvostruka igra novog DSS-a. Ristivojević je 2006. bio jedan od najzagriženijih promotera novog Ustava, koji je predložio DSS. Nakon donošenja Ustava usvojen je Zakon o državnoj upravi koji propisuje da „ministarstva prate ustavnost i zakonitost odluka koje donesu autonomne pokrajine u svom delokrugu“, i „vrše nadzor nad izvršavanjem opštih akata autonomne pokrajine donesenim u njenom delokrugu“.

Međutim, Ristivojević se, kad mu to nije odgovaralo, odrekao politike koju je zastupao na početku svoje političke karijere.

Odbrana Čankovog i Pajtićevog nasleđa
Potvrda tajne simbioze stigla je i 2021. kada se Ristivojević umešao u izbor kanidata za rektora Novosadskog univerziteta. On je osporio pravo republičke Vlade da sprovede inspekcijski nadzor nad olukom pokrajinske adminstracije, zbog smene člana Saveta Univerziteta. Ritovojević je 2021. tvrdio je isto što su 30 godina tvrdili Nenad Čanak i Bojan Pajtić – da republika nema prava da se meša u odluke pokrajinske vlasti, iako kao pravnik dobro zna da visoko obrazovanje nije izvorna, već poverena nadležnost pokrajine.

Interesantno je da se Ristivojević zbog istovetne stvari nije bunio 2015. godine, iako je tada bio pokrajinski poslanik. Nekoliko dana pre tadašnjih izbora za rektora na kojima je kandidat bio Dušan Nikolić s Pravnog fakuluteta, takođe je smenjen jedan član Saveta Univerziteta. Da bi se osigurao izbor novog rektora, Marka Eraka je smenila Skupština Vojvodine na predlog Pokrajinske vlade, čiji je predsednik bio profesor Pravnog fakulteta Bojan Pajtić. Umesto Eraka u Savet je izabran profesor Pravnog fakulteta Svetozar Čiplić. Ni Pravnom fakultetu, a ni profesoru Ristivojeviću, koji je i tada bio pokrajinski poslanik, to nije smetalo!

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.