Doktor otkriva: Evo kako se izboriti sa vodom u uhu

Voda u uhu na prvi pogled mali problem, ali za one koji ga imaju i te kako je veliki. Zašto nastaje i kako da nam ovog leta ne upropasti dugo očekivani odmor, objašnjava prof. dr Ivan Baljošević, otorinolaringolog Instituta za majku i dete.

Voda u uhu je problem vezan za infekciju spoljašnjeg uha, napominje prof. dr Baljošević, ali mada je rasput i većina dece je otputovala ili se sprema za put, i dalje je povećan broj pacijenata koji se najčešće žale upravo na bolove i infekcije spoljašnjeg uva.

„Bolest je vezana uglavnom za kupanje u nekim prljavim vodama i počinje sa nekarakterističnim simptomima kao što je osećaj svraba, grebanja i neke blage punoće uva. Međutim, već posle 24 sata simptomi jako brzo napreduju i dolazi do jakog intenzivnog bola u uvu koji se širi na donju vilicu, tako da deca i odrasli pacijenti ne mogu da otvore usta. Upravo taj intenzivan bol je ono što ih dovodi kod lekara“, naglašava doktor za RTS.

Pored toga, veoma brzo dolazi do otoka lokalnih limfnih žlezda koje se nalaze ispod uva i praćeno je visokom temperaturom, malaksalošću i svim simptomima koji ugrožavaju i ometaju opšte stanje pacijenta. Potrebno je obratiti se lekaru u roku od dva tri dana, a ukoliko to ne učinimo posledice mogu biti jako loše, napominje dr Baljošević, jer bolest sama neće proći, s obzirom na to da se u 90 odsto slučajeva radi o bakterijskoj infekciji.“To su te jako invazivne bakterije koje žive u tim plivajućim vodama i mogu da izazovu, otok celog vrata, infekciju vrata, flegmonu vrata i čireve i komplikacije o kojima bolje da ne pričamo“, napominje sagovornik Ivane Božović.

Preventiva

Postoji određeni broj preparata na tržištu koji mogu preventivno da se daju kako bismo sprečili razvoj upale uha. To su uglavnom preparati na bazi maslinovog ulja ili na bazi bademovog ulja, koje treba ukapati pre nego što odemo na bazen ili na plažu.

Čepići za uši nisu pogodni zbog toga što, napominje profesorm jer ne mogu potpuno i hermetički da zatvore ušnu školjku i ušni kanal i često ispadnu u toku plivanja, naročito ako je dete aktivno, temperamentno, nemirno, kao što je većina dece. Kako se nositi sa infekcijom uha na godišnjem odmoru

Sve infekcije uva u 90 odsto slučajeva su bakterijske. U svega 10 odsto slučajeva su u pitanju gljivične infekcije, i to uglavnom kod onih koji su letovali na nekim ekskluzivnim destinacijama kao što su Maldivi, Karibi i slično, gde zbog visokih temperatura i velike vlažnosti živi veliki broj gljivica na koje naš organizam nije navikao.

„Ono što mi vidimo kod pacijenata koji dolaze iz Turske, Egipta, Grčke ili našeg primorja, crnogorskog, to su upravo te bakterijske infekcije. One se isključivo leče antibiotskim kapima. Znači ne treba uzimati antibiotike na svoju ruku, ali bilo bi lepo da imamo te neke antibiotske kapi za uši kao neku prvu pomoć koju bismo mogli da damo“, napominje otorinolaringolog. Kako da se oslobodimo vode u uhu

Doktor Baljošević savetuje da je najbolje u uho ukapavati troprocentni hidrogen. On je najbolji antiseptik koji smanjuje otok u uhu i uklanja ušnu mast.

„U našem ušnom kanalu koji je kod odraslih dužine oko četiri i po centimetra, a kod dece oko dva i po, postoji normalno stvaranje cerumena ili ušne masti koja predstavlja jedan zaštitni sloj uva od infekcije. Čačkanjem uva štapićima mi uklanjamo tu prirodnu zaštitu i stvaramo pogodno tlo za razvoj infekcija“, naglašava profesor. Kupajte se na proverenim kupalištima

Proverena kupališta su ona gde se obavlja određena kontrola vode. Na primer, to su svi bazeni i određena javna kupališta kao što je na primjer Ada Ciganlija.

Međutim, neka divlja kupališta, divlje plaže na kojima se ne vrši kontrola vode, nažalost predstavljaju pogodno tlo za razvoj infekcije. Pritisak u ušima tokom putovanja

Pritisak u ušima koji nekada može biti i bolan naziva se barotrauma koja nastaje zbog promena pritiska i ukoliko postoji neka infekcija u nosu, odnosno zapušenost nosa koja će sprečiti prolaz kroz Eustahijevu tubu koja povezuje nos i uho, može doći do bola.

„Prilikom poletanja ili sletanja aviona mi osećamo određenu promenu pritiska u ušima, odnosno, određenu zaglunolost. Ako imate neki problem u nosu i ne dišete dobro u riziku ste da dobijete barotraumu koja se manifestuje izuzetno jakim bolom, izlivanjem sukrvičavog sekreta u uvo i nekad pucanjem bubne opne“, objašnjava doktor.

Zato ko ima ove probleme trebalo bi pre leta da uzme neki slani rastvor ili neke dekongestivne kapi za nost koje se koriste tokom prehlade. Takođe, nije loše žvakati žvaku, jer žvakanje otvara Eustahijevu tubu i tera nas da vršimo ventilaciju svog uha“, savetuje prof. dr Ivan Baljošević, otorinolaringolog Instituta za majku i dete.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.