Danas se obeležava međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

Danas slavimo Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača, podsećajući se Montrealskog sporazuma potpisanog na ovaj dan 1987. godine. Ovaj sporazum označava ključni trenutak u borbi za očuvanje ozonskog omotača, koji ima vitalnu ulogu u zaštiti naše planete od štetnog Sunčevog zračenja.

Ozonski omotač označava sloj u atmosferi, na visini od 10 do 50 km, u kome se nalaze molekuli ozona. Više od 90% ozona prisutnog na našoj planeti nalazi se u ozonskom omotaču. Ovaj omotač igra izuzetno važnu ulogu u zaštiti života na našoj planeti. On zaustavlja 97-98% smrtonosnog UVB zračenja koje dolazi sa Sunca.

Foto: Envato

Naučnici su još 1970. godine otkrili da je sloj ozonskog omotača sve “tanji” u oblasti iznad južnog pola. Ova promena u ozonskom omotaču označena je kao “ozonska rupa” i zaključeno je da na njeno povećanje utiče prisustvo nekih štetnih gasova (npr. CFC, hlorofluorougljenici, jedinjenja) u atmosferi.

Prvi znakovi problema sa ozonskim omotačem primećeni su još 1970. godine, kada su naučnici uočili stanjivanje omotača iznad južnog pola. Ovo ozračje smanjenja ozona poznato je kao „ozonska rupa“, a utvrđeno je da je njen rast uzrokovan prisustvom štetnih gasova kao što su freoni, haloni i hlorofluorougljenici (CFC) u atmosferi.

Foto: Pixabay

Kako bi se suzbilo dalje razaranje ozonskog omotača, usledila su brojna međunarodna pravna tela i sporazumi, sa Montrealskim sporazumom na čelu. Ovi sporazumi imaju za cilj kontrolisanje proizvodnje i korišćenja štetnih gasova. Iako se novi proizvodi i uređaji više ne oslanjaju na ove štetne supstance, još uvek postoji prisustvo ovih gasova u atmosferi, kao i u starijim uređajima, često korišćenim u manje razvijenim zemljama.

Prema procenama stručnjaka, vraćanje koncentracije ovih gasova u atmosferi na nivoe iz pre 1980. godine, što je bio cilj Montrealskog sporazuma, zahtevaće još nekoliko decenija napora. Izazov je veliki, ali Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača podseća nas na važnost očuvanja ovog ključnog prirodnog resursa za buduće generacije. U zajedničkom naporu možemo sačuvati ozonski omotač i doprineti očuvanju naše planete.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.