Zrenjanin: Obeležena 105. godišnjica od osnivanja Srpskog narodnog odbora

ZRENJANIN – Polaganjem venaca i odavanjem počasti juče je u Zrenjaninu obeležano 105. godina od osnivanja Srpskog narodnog odbora.

Srpski narodni odbor u Velikom Bečkereku, prvi na teritoriji Vojvodine, tada još u Austrougarskoj monarhiji, osnovan je na današnji dan, 31. oktobra 1918. godine.Formiran je sa važnim zadatkom i misijom da okupi raspoložive snage za preuzimanje vlasti nakon okončanja Prvog svetskog rata, ali i da, uspostavljanjem Srpske narodne garde, još u danima pred oslobođenje stavi pod kontrolu neke od ključnih gradskih institucija.

Odbor je, predvođen dr Slavkom Županskim, održao osnivačku sednicu u prostorijama Srpske pravoslavne crkvene opštine, u porti hrama Uspenja Presvete Bogorodice, i tom prilikom prvi put je javno istaknuta velika srpska trobojka.
Tim povodom, juče su položeni venci i odata počast osnivaču dr Slavku Županskom, ispred kuće u kojoj je živeo i radio i koja se rekonstruiše u spomen-muzej, ali i na spomen obeležje u porti hrama Uspenske crkve.
“Zastava u porti Uspenskog hrama bila je znak da se u ovom prostoru odigravaju značajni i važni događaji. U ovoj zgradi, okupili su se najumniji naši sunarodnici tog vremena, predvođeni dr Slavkom Županskim. Odbor je brojao devet članova. Za predsednika je izabran Andrija Vasić, za potpredsednike Slavko Županski i Živojin Terzin. Za počasnog predsednika izabran je stari vođa Srba, advokat dr Emil Gavrila, u to vreme interniran u Mađarskoj”, podsetio je na te događaje zamenik gradonačelnika Saša Santovac koji je zajedno s predsednikom Skupštine grada Čedomirom Janjićem i pomoćnicom gradonačelnika Snežanom Vučurević, u ime Grada Zrenjanina položio venac na spomen-ploče.


U ceremoniji su učestvovali i predstavnici Srednjobanatskog upravnog okruga, Srpskog državotvornog pokreta “Svetozar Miletić”, Organizacije “Svetosavlje” i Udruženja “Petrovgrad”, Društva prijatelja Matice srpske u Zrenjaninu, potomci dr Županskog i predstavnici gradskog odbora Srpske napredne stranke.
Prisustvovali su i učenici Zrenjaninske gimnazije i građani Zrenjanina. Himnu Republike Srbije na početku svečanosti otpevala je Marija Aleksić, studentkinja beogradske Akademije umetnosti.
O istorijskim okolnostima uoči i tokom Prvog svetskog rata, ulozi naših sugrađana tokom rata i na njegovom završetku, kao i o značaju delovanja Srpskog narodnog odbora i njegovih članova, nadahnuto je govorio Igor Micov, profesor istorije u Zrenjaninskoj gimnaziji.
Ispred kuće dr Slavka Županskog, biranim rečima obratio se Milan Bjelogrlić, publicista i predsednik Društva prijatelja Matice srpske u Zrenjaninu.
Svečanosti su prisustvovali i potomci dr Slavka Županskog, unuka Mirjana i praunuke Bojana, sa porodicom, Milica i Svetlana. Bojana Ličanin, rođena Županski, je tom prilikom rekla da im he ovaj datum uvek emotivan, da se ponose što su potomci dr Županskog, ali i da uz to nose i odgovornost da žive život dostojan tog nasleđa.


“Nije svejedno kada vam je pradeda direktno učestvovao u krojenju istorije ove zemlje i ne znamo šta bi se dešavalo da nije bilo te njihove hrabrosti, kada su osnivali prvi Srpski narodni odbor, da li bismo živeli u Srbiji i imali nacionalna prava koja smo tada stekli”, rekla je ona i dodala da se na različite načine trude da čuvaju uspomenu na slavnog pretka.

“Ovi su događaji dugo bili skrajnuti i zaboravljeni i o njima je ozbiljnije počelo da se priča tek pre nekih petnaestak godina, kada je ustanovljena i zvanična gradska ceremonija. Obeležavanje osnivanja Srpskog narodnog odbora inicirao je naš otac, a na nama je nešto lakše zaduženje da nastavimo to što je on počeo. Posebno nam znači obnova kuće u kojoj je živeo pradeda i preplavljuju nas uspomene, jer smo u njoj često boravili, i srećne smo kada vidimo da će nastaviti da živi kroz muzej i druge planirane aktivnosti. Dirnute smo i zbog murala, posvećenog pradedi, i što je ulica u centru grada nazvana njegovim imenom”, kazala je Bojana Ličanin.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.