logo transparend vojvodina uzivo

Zlatno pravilo: Zašto roditelji zaboravljaju ovu lekciju?

Sa korenima duboko usađenim u različitim kulturama i religijama širom sveta, jedno pravilo je ostavilo neizbrisiv trag na razvoj ljudske civilizacije. Ovaj princip nas poziva na međusobno poštovanje, saosećanje i jednakost, što doprinosi stvaranju društva u kojem svi mogu da žive slobodno i dostojanstveno.

Ovo pravilo je jedno od najstarijih i najuniverzalnije prihvaćenih moralnih principa u ljudskoj istoriji.

Ono glasi: „Ponašajte se prema drugima onako kako bi želeli da se drugi ponašaju prema vama.“

Jednostavna i delotvorna smernica za roditelje koji žele pomoći svojoj deci da odrastu u odgovorne i ljubazne osobe jeste da se ponašaju prema svojoj deci na način na koji bi želeli da se neko ponaša prema njima u istoj situaciji. Nije potrebno gubiti vrieme na određivanje uzrasta deteta kako bi se prilagodilo ponašanje prema njima. Ovo pravilo važi za sve uzraste i jednostavno se može primeniti.

Međutim, prema anketi roditelja o podizanju dobre dece koja je objavljena ovog meseca, vrlo malo dece u svetu danas uči o ovom Zlatnom pravilu. U stvari, manje od jednog od pet roditelja (14%) je reklo da koristi frazu zlatnog pravila sa svojom decom dok je preko četvrtine svih roditelja (28%) reklo da nije upoznato sa značenjem Zlatnog pravila.

Pomenuta anketa osmišljena je da bolje razume kako roditelji reaguju na mnoštvo izazova sa kojima se prethodne generacije nikada nisu susrele, u rasponu od društvenih mreža do ubrzanog načina života sa kojim suočava ceo svet. Rezultati ukazuju da je roditeljima jeste stalo do toga kako će se formirati detetov karakter. Na primer, poštenje, odgovornost i poštovanje su bile tri glavne vrednosti koje roditelji žele da njihova deca usvoje. Pored toga, skoro sedam od 10 roditelja (68%) je reklo da bi svojoj deci mogli više da naglase važnost karaktera.

Nije iznenađujuće da je polovina svih roditelja zabrinuta da će njihova deca napraviti iste greške kao i oni. Stručnjaci su proveli sate razmjenjujući ideje o mogućim razlozima koji bi mogli objasniti ove zapanjujuće rezultate. Razgovarali su međusobno, pitali druge kolege, prijatelje i članove porodice kroz generacije za njihov uvid i perspektivu. Na osnovu prikupljenih informacija smo izdvojili tri glavna razloga zašto tako malo roditelja koristi frazu Zlatnog pravila kada razgovara sa svojom decom:

1. Zlatno pravilo je „zastareo“ termin

Svaka generacija je došla na red bacajući određene reči ili fraze na smetlište istorije. Jezik se razvija i menja. Moguće je da roditelji danas više vole da koriste druge izraze i fraze da pouče i ojačaju ponašanja koja otelotvoruju Zlatno pravilo (kao što su empatija, asertivnost i sl.) Različite kulture koriste različite termine. Iako je mudrost sadržana u Zlatnom pravilu dugo hvaljena kao univerzalni princip koji se nalazi u svim religijama, nema dokaza da se termin široko koristi u svim kulturama.

Grčki i jevrejski mislioci, razni učitelji etike, svi su govorili o ovom pravilu, koje je nazvano „zlatnim“ kako bi se naglasila izrazita važnost ovog životnog pravila. U afričkim kulturama, ideja poštovanja i reciprociteta sadržana je u terminu „ubuntu“. U srži konfučijanske etike je termin „džongšu“ što znači uzdržati se od radnji koje mogu uznemiriti ili povrediti druge. Iako je Al-Gazali, jedan od najuticajnijih muslimanskih učenjaka, neumorno pisao o Zlatnom pravilu, postoji nekoliko drugih fraza i izraza u islamu koji izražavaju važnost pravde, saosećanja, altruizma i dobrog suseda.

2. Živimo u društvu „prvo ja“

Neki naučnici sugerišu da smo u jeku epidemije narcizma i da mladi danas imaju više prava. Pored toga, iako mnogi roditelji navode da žele da im deca budu „ljubazna i brižna“, njihova deca misle da je ono što je njihovim roditeljima najvažnije dobijanje dobrih ocena. Ne zaboravimo uticaj društvenih mreža i kako ove platforme pokreću emocije „društvenog poređenja“ kao što su ljubomora i zavist mnogo više od izraza ljubaznosti ili pomoći. Moguće je da je oskudica Zlatnog pravila zato što je naše društvo postalo egocentrično.

3. Uvek su kriva „tuđa deca“

Problem su i „tuđa deca“. Pitali smo roditelje u našoj anketi o ponašanju njihove dece, ali i dece uopšte. Dok je skoro četiri od 10 roditelja (38%) izjavilo da ih je njihovo dete lagalo u poslednjih šest meseci, a 42% je reklo da je njihovo dete nedavno bilo nepoštovanje prema drugima, čini se da su roditelji mnogo više zabrinuti za ponašanje drugih. Devet od 10 veruje da se deca danas ne odnose s poštovanjem prema drugima. Čak 85% kaže da deca danas nisu iskrena, a 83% kaže da je deci danas stalo samo do sebe. Moguće je da je razlog zašto roditelji ne razgovaraju sa svojom decom o Zlatnom pravilu taj što misle da su problem uvek druga deca, a ne njihova.

Zašto je važno što zlatno pravilo možda nestaje ako se deca i dalje uče kod kuće i u školi principima empatije, pravičnosti i poštovanja. Stručnjaci izražavaju dublju zabrinutost da li su i ovi koreni zlatnog pravila takođe ugroženi. Na primer, jedno istraživanje je pokazalo da kada učenici razmišljaju o Zlatnom pravilu, to ih podseća na važnost ljubavi, poštovanja i pomaganja drugima. Ne možemo prihvatiti budućnost u kojoj je i ovo seme dobrote bačeno na smetlište istorije.

Odumiranje zlatnog pravila treba da upali signalnu lampicu kod svih nas. Moramo da uložimo više napora u stvaranje budućnosti u kojoj se ljudi svih uzrasta ponašaju prema drugima onako kako žele da se ophode prema njima. Pored toga, Zlatnom pravilu je potrebno rebrendiranje, možda novi naziv. Učinimo da Zlatno pravilo postane cool. Nadamo se da će se sve veći broj roditelja  pridružiti u inicijativi za oživljavanje principa Zlatnog pravila.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.