Ženu iz Alabame pogodio meteor, dok je spavala u svom domu.
30. novembra 1954. En Hodžis je doživela grubo buđenje. Dok je dremala u svojoj kući u Alabami, probudila se uzdrmana, jer je postala jedino ljudsko biće za koje se zna da je pretrpelo povredu nakon što ju je udario meteorit.
Meteorit težine oko 38 kila udario je prvo u deo nameštaja i odbio se na njeno telo, uzrokujući veliku modricu na njenoj levoj strani.
Samo nekoliko trenutaka pre nego što se En Hodžis probudila, mnogi su videli vatrenu loptu iznad glave i verovali su da su bili svedoci pada aviona na zemlju, pa su vlasti očekivale da će pronaći mesto pada. Istovremeno, Hodžis i njena majka, koja je bila sa njom u kući, pokušale su da utvrde šta se dogodilo. Pošto je kuća bila puna prašine, u početku su verovali da se dimnjak srušio ili da je pukla grejalica. Nakon što su uočili kamen na podu i modricu na njenom telu, pozvali su policiju i vatrogasce.
Hodgesov muž, Judžin, nije znao ništa o vanzemaljskoj invaziji na njegov dom sve do kraja svog radnog dana kada se vratio kući i našao svoju kuću okruženu gomilom ljudi. „Imali smo malo uzbuđenja ovde danas“, rekla je En Hodžis za Asošijeted pres. U stvari, uzbuđenje je dovelo do njene hospitalizacije sledećeg dana. „Nisam mogla da spavam otkako sam pogođena“, rekla je ona novinarima.
Krećući se brzinom od približno 200 kilometara na sat, meteor je obasjao nebo u delovima Alabame, Džordžije i Misisipija. Hodgesove komšije su izjavile da su videle „jarko crvenkasto svetlo“ kako prelazi nebo „poput rimske sveće koja vuče dim“. Drugi su rekli da su videli „vatrenu loptu, poput ogromnog luka u rukama“.
Meteoriti nisu retki. Oni padaju na Zemlju od nastanka planete i „padaju po celoj Zemlji“, kaže Kari Korigan iz Smitsonijana, istraživački geolog u Prirodnjačkom muzeju. Dana 10. novembra 2019. sjajni meteorit, za koji je NASA procenila da je velik kao košarkaška lopta, prošao je nebom u blizini kapije u Sent Luisu. Izveštaji o njegovom sjajnom bljesku zapalili su internet.
Većina meteorita koje su ljudi pronašli na Zemlji je u rasponu između veličine loptice za golf i pesnice. Oni gube oko polovine svoje zapremine kada prolaze kroz atmosferu planete. Veliki deo vanzemaljskog materijala koji sleće na Zemlju pada u okean, a veliki deo je izuzetno mali. „Stalno nas pogađa prašina“, kaže Korigan.
Judžin Hodžes i njegova porodica je neko vreme koristila meteor kao graničnik za vrata pre nego što ga je poklonila Prirodnjačkom muzeju u Alabami, gde se i danas nalazi.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.