Od čega zavisi boja meteora?

Različite hemikalije u meteorima proizvode različite boje, dok sagorevaju pri ulasku u Zemljinu atmosferu.

Meteor je trag svetlosti na nebu izazvana padom meteoroida kroz Zemljinu atmosferu. Meteoroidi su komadi stena ili gvožđa koji kruže oko sunca. Većina meteoroida su mali fragmenti stena nastali sudarima asteroida. Komete takođe stvaraju meteoroide dok kruže oko Sunca i bacaju prašinu i krhotine. Kada meteoroid uđe u gornju atmosferu Zemlje, zagreva se usled trenja iz vazduha.

Toplota uzrokuje da gasovi oko meteoroida blistaju i pojavljuje se meteor. Meteori se često nazivaju zvezdama padalicama  zbog sjajnog repa svetlosti koji stvaraju dok prolaze nebom. Većina meteora se javlja u Zemljinoj mezosferi, oko 50-80 kilometara iznad površine Zemlje. Čak i najmanji meteori su vidljivi sa mnogo kilometara zbog toga koliko brzo putuju i koliko jako sijaju. Najbrži meteori putuju brzinom od 71 kilometar u sekundi. Što je meteor brži i veći, svetlije i duže može da svetli.

Najmanji meteori sijaju samo oko sekundu, dok veći i brži meteori mogu biti vidljivi i do nekoliko minuta. Iako hiljade meteora padaju tokom dana, meteori se najbolje posmatraju noću, kada su tragovi svetlosti vidljivi na tamnom nebu.

Foto: Envato

Boja svetlosti koju meteori proizvode zavisi od njihovog hemijskog sastava“, rekao je meteorolog Dejv Samuhel.

Na primer, meteori napravljeni prvenstveno od kalcijuma će davati ljubičastu boju, dok će oni napravljeni od magnezijuma izgledati kao da imaju zelenu ili tirkiznu boju.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.