Zašto tržište nekretnina u Novom Sadu stagnira?

NOVI SAD – Novosadsko tržište nekretnina, beležilo je najveći rast u Srbiji u poslednje četiri godine, a cena kvadrata je u nekim delovima grada rasla i za 100%.

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u poslednjem kvartalu 2022. godine, smanjen je broj kupoprodajnih ugovora za 2,7%. Stručnjaci za nekretnine kažu da tržište stagnira, i da se zapaža pad cena stanova, a posebno opada kupovina na kredit.

U Novom Sadu je, prema evidenciji portala gradnja.rs, aktivno 270 gradilišta, a ove godine očekuje se završetak 3.500 stanova. U odnosu na isti period prošle godine, broj ne raste, što je, kažu razlog za zabrinutost.

– Uzimajući u obzir da je u ovom prvom kvartalu započeto negde oko 30 gradilišta, da je zabeležen zapravo jednak broj gradilišta kao i prošle godine. Dolazi blago do neke nesigurnosti u građevinskom sektoru povećanjem kamatnih stopa, nekako građevina počinje da stagnira, nema još pada evidentnog, ali počinje da stagnira, jer svi nekako očekuju da vide šta će se dalje desiti – objašnjava Igor Conić, urednik portala Gradnja.

Kao uzrok nestabilnosti na tržištu nekretnina, mnogi navode skupe kredite. To najbolje osećaju oni koji već otplaćuju svoje stanove na ovaj način, poput Strahinje Kaurinovića, kojem će rata kredita biti duplo veća od naredne godine.

– Uzeli smo tako da nam je tri godine bila fiksna kamatna stopa, nakon toga onda ide varijabilna, tako da smo u prve tri godine na 3%, međutim, već nakon te treće godine, nama rata skače na nekih 7%, što nama uopšte ne odgovara, zato se trudimo u ove tri godine, da kako znamo i umemo zatvorimo taj kredit – kaže Strahinja Kaurinović.

U ovom trenutku, kaže, ne bi ušinio istu grešku.

– Definitivno ne bismo uzimali u ovom trenutku, s obzirom na to da se više isplati onda živeti negde van grada u prigradskom naselju nego u samom Novom Sadu – navodi Strahinja Kaurinović.

Upravo iz ovog razloga, oseća se i značajan pad kupovine stanova putem kredita.
Pročitajte još:

Procvat gradnje u okolini velikih srpskih gradova – Super džentrifikacija dobiće razmere koje većina ljudi teško može da zamisli

– Broj takvih kupoprodaja je umanjen, gde je po nekim zvaničnim podacima to pada čak 20%, gde je ranije bilo učešće kupoprodaje na ovakav način 30%, a sada je to palo na 10% – kaže Relja Gros, procenitelj nekretnina.

U agencijama za nekretnine kažu da je Novi Sad prethodnih godina rastao najviše kao investiciono tržište, a da to u ovom trenutku prestaje da bude, zbog čega se oseća i pad cena.

– Trenutno je krenulo na stranu kupaca, što znači da su kupci možda predosetili ili osećaju da dolazi period u kome osećaju da će oni biti u povoljnijoj poziciji kada su kupovine stanova u pitanju. Ono što mi kroz realizaciju vidimo je da dolazi do korekcije cena, i one jesu na nekom nivou, procentualnom od desetak do 15%, a možda će se taj trend nastaviti i taj procenat povećati – smatra Dragan Rabatić, izvršni direktor agencije za nekretnine.

Za isti novac, kupci nekretnina mogu kupiti više kvadrata nego prethodne godine, što za posledicu ima zastoj na tržištu, pa mnogi od njih odlažu kupovinu stana čekajući povoljnije cene.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.