Ukoliko ste ovih dana iz svog tanjira na slavi ili u restoranu izbacili grančicu peršuna – pogrešili ste, nije nju niko jelu dodao samo zarad estetike.
Većina ljudi ostavi peršun na tanjiru jer to smatraju isključivo dekoracijom, a bolja ideja je staviti ga u usta i polako žvakati.
Osim što ima blagotvorno dejstvo na organizam. peršun čisti nepce, peršun neutrališe neprijatne mirise koji ostanu nakon aromatičnih jela.
Osvežavanje daha grickanjem svežeg peršuna seže još u doba starih Rimljana. Oni su nakon jela znali grickati peršun. Moguće da je to jedan od razloga zašto je nastao običaj stavljanja komada ove biljke na tanjire u mnogim restoranima širom sveta.
Drugi razlog je dekoracija jela, a navodno je to poteklo od mesara u davnim vremenima koji su oko svežeg ili pečenog mesa stavljali i peršun kako bi hrana bila primamljivija kupcima.
Kasnije su restorani to počeli kopirati. Do 1915. godine gotovo u svakom restoranu na tanjir je stavljan peršun.Nekim gostima to je znalo smetati jer su sumnjali kako su dobili komad biljke koja je pre toga bila na tuđem tanjiru.
Naravno, treći razlog zašto se peršun nađe na serviranom obroku jeste poboljšavanje ukusa hrani, ali u tom slučaju najčešće se nasecka pa pospe po jelu koje je već na tanjiru.
Zašto je peršun dobar za svež dah?
U peršunu se nalazi visoka koncentracija hlorofila, a upravo on uništava bakterije u ustima. One se počinju razvijati nakon jela, a to je direktan uzrok lošeg zadaha.
Peršun je posebno dobro sažvakati nakon što se pojedu jela puna belog ili crnog luka. Osim peršuna, pomažu i sveža menta, bosiljak i ruzmarin.
Još neke prednosti ove biljke:
deluje kao antioksidans, pomaže da koža izgleda mlađe, pročišćava telo od toksina, otapa višak masnoća u telu, čisti bubrege, deluje protivupalno, jača imunitet, prepun je vitamina C, sadrži mnoge minerale…
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.