Zašto je deci toliko važna omiljena igračka

U malenom carstvu detinjstva gde vlada mašta, postoji dragoceno biće koje zauzima sveto mesto u srcima bezbroj dece – voljena plišana igračka. Sa izlizanim krznom, rasšivenim šavovima, ovi skromni saputnici poseduju veliku moć – oni postaju najbolji prijatelji i čuvari tajni, pretvarajući obične dečje igre u carstvo čuda i utehe. Odvajanje od omiljene igračke, pa makar i samo da bi se oprala, nekada je za njih pravi izazov. Zašto je deci potreban plišani drugar ili ćebence koje će nositi sa sobom?

Njihovo prisustvo donosi neosporan osećaj sigurnosti, smiruje anksioznost bezuslovnom ljubavlju i nepokolebljivom odanošću. Ovi verni saputnici pažljivo slušaju šaputane tajne, nude meko rame za odmor i svojim nežnim prisustvom teraju čudovišta koja vrebaju iz mraka. Odvajanje(ili gubitak) od omiljene igračke, često kod dece može izazvati nervozu, plačljivost i promene u ponašanju.

Zbog čega su igračke toliko bitne maloj deci i šta im znače

Od trenutka kada su rođena, mnoga deca imaju omiljen predmet od koga se ne odvajaju. Najčešće je to plišana životinja, ali može biti i ćebe, krpa ili neka druga igračka. Kada napuni sedam meseci, dete će samo izabrati koji je to predmet za koji će se vezati. Zbog čega se mališani vezuju za omiljene predmete i igračke?

Plišana igračka im daje bezbednost i sigurnost

Omiljena igračka pružiće detetu osećaj sigurnosti, posebno kada roditelji nisu u blizini. Mala deca igračku vide kao zamenu za roditelje, jer je uvek tu, dok roditelji mogu otići na posao, u nabavku…

One deluju kao izvor stabilnosti i doslednosti kada se drugi aspekti dečijeg života mogu promeniti ili postati neizvesni, na primer tokom selidbe, polaska u školu ili suočavanja sa emocionalnim stresom. Mogu pružiti zaštitu i u drugim napetim situacijama: ima dosta dece koja se plaše spavanja u mraku, ali ako mogu da zagrle plišanu igračku to im može pomoći da prebrode noć.

Pomaže detetu u osvajanju nezavisnosti

Deca se često vezuju za plišane životinje i ćebad jer oni za njih predstavljaju osećaj sigurnosti i emocionalnog blagostanja. Tokom prvih godina života, mališani stiču osećaj poverenja i sigurnosti kod svojih primarnih staratelja i u svojoj kući.

Takođe, oni žele da osvoje nezavisnost, ali i da istražuju. Iako imaju prirodnu potrebu za istraživanjem, postoji unutrašnje stanje anksioznosti koja nastaje zbog odvajanja od poznatog okruženja. Kako bi ublažili anksioznost, deca će tražiti predmete ili plišane životinje koje predstavljaju utehu i podršku kao „prelazne objekte“ za samoumirivanje. Prelazni objekat je objekat koji simbolizuje osećaj podrške i prijatnosti kojim se ublažava anksioznost. Uobičajeno je da ovi predmeti budu mekani prekrivači u koje dete voli da se umota, plišane životinje jer se ti predmeti od početka najčešće i nalaze u dečjem krevetiću.

Dete će takođe svojoj omiljenoj igrački pripisati određene karakteristike, koje su često one koje ono još nije razvilo. U očima deteta, omiljeni plišani meda je veoma hrabar, pa će mu pomoći u situacijama kada se plaši, na primer da se spusti niz tobogan, pa će zato sa sobom povesti „hrabrijeg“ od sebe – medu.

Osećaj identiteta i samoizražavanja

Deca često projektuju sopstvene ličnosti i interesovanja na svoje omiljene igračke. Oni mogu da im dodele imena, uloge i ličnosti, što im omogućava da istraže i izraze sopstveni identitet. Omiljene igračke mogu da odražavaju dečiju individualnost, interesovanja i težnje, podstičući osećaj samootkrivanja i samoizražavanja.

Omiljena igračka može biti detetov najbolji prijatelj, pa nije čudno ako, kada ga nešto boli, traži svog plišanog drugara.

Deca se takođe mogu pretvarati da su mama ili tata igrački, a ova vrsta igre pomaže im da se osećaju odraslima i samopouzdano. Ovo je važno sredstvo za društveni i emocionalni razvoj.

Pomaže im da unaprede svoje kognitivne, motoričke i socijalne veštine. Omiljena igračk omogućava deci da se uključe u igru koja se ponavlja, vežbaju rešavanje problema i istražuju svoj svet na bezbedan i kontrolisan način.

Deca koja razgovaraju sa svojim plišanim drugarima takođe vežbaju svoje jezičke veštine i grade svoje rečnike a igranje sa njima podstiče mališane da razviju i svoju maštu.

Pomoćiće mu u suočavanju sa emocijama

Omiljena igračka može pomoći najmlađima da se nose sa stresom i drugim jakim emocijama. Maženje mekane plišane igračke može biti zaista umirujuće za njih.

Plišane igračke u terapijskom radu sa decom

Koliki je značaj plišanih lutaka ili životinja, pokazala je njihova upotreba u „terapiji igre“. Terapijom igre pomaže se deci da razviju svoje veštine negovanja i brige za drugog. Igračke u ovoj terapiji pomažu detetu da razvije topla osećanja i ohrabruje da praktikuju brižna ponašanja kao što su hranjenje i oblačenje. Kada deca prođu kroz učenje kako brinuti o igrački, uče kako da budu bolji prijatelji, pa čak i budući roditelji. Igre u kojima se omiljena igračka neguje, takođe pomažu detetu da se smiri, ali i da zapamti kakav je osećaj kada se o njemu brine roditelj.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.