Započnite 2025. godinu zdravi i aktivni

Januar je za mnoge pravo vreme da postave ciljeve, a vežbanje se uglavnom nalazi na vrhu liste. Početak godine je savršen da se preispitamo da li smo bili dovoljno aktivni i da započnemo put ka zdravijem životu. Ako tek planirate da počnete s vežbom, važno je da težite realnim i ostvarivim ciljevima, kao i da vam vežbanje postane deo svakodnevice.

Postavite realne ciljeve

Jedna od najvećih grešaka koje mnogi prave jeste postavljanje preambicioznih ciljeva. Na primer, odlučuju da treniraju svaki dan po sat vremena ili da rade treninge visokog intenziteta na samom početku. Nažalost, sve što je ekstremno umara brzo, a možete se i povrediti. Zbog svega toga možete biti frustrirani i odustati od vežbanja.

Počnite korak po korak, postepeno povećavajte intenzitet vežbanja. Preporučuje se da na početku trenirate dva ili tri puta nedeljno, a kako vaša kondicija raste, možete povećati učestalost i intenzitet vežbanja. Ne zaboravite da se malim koracima postižu veliki ciljevi.

Neka vam trening bude uživanje

Započnite trening osnovnim vežbama koje angažuju celo telo, ali nemojte se ograničiti samo na jednu vrstu aktivnosti. Kako biste ostali motivisani, treba da uživate u vežbama koje ste odabrali. Preporučuje se da radite vežbe snage, kao što su čučnjevi, sklekovi i plenkovi jer ćete tako održati mišićnu masu i biti snažniji.

Ipak, nemojte zaboraviti brzi hod, trčanje i vožnju bicikla zato što su to aktivnosti koje ojačavaju srce i pluća. Kombinacija ovih vežbi omogućiće vam da sagorite više kalorija, ali i da budete izdržljivi i fleksibilni.

Uključite vežbanje u svakodnevicu

Jedan od najboljih načina da redovno budete fizički aktivni jeste da vežbanje postane deo vašeg svakodnevnog života. Umesto da ga vidite kao obavezu, neka postane način da poboljšate svoj dan.

Pokušajte da se krećete više – koristite stepenice umesto lifta, šetajte se tokom pauza ili se istežite dok gledate televiziju. Ove male promene mogu doprineti vašem zdravlju i povećati nivo energije. Ako dosta sedite, potrudite se da svakih 30 minuta ustanete, napravite nekoliko koraka i istegnete se.

Pogrešno je misliti da će samo dugo vežbanje imati efekta. Zapravo, istraživanja su pokazala da čak i 10 minuta brze šetnje može značajno poboljšati mentalno zdravlje, smanjiti stres i povećati koncentraciju.

Pratite napredak

Ako postavite ciljeve koji se mogu meriti, lakše ćete pratiti napredak, a tako ćete biti motivisani da nastavite. Vodite računa o broju ponavljanja neke vežbe, vremenu koje provodite vežbajući, kao i o tome koliko nedeljno vežbate. Zahvaljujući redovnom praćenju i analizi postignutog uvidećete da li sve ide kako treba i šta možete da poboljšate.

Često je broj na vagi ljudima jedini pokazatelj uspeha, ali to nikako ne sme da bude najvažnije. Ukoliko se osećate energičnije, snažnije i raspoloženije, na pravom ste putu i samo treba da nastavite.

Ne čekajte savršen trenutak

Kada želimo da uvedemo velike promene, svi čekamo savršen trenutak. Međutim, on ne postoji. Nikada neće biti dovoljno vremena, nećete imati dovoljno snage ili prosto nećete biti dovoljno raspoloženi da počnete s vežbom. Ako čekate da sve bude idealno, odlažete početak, pa vaš cilj postaje sve dalji.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: