Vrbas: Održana radionica „Od neplaćenog do plaćenog i vidljivog ženskog rada“

VRBAS – Akademija ženskog preduzetništva u saradnji sa Udruženjem građana „Ženski centar Horizont“ i opštinom Vrbas, organizovao je danas tribina na temu rodne ravnopravnosti „Od neplaćenog do plaćenog i vidljivog ženskog rada“.

Ova tema posebno je dobila na važnosti nakon nedavnog usvajanja novih zakonskih rešenja koja uređuju ovu oblast, osmišljenih da unaprede rodnu ravnopravnosti i uvedu nove instrumente za njihovo sprovođenje.

„Kroz ovaj projekat osmislili smo kroz tri programa, a danas je na redu bila prezentacija rezultata istraživanja i rodne analize na temu šta je ekonomska, društvena i novčana vrednost neplaćenog rada žena. Analize pokazuju da žene rade 40 odsto više neplaćenog rada od muškaraca. U neplaćeni rad spadaju poslovi staranja o članovima domaćinstva, briga o deci i starijim, invalidnim licima, poslovi iz oblasti svakodnevnog održavanja domaćinstva, a posebna tema bila je ocena vrednosti za lokalnu zajednicu i društvo tog neplaćenog rada. Tu možemo govoriti i o aktivnostima raznih udruženja žena koje rade na organizaciji mnogih događaja i manifestacija, na promociji samog grada, što često nije vrednovano i najčešće je neplaćeno. Ovim projektom želimo da prvo se dogovorimo a zatim i primenimo konkretne mere podrške ženama na polju smanjenja neplaćenog rada. U projekat je uključeno sedam opština – Vrbas, Kula, Sombor, Subotica, Bačka Palanka, Bač i Beočin, i izabrane su na osnovu potencijala da stvarno budu rodno senzitivne, posebno jer imaju lokalne mehanizme za rodnu ravnopravnost – ili imaju formiranu komisiju ili savet za ovu temu. Ovi mehanizmi moraju biti glavni akteri u sprovođenju mera i politika u ovom slučaju za smanjenje obima neplaćenog rada, prvenstveno žena, ali i muškaraca“, rekla je o radionici Jana Hudecova Zabunov, direktorka Akademije ženskog preduzetništva.

Ova radionica deo je projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti, faza 2“, koji podržavaju Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i Delegacija Evropske unije u Srbiji. Među prisutnima na prezentaciji bili su predstavnici i predstavnice opština Vrbas i Kula, lokalnih javnih preduzeća i ustanova, Centra za socijalni rad, škola i civilnog sektora.

Marjana Maraš, predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost opštine Vrbas i članica Opštinskog veća za rodnu ravnopravnost, istakla je da je novi Zakon o rodnoj ravnopravnosti doneo obaveze da u okviru poznatih planova, programa i izveštaja rada javnih preduzeća i ustanova, od sada mora postojati i deo koji se odnosi na unapređenje rodne ravnopravnosti i sadrži statističke podatke i opšte i posebne mere kako do toga efikasno doći. „I sam Savet za rodnu ravnopravnost je novina, on je preuzeo funkciju koju je do sada obavljala komisija za praćenje i ostvarivanje rodne ravnopravnosti. U obavezi smo da u određenom roku donesemo akcioni plan koji reguliše ovu oblast i uskoro ćemo konkurisati za sredstva za ove aktivnosti. I neplaćeni rad biće drugačije tretiran od 01. januara 2024. godine, od tada će svi imati obavezu da prikazuju tzv. neplaćeni kućni rad, kako bi sve to zajedno kroz statističke podatke bilo uneto u bruto društveni prihod na nivou države. Nadamo se će u budućnosti možda doći trenutak da se na osnovu toga obračuna i neki radni staž. Treba da radimo na mnogo tema, da vredno radimo na sprovođenju novog Zakona o rodnoj ravnopravnosti po pitanju oba pola, ali ne samo na nivou prava već i na nivou obaveza“, istakla je ovom prilikom Maraš.

ravnopravnost-vrbas
Foto: Vojvodina uživo

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.