logo transparend vojvodina uzivo

Voganj – jedno od najstarijih mesta u Sremu

VOGANJ – Jedno od najstarijih mesta u Sremu je Voganj, koji se pod tim imenom pojavljuje 1339. godine. Atar sela ima oblik trougla, a naselje je nastalo na mestu gde se padine Fruške Gore spuštaju u veliku sremsku ravnicu.

Voganj ima izvanredan geografski položaj jer se nalazi zmeđu dva grada, Rume i Sremske Mitrovice, nekada sremskih a sada opštinskih centara. Upravo zbog toga Voganj je imao veliku šansu  za ekonomski, ali i obrazovno kulturni razvoj. Bogata istorijska tradicija Vognja koji je do 1955. godine bio opština, a od tada kao mesna zajednica u opštini Ruma, najviše je vezana za podizanje Ticanove bune 1807. godine.

Foto: RTV Centar Srem

Ticanova buna je bila pobuna na prostoru dela Sremske županije od 3. do 9. aprila 1807. godine. Izazvao ju je težak položaj Srba kmetova u Sremu. Ona je bila jedna od manjih buna na prostoru juga Ugarske, koje su tekle paralelno sa Prvim srpskim ustankom. Istorijski podaci kažu u njoj nije učestvovalo više od dvadesetak sela sa prostora rumskog i iločkog spahiluka, tačnije između sremskog dela Vojne granice i južnih obronaka Fruške gore, te da uzroci bune nisu direktno povezani sa Srpskom revolucijom. Prema dostupnim zvaničnim podacima u buni je učestvovalo 15.000 ljudi, odnosno ustanika iz 45 sela. Teodor Avramović-Tican je bio samo jedan od vođa pobune koja je izbila na rumskom vlastelinstvu grofa Karla Pejačevića, župana sremskog. Voganjci su čekali da veliki župan grof Josif Pejačević ode iz Rume. Pobunu je pokrenuo knez voganjski, Teodor Avramović Vrbanjac, u subotu 3. aprila 1807. godine upućujući proglas. Knez Teodor Avramović je odmah uputio pozive u Buđanovce, Brestač, Subotište, Dobrince, Sibač, Petrovce, Putince, Bešenovo i druga mesta da odmah sutra pošalju na skupštinu u Voganj izaslanike i druge ljude pod oružjem, da se dogovore šta da se uradi, pa da se njihovo stanje popravi… Do sastanka u Vognju nije došlo, jer su vlasti saznale za planove pobunjenika i poslale vojsku u Voganj, gde je već 4. aprila došlo do sukoba. Baš zbog toga se oko 40  pobunjenika preselilo u Vrdnik gde je Knez Teodor Avramović 5. aprila uputio poziv na pobunu prnjavorskim knezovima u Krušedolu, Grgetegu i Neradinu.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.