Slika koja je daleko više od prikaza jedne istorijske scene, postaje jedan od nacionalnih simbola noseći u sebi duboku poruku iskonski viteškog očuvanja časti i odbrane otadžbine.
Viteški kodeks duboko usađen u identitet našeg naroda, sačuvan kroz istorijske dubine prošlosti izvire razvijajući viteški sistem vrednosti u Srbiji. Kosovski boj je događaj koji je utkan u dušu srpskog naroda i značaj podnošenja žrtve za svoju veru, zemlju i narod.
Vizuelni simbol nacije, slika ”Kosovka devojka” nastajala je punih pet godina, a javnosti je prvi put predstavljena davne 1919. godine, urađena je po posebnoj porudžbini Udruženja ”Kolo srpskih sestara”. Predić je uspeo da stvori sliku koja i danas prenosi snažan zavet besmrtnih ratnika na srpske vojnike, oficire i sve branioce Otadžbine.
Slika prikazuje prepuno bojno polje ponosno palih junaka posle Kosovske bitke 1389. godine. Iz narodnog predanja znamo da je Kosovka devojka na slici. U centralnom delu devojka koja je obučena u najsvečaniju odoru ukrašenu zlatom i narodnim vezom poji vinom ranjenog viteza iz vojske kneza Lazara – Pavla Orlovića. Pavle na grudima ima ocila, za zlatnim pojasom bodež ukrašen dragim kamenjem, dok je pored njega polomljen okrvavljen mač, i štit sa crnim dvoglavim orlom. Simbol staroslovenskog Boga Vida je upravo crni orao, na čiji dan se i odigrala bitka na Kosovu polju. Kao plemić visokog ranga od svog gospodara Pavle je zlatni pojas i mač dobio po propisima Dušanovog zakonika.
Lice mu je usmereno ka Nebeskom carstvu, nebu onom uzvišenom i duhovnom, dok je lice poraženog Turčina okrenuto ka zemlji natopljenoj krvlju,onom propadljivom i materijalnom. Našem junaku su prethodno oprane i zavidane rane, iza se može primetiti kondir sa vodom, i okrvavljeni peškir, dok Kosovka devojka Pavlu pridržava glavu i poji ga vinom, koje je pričešćenje ozdravljenju onog telesnog i spasenju duše.
Kosovka devojka je predstavljena simbolično kao Srbija, odnosno ona predstavlja simbol očuvane časti Otadžbine. Njena čast je očuvana kroz junake Kosovskog boja, koji su oličeni upravo kroz lik Pavla Orlovića, koji je postao simbol svih vitezova i ratnika,istinskih boraca za slobodu Srbije, a danas vojnika i oficira i svih zaštitnika građana Srbije. Slikovit zavet otadžbine da će se voditi računa o junacima i kada prođu bitke.
Ukoliko do sada niste imali priliku videti uživo Predićevu ”Kosovku devojku” možete to učiniti i posetiti aktuelnu izložbu Uroš Predić ”Život posvećen lepoti i umetnosti” otvorenu do 31. januara 2023. godine. Izložba obuhvata preko 140 eksponata ‒ više od 100 Predićevih dela, dokumentarnu građu o umetnikovom životu, njegove portrete koje su načinili prijatelji umetnici, kao i dokumentarni film u režiji Blaža Popovića. Među izloženim slikama su i one ključne, najupečatljivije: Nadurena devojčica, Kosovka devojka Devojka na studencu, Vesela braća, Siroče na majčinom grobu, Hercegovački begunci i mnoge druge.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.