Misterija nadurene devojčice (VIDEO)

NOVI SAD – Obeležavanjem značajnog jubileja – 175 godina od osnivanja Galerije Matice srpske, realizovana je velika monografska izložba posvećena stvaralaštvu jednog od najistaknutijih nacionalnih slikara Uroša Predića.

Izložba Uroš Predić “Život posvećen lepoti i umetnosti“ kroz priču o liku  i ličnoj noti koja je ostala prisutna kroz dela ovog velikana srpske kulture i umetnosti predstavlja jednu od najznačajnijih umetničkih postavki u Galeriji Matice srpske. Istovremeno se ukazuje na značaj ovog slikara za srpsku istoriju umetnosti  kao i temeljne vrednosti Galerije Matice srpske: zadužbinarstvo, posvećenost opštem dobru i nacionalnim vrednostima.

Uroš Predić je prvi stipendista Matice srpske, koji je podržavan sa 250 forinti godišnje iz fonda Šifmanova u oblasti lepih veština i umetnosti.

Po mome računu nastaje svakim danom ne samo novo stoleće nego čitava večnost, dok u isti mah prestaje po jedno staro stoleće, stara večnost. Ja se osećam dakle ne samo u prostoru kao središte ove vasione, nego i pogledom na vreme ja stojim uvek u sredi između dve večnosti. Moje slike to su moje pesme, moje misli i radosti, tuge, strahovanje, pobune i čekanja. Sav sam se predao svojim platnima.“ 

U bližem dodiru sa ljudima i prirodom čije je radosti i jade osećao, uspeo je da  prenese na platno ono čemu teži i što je tako dugo nosio u duši.

Izložba obuhvata preko 140 eksponata ‒ više od 100 Predićevih dela, dokumentarnu građu o umetnikovom životu, njegove portrete koje su načinili prijatelji umetnici, kao i dokumentarni film u režiji Blaža Popovića. Među izloženim slikama su i one ključne, najupečatljivije: Nadurena devojčica, Kosovka devojka Devojka na studencu, Vesela braća, Siroče na majčinom grobu, Hercegovački begunci i mnoge druge.

Posebno mesto među Predićevim slikama u kolekciji Matice srpske ima “Nadurena devojčica“ koja je nastala tokom studija slikarstva na Akademiji umetnosti u Beču i bila je nagrađena 1879. Gundel Preiz (Gundlovom nagradom)  kao najbolji studentski rad naslikan uljanim bojama. Prilikom portretisanja obratio je posebnu pažnju na ličnost deteta nastojeći da što realnije prikaže devojčicin duhovni svet.

Majstorski je prikazao dečiji temperament na platnu. Slika veoma retko napušta zgradu muzeja jer je postala simbol galerije. Nadurena devojčica je slika za koju možemo reći da je mala Mona Liza među dečjim portretima. Od nje se umetnik nije odvajao sve do 1948. godine kada je odlučio da je pokloni Matici srpskoj koja ovaj Predićev rad smatra njegovim najvrednijim poklonom. Svoju ljubav prema deci ispoljio je radeći duži niz godina kao ilustrator za dečiji list Neven koji je 1880. godine pokrenuo i uređivao Jovan Jovanović Zmaj. Inspiracija za nastanak “Nadurene devojčice“ je najverovatnije Zmajeva pesma “Srda’‘.

Ja se često namrštim
I stanem iza vrata,
Pak se srdim i srdim
Po dva, po tri sata.

Pitaju me i otac,
I tetka i mama
„Šta je tebi, Evice?“
Ja ne znam ni sama.

Stvarajući neprekidno više od sedam decenija ostavio je izuzetno impresivan i bogat umetnički opus sa preko 800 portreta, 50 profanih i crkvenih slika. Uz crteže, skice i replike sopstvenih dela konačni rezultat je blizu 2000 radova.

Dogodilo se ono čega se najviše pribojavao, poslednju godinu života nije obojio umetničkim izražajem na štafelaju, umorni slikar posmatrao je smenu godišnjih doba iz bolničke postelje čekajućii kraj. Jedna od poslednjih želja Predića bila je i ona da bude sahranjen  tiho i skromno u rodnom mestu u porodičnoj grobnici kako priliči smernom umetniku.

Realizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Grad Novi Sad, Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“ i DDOR osiguranje.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.