Veliki kašalj: Kako se leči?

KOVAČICA – Kašalj je jedan od najčešćih simptoma zbog kojih se pacijenti javljaju na pregled kod lekara tokom zimskog perioda. Veliki kašalj nije zaobišao ni našenajmlađesugrađane.

Veliki kašalj, ili u narodu poznat kao „Magareći“, problem je, sa kojim se trenutno susreće veliki broj populacije. Prema rečima pedijatra Marine Jeminović, veliki kašalj je zarazna bolest, izazvana bakterijom Bordatella pertussis. Ovaj kašalj se karakteriše snažnim, dugim udahom uz karakteristični zvuk, koji podseća na oglašavanje magarca, zato se u narodu zove i „magareći kašalj“, navodi dr Jeminović. Kašalj je suv, a može biti praćen i blagom povišenom temperaturom. Kada kašalj traje dugo, oko dve – tri nedelje a nikakva terapija ne pomaže – tada se obavezno treba obratiti lekaru.

Na početku veliki kašalj podseća na bilo koju respiratornu bolest, dodaje u nastavku dr Jeminović. U početku je kašalj blag i može biti praćen curenjem nosa i blagom povišenom temperaturom, dok se kod mlađe dece – beba i odojčadi može da se pojavi i pauza u disanju kao i povraćanje.

Ako se pojave neki od simptoma, kao i sumnja na ovu bolest, potrebno je javiti se lekaru, nakon čega se pacijent upućuje na dalje testiranje. Ako se testiranjem utvrdi da je u pitanju veliki kašalj, prepisuje se terapija, odnosno antibiotici, ponekad se prepisuje i inhalacija kortikosteroidima, kao i sirup za iskašljavanje. Pacijent se ne smatra zaraznim nakon pet dana terapije. Bliski kontakti i članovi porodice pacijenata takođe treba da se jave kod lekara, kako bi dobili profilaktičku terapiju.

Što se tiče prevencije, važna je imunizacija dece, kao i poštovanje kalendara vakcinacije, ali takođe i javljanje lekaru odmah po uočavanja prvih simptoma. Najosetljivija grupa su adolescenti kao i starija školska deca od 10. do 15. godine.

Izvor: RTV OK

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.