ZRENJANIN – Odavanjem počasti i polaganjem venaca juče je u Zrenjaninu obeležen 27. januar Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta.
Tim povodom na mestu nekadašnje sinagoge vence su položili predstavnici Grada Zrenjanina, Jevrejske opštine Zrenjanin i Zrenjaninske gimnazije.
Obeležavanju Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta prisustvovao je i profesor iz Budimpešte Riki Pap, koji se bavi izučavanjem Holokausta na prostorima jugoistočne Evrope. Pozdravljajući prisutne, izrazio je zahvalnost što se u Zrenjaninu na ovakav način sećaju svojih stradalih sugrađana i što je dobio priliku da se prigodnim rečima i obrati skupu.
Ovaj datum se obeležava u znak sećanja na 27. januar 1945. godine, kada je Crvena armija oslobodila Aušvic-Birkenau, simbol masovnog stradanja ljudi, većinom Jevreja i najozloglašeniji fašistički logor smrti u porobljenoj Evropi.
Tom prilikom zamenik gradonačelnika Saša Santovac je podsetio je da je, pre dve godine, Zrenjanin, kao prvi grad u Srbiji, postavio znamenja “kamen spoticanja”, posvećena stradalim jevrejskim porodicama, a da je prošle godine postavljena i nova spomen-ploča, ispod koje su juče prvi put položeni venci.
“Mnoge porodice iz našeg grada doživele su tragičnu sudbinu tokom Drugog svetskog rata samo zato što su pripadale jevrejskoj zajednici i Grad Zrenjanin, u saradnji s Jevrejskom opštinom, ima dužnost i obavezu da se toga seća i svake godine obeležava. Na 80. godišnjicu od stradanja Jevreja postavili smo “kamenove spocitanja”, ispred kuća u kojima su živele jevrejske porodice, čiji su članovi šlepovima, niz Begej, prve ratne godine deportovani u beogradske logore i tamo okončali svoje živote. Prošle godine, baš na današnji dan, prilikom obeležavanja ovog datuma, dogovorili smo se da postavimo novu spomen-ploču na kojoj je predstavljen i izgled nekadašnje sinagoge, srušene 1941. godine. To, takođe, predstavlja jedan vid poštovanja prema svim jevrejskim žrtvama, a prisećanjem na zločine okupatora i tragediju koja se dogodila, ukazujemo na neophodnost života u miru, da ne dozvolimo da neko strada zbog toga što je pripadnik drugog naroda ili vere, ili zbog svojih određenih mišljenja ili stavova” – poručio je zamenik gradonačelnika Zrenjanina.
Predstavnici Jevrejske opštine Zrenjanin, malobrojni potomci Jevreja koji su nekada u značajnom broju živeli u našem gradu, učestvuju ne samo u obeležavanju Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, već i tokom godine, kroz različite aktivnosti koje imaju za cilj negovanje kulture sećanja na tragične događaje iz Drugog svetskog rata.
Predsednica Jevrejske opštine Ljiljana Popov i potpredsednik Vladimir Arsenić istakli su da država i grad pridaju značaj obeležavanju ovog datuma i ukazuju na stradalnike, koji su doživeli genocid isključivo zato što su pripadali drugom narodu i veri, a ne što su učestvovali u ratnom ili nekom drugom sukobu. Takođe su uputili poruke u kojima se ukazuje na zlo fašizma i nacizma, kako bi se sprečili bilo kakvi njihovi pojavni oblici u sadašnjem i budućem vremenu.
Učenici Zrenjaninske gimnazije, zajedno s profesorima Senkom Jankov i Edijem Darušijem, održali su ispred spomen-ploče posvećene žrtvama Holokausta istovremeno i svojevrstan čas istorije, sociologije, filozofije, ali i čas podizanja svesti o problemima neofašizma i antisemitizma. Nakon što su prošle godine prvi put učestvovali u ceremoniji obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, priključili su se i ove godine u još većem broju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.