U Vojvodini aktuelna suncokretova paša, a trenutni najveći problem je doseljavanje „divljih“ pčelara

U pčelinjacima u Vojvodini aktuelna je suncokretova paša. Na teritoriji Kikinde dnevni unosi kreću se od tri do četiri kilograma, pa pčelari posle dugo godina imaju razloga da budu zadovoljni. Zadovoljni su i subvencijama, koje su ove godine isplaćene do kraja juna. Ipak, kao najveći problem sezone navode doseljavanje „divljih“ pčelara.

Suncokretova paša donosi obilje posla u pčelinjacima. Pčelare posebno ohrabruje to što je ova godina prošla bez većih slučajeva trovanja, koje su prethodnih godina desetkovale prinose. Stanje je sada drugačije i najintenzivniji deo sezone protiče bez problema.

– Trenutna situacija je da je u Kikindi suncokret na nešto više od 50 odsto cvetanja. Dnevni unosi se kreću od tri do četiri kilograma, kod ljudi koji su uspeli da sačuvaju pčele od gladi. Imali smo jedan period u toku juna, gde onaj ko nije imao dovoljno hrane nije dobro prošao i ko nije prihranio pčele do suncokreta. Svi oni koji su sa uljane repice ostavili neku rezervu, „dovukli“ su se i situacija je ohrabrujuća – kaže Saša Čolak, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine.

Foto: Envato

Ipak, situacija i dalje nije savršena. Iako trovanja, osim u sporadičnim slučajevima nema, sezona ne može da prođe bez drugih izazova. Pčelari u pokrajini jedan posebno apostrofiraju, a uzrok je ponovo ljudski faktor.

– Ono što nam je jedan od većih problema jeste bilo doseljavanje pčelara koji su „divlji“, odnosno oni koji se dosele bez dozvola, bez važećih dokumenata, koji se „zakrpe“ u stacionare pčelara koji tu rade dugi niz godina. Nadamo se da ćemo jednog dana i to uspeti da izdejstvujemo da i to radimo u skladu sa važećim propisima i zakonima, koji su po meni komplikovani i teški, ali ako su doneseni, treba i da se poštuju – dodaje Čolak.

Kada je dokumentacija potpuna, moguće je konkurisati i za subvencije. Ovogodišnji iznos koji su pčelari dobijali je 800 dinara po košnici, što je i dalje nedovoljno. Sa druge strane, pohvaljen je način konkurisanja i aplikacija eAgrar, preko koje je svima koji su registrovani i sa potpunom dokumentacijom bilo omogućeno da konkurišu na samo tri klika.

– Pokrajina je izdvojila znatna sredstva pčelarima za kupovinu i pčelarske opreme, ali i samih pčela. Tu postoje uslovi koje svako mora da ispuni, uz pripremljenu dokumentaciju, onda na kraju dobije novac. Kada dobijete 200 ili 300 hiljada dinara, a pre toga ste uložili 500 ili 600 hiljada, kada dobijete 50 odsto, nije to uopšte za bacanje – objasnio je Čolak.

On ističe da su ove godine, nakon dužeg perioda, subvencije isplaćene do kraja juna. Pčelarima ostaje da sezonu suncokretove paše, koja je već na svojoj drugoj polovini, privedu kraju i da se nadaju da će i završetak sezone biti jednako ohrabrujući kao i njen početak.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.