NOVI SAD – Knjiga „Hod petrovaradinskih belega – tri sećanja na baštinu” predstavljena je u Kulturnoj stanici Svilara, a tema knjige je usmerena na petrovaradinska predgrađa, Stari i Novi Majur, i predstavlja analizu njene materijalne i arhitektonske baštine.
Knjiga se sastoji se iz tri poglavlja, a u prvom, koje se bavi istorijskim pregledom i kulturnim nasleđem Petrovaradina, autori se osvrću na zaštićene objekte kulturnog nasleđa i prostornu kulturno-istorijsku celinu, kao i na arheološke lokalitete. U drugom poglavlju opisan je početak izgradnje današnjeg Petrovaradina u 18. veku, prikazan je pregled karti i planova od početka 18. do 20. veka, ali se obrađuje i tema urbanističkih planova.
Poslednje poglavlje rezervisano je za Preradovićevu ulicu koja ubrzano nestaje. U knjizi su, između ostalog, opisani i fotografijama ilustrovani objekti u Ulici Vladimira Gortana 8, odnosno čuvena Špilerova kuća, potom kuće u Ulici patrijarha Rajačića 8, 14, Preradovićevoj 5-5a, 7, 10, 12, 99, 148, ali i kapija u Ulici Koste Nađa 7…
Knjiga je šesto, najnovije izdanje Fondacije „Spomen-dom bana Josipa Jelačića” i zajedničko je delo Slobodanke Babić, dr Danila Vuksanovića i dr Darka Polića. Upravitelj Fondacije „Spomen-dom bana Josipa Jelačića” Darko Polić kazao je da je ideja projekta bila da se zabeleži mali segment kulturne i arhitektonske baštine.
Dipl. inžinjerka arhitekture i jedan od autora knjige Slobodanka Babić, koja se više decenija u svojim radovima bavi Petrovaradinskom tvrđavom, istakla je da nema Tvrđave bez Petrovaradina. Kako je kazala, Stari Majur (deo Petrovaradina smešten između bastionog fronta Donje tvrđave, honverka i rukavca Dunava) je prostor koji je predstavljao jedinstveno očuvanu ambijentalnu celinu, kao nijedno naselje u Vojvodini, sa nekoliko kuća iz 18. veka koje su bile dragocen izvor poznavanja života i rada stanovnika.
– Knjiga daje kratak pregled istorije Petrovaradina i razvoja tog prostora kroz stare mape i ubranističke planove, ali smo pokušali i da protumačimo simbole arhitektonskih ukrasa petrovaradinskih kuća koje nestaju – objasnio je Polić, dodavši da je knjiga obogaćena grafikama, mapama i fotografijama fasada starih kuća, od kojih su pojedine srušene u proteklih nekoliko godina.
Danilo Vuksanović, koji se u knjizi bavi Preradovićevom ulicom, naglasio je da je ona linija koja je imala svoj razvoj i da se na osnovu može sagledavat arhitektura koje nestaje. Kako je pojasnio, fasade govore o drugom konceptu kulture i življenja, pa su autori mogli da prave paralele sa onima u Novom Sadu.
Pročitajte još: