Terzić: Ograničena mogućnost SAD da snabdeva gasom Evropu

Tanker
BEOGRAD – Stručnjak i konsultant za energetiku iz Vašingtona Branko Terzić ocenio je danas da će dok traje embargo EU prema Rusiji Srbija za sirovu naftu plaćati više od tržišne cene kao i da je mogućnost Sjedinjenih Američkih Država da snadbevaju Evropu tečnim gasom ograničena.

Na pitanje kako vidi sukob Rusije i Zapada i uticaj tog sukoba na dalji razvoj energetske krize, Terzić u intervjuu za Politiku kaže da taj sukob nije direktno povezan sa snadbevanjem energijom i cenama energenata.

Dodao je da je rat između Ukrajine i Rusije sukob između dva suprotna gledišta kada je reč o ulozi Rusije u postkomunističkoj Evropi.

“Energetska kriza prirodnog gasa u Evropi i globalne cene nafte su rezultati pandemije, predstojeće globalne recesije i kineskog faktora u ukrajinsko-ruskom konfliktu”, naveo je Terzić.

Komentarišući to što Amerika i Evropa plasiraju svoje energente, svoj gas i razvijaju strukturu za prijem gasa, Terzić navodi da prodaja tečnog gasa Evropi nije jedan od glavnih faktora američke spoljne politike Demokratske stranke predsednika Džozefa Bajdena.

Naveo je da postoje brojni političari iz Bajdenove stranke koji bi voleli da se prekine proizvodnja prirodnog gasa u Americi zbog efekta staklene bašte.

“Industrija prirodnog gasa u SAD nije u vlasništvu američke administracije, već privatnih investitora. To je suprotno situaciji u Rusiji i zemljama članicama OPEK-a gde je industrija za proizvodnju nafte i prirodnog gasa u vlasništvu države i može da bude usmerena ka podržavanju nacionalnih interesa”, kazao je Terzić.

Terzić je istakao da je mogućnost Sjedinjenih Američkih Država da snadbevaju Evropu tečnim gasom ograničena i dodao da ta država može da transportuje prirodni gas sa desetak lučkih terminala, koji su sada operativni.

On je rekao i da Evropa ima ograničen kapacitet kada je reč o prihvatu tečnog prirodnog gasa.

“Dvadesetak evropskih terminala za tečni prirodni gas imaju ograničen rezervni kapacitet da uvoze samo 50 odsto ruskog prirodnog gasa, što je bio slučaj i pre izbijanja rata u Ukrajini”, kazao je Terzić.

Dodao je i da će biti potrebno da se u Evropi izgradi veći broj terminala za tečni prirodni gas za transport sa Bliskog istoka i iz Australije, ukoliko ne budu postojali izgledi za uvoz prirodnog gasa iz Rusije.

Na pitanje kako vidi ishod i poziciju Ukrajine kad je reč o transferu i ruske nafte i gasa po okončanju sukoba, Terzić podseća da su dva gasovoda “Severnog toka” oštećena i van upotrebe, kao i da je jedino ruski gas može da stigne do zapadne Evrope preko starog ukrajinskog cevovoda.

“Evropi je potrebno više prirodnog gasa da bi u bliskoj budućnosti završila energetsku “tranziciju” sa proizvodnje električne energije pomoću uglja ka obnovljivoj energiji”, kazao je Terzić.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.