Svetski dan kontracepcije: Minimalan rizik, maksimalno zdravlje

Svetski dan kontracepcije, koji se obeležava svake godine 26. septembra, predstavlja važan trenutak za podizanje svesti o značaju kontracepcije i odgovornog seksualnog ponašanja širom sveta.

Ova kampanja, pokrenuta globalno 2007. godine, ima za cilj da promoviše različite metode kontracepcije i omogući svim seksualno aktivnim osobama, naročito mladima, pristup adekvatnim informacijama o seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Planiranje porodice predstavlja ključnu komponentu kontracepcije, omogućavajući pojedincima i parovima da kontrolišu svoj reproduktivni proces.

To uključuje odlučivanje o broju dece, razmaku između porođaja i pravu na bezbedan i zadovoljavajući seksualni život. Pravo na seksualno i reproduktivno zdravlje je osnovno ljudsko pravo koje podrazumeva da svi pojedinci imaju pristup bezbednim seksualnim odnosima, slobodu od nasilja i straha od seksualno prenosivih infekcija i neželjene trudnoće.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) aktivno promoviše planiranje porodice i kontracepciju. SZO pruža smernice zasnovane na naučnim dokazima kako bi obezbedila bezbedne i efikasne metode kontracepcije, kao i zaštitu ljudskih prava u programima kontracepcije. Danas, postoje različite savremene metode kontracepcije koje omogućavaju pojedincima da izaberu onu koja najbolje odgovara njihovim potrebama i životnim okolnostima.

Ove metode uključuju kombinovanu hormonsku kontracepciju (kao što su tablete, flasteri, vaginalni prsten i depo-inekcije), progestagensku hormonsku kontracepciju (kao što su tablete, vaginalni prsten, depo-inekcije i implanati), intrauterinu kontracepciju (kao što su intrauterini ulošci sa bakrom i intrauterini sistemi sa levonorgestrelom), barijernu kontracepciju (kao što su muški i ženski kondomi, dijafragme i cervikalne kape), spermicide, voljnu sterilizaciju žene i muškarca, kao i hitnu kontracepciju.

Prema istraživanjima, oko 40,4% seksualno aktivnih žena uzrasta od 15 do 49 godina u Srbiji koristi savremene metode kontracepcije, dok 17,1% koristi tradicionalne metode. Takođe, 1,1% žena u istoj starosnoj grupi je imalo namerni prekid trudnoće.

Posebno je važno istaći da mladi treba da budu dobro informisani o kontracepciji kako bi se zaštitili od neželjenih trudnoća i seksualno prenosivih infekcija. Prema istraživanju o ponašanju dece školskog uzrasta u Srbiji, oko 54,5% učenika prvih razreda srednje škole koji su stupili u seksualne odnose koristi kondome, dok je 13,2% koristilo pilule za kontracepciju.

Svetski dan kontracepcije ima za cilj da osnaži pojedince da donesu informisane odluke o svom reproduktivnom zdravlju i pruži im mogućnost da biraju metodu kontracepcije koja im najviše odgovara. Pružajući informacije i podršku u vezi sa kontracepcijom, možemo doprineti stvaranju zdravijeg i odgovornijeg društva.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.