Svetlucavi novogodišnji ukrasi nisu naivni, oprezno večeras! Vatrogasac objasnio kako dolazi do požara, koje su prevencije i šta možete učiniti ukoliko do požara dođe

NOVI SAD – Sa dolaskom praznika, neizostvani deo mnogih domova širom sveta, pa i kod nas, jeste kićenje doma i jelke. Da svetlucave lampice nisu nimalo bezazlene objasnio je za NS Uživo Željko Vuković, potpredsednik DVD „Dr Laza Kostić“ Novi Sad. On je detaljno objasnio šta preventivno uraditi da do požara ne dođe, a šta učiniti ukoliko do požara dođe.

-Kada je preventiva u pitanju, prema ukrasima za jelku se treba ponašati kao sa svim ostalim električnim aparatima. Treba kupovati od proizvođača, koji sadrži odgovarajući atest da je bezbedan. Ne treba samo gledati cenu proizvoda, već da li je proizvod ispitan- rekao je Vuković i dodao da pre korišćenja ukrasa, koje smo koristili prethodne godine, treba proveriti ispravnost sijalica i kablova.

Oštećeni kablovi mogu da izazovu opasnost od električnog udara i izazivanja požara. Ono što je specifično za preventivu, a u pitanju su jelke, jeste da ukoliko koristimo prirodne jelke sa busenom, one mnogo sporije gore.

-Ukoliko redovno zalivate jelku, manje su šanse da jelka izgori u odnosu na jelku koja se osušila. Takođe, jelke koje su plastične, burnije gore. Položaj same jelke jeste veoma bitan, ne treba da je držimo kod lako zapaljivih stvari, kao npr. zavese. Ukrase za jelke ne treba ostavljati tokom noći ni bez nadzora, a ukoliko napustite prostoriju ugasite svećice- naglasio je on.

Lestve iz novosadske brigade/Arhiva

-Ukoliko do požara dođe, veoma je važno brzo otkrivanje. Na prvi znak mirisa dima ili pucketanja, treba reagovati to su indikatori. Dobro je imati u domu detektore požara. Ti uređaji nisu skupi, a mogu da pomognu da se požar pre otkrije. Naročito je bitno da ukoliko do požara dođe kada spavamo, zvuk sa uređaja biće spasonosno rešenje. Ukoliko do požara dođe, što pre i bez oklevanja pozvati 193. Aparat za gašenje požara je uvek dobro imati u domu, ukoliko je električna sijalica izazvala požar, a procenili ste da možete da isključite njihovo napajanje, učinite to. Bitno je uraditi onoliko koliko smo procenili u datoj situaciji da smo u mogućnosti. Ne treba sebe izlagati nepotrebnoj opasnosti, a ukoliko možemo i imamo sa čime da reagujemo, onda možemo smanjiti požar u početnoj fazi.

Požar na Vidovdanskom naselju/Arhiva

Još jedan važan savet je da ukoliko procenite da ne možete da ugasite sami požar, prilikom izlaska iz te prostorije koju je požar zahvatio, obavezno zatvorite vrata za sobom. Takođe, prilikom izlaska iz stana potrebno je zatvoriti vrata kako se požar i dim ne bi proširio, a ne treba ni zaključavati vrata.

-Dim je nekada opasniji od vatre. Ulazna vrata iako su drvena usporiće širenje požara određen period. Svaki taj minut je dragocen vatrogascima- kazao je Vuković.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.