Zvezde nestaju sa noćnog neba, a razlog je svetlosno zagađenje koje sprečava blagu svetlost zvezda da dopire do Zemlje.
Nakon 12 godina analiziranja, naučnici su objavili studiju u časopisu “Nauka” u kojoj su otkrili da nebo postaje sve svetlije – i to, otprilike, 9,6 odsto svake godine.
Istraživači ističu da problem svetlosnog zagađenja nije ništa novo, ali je alarmantna stopa kojom ono jača.
Ako se do sada na nekom području moglo videti, na primer, 250 zvezda, u poslednjih 12 godina taj broj smanjio se na tek 100, upozoravaju naučnici.
On ističu da je merenje “svetlosti neba”, a time i ukupne vidljivosti zvezda, veoma teško.
Za merenje se često koriste sateliti koji su u Zemljinoj orbiti, a koji imaju značajno drugačiji pogled u odnosu na čoveka koji je na Zemlji.
Kako bi pokušali da izmere šta se tačno može videti sa Zemlje, istraživači su potražili pomoć običnih građana.
The night sky is rapidly getting brighter, eroding star visibility worldwide, finds a new Science study based on observations from citizen scientists worldwide over the past 12 years.
Learn more ⬇️
📄: https://t.co/hssNn2Cbrt#SciencePerspective: https://t.co/hRLLn9MEkc pic.twitter.com/xWqORqX1FL— Science Magazine (@ScienceMagazine) January 24, 2023
Više od 50.000 ljudi širom sveta priključilo se projektu “Noćno otkrivanje” i prijavljivalo svoja opažanja istraživačima. Analizom je otkriveno da je, verovatno, glavni krivac za sve lošiju vidljivost zvezda – “LED rasveta” koja je u proteklih 12 godina postala glavni izvor svetlosti u celom svetu.
Istraživači ističu da je 2011. godine “LED rasveta” imala tek jedan odsto tržišnog učešća. Manje od deset godina kasnije, taj udeo već je iznosio 47 odsto i samo se povećava.
Naučnici upozoravaju da ti problemi ne utiču samo na posmatranje zvezda, već i na ceo ekosistem.
Nekoliko ranije objavljenih studija pokazalo je da sve svetlije noćno nebo utiče na biljke, životinje i njihovu međusobnu interakciju.
Laboratorijske studije, navode istraživači, pokazale su i fiziološke promene kod riba zbog sve svetlijeg noćnog neba.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.