Nova animacija naglašava „super“ u supermasivnim crnim rupama. Ova čudovišta vrebaju u centrima većine velikih galaksija, uključujući naš Mlečni put, i sadrže između 100.000 i desetine milijardi puta veću masu od našeg Sunca.
„Direktna merenja, od kojih su mnoga napravljena uz pomoć svemirskog teleskopa Habl, potvrđuju prisustvo više od 100 supermasivnih crnih rupa“, rekao je Džeremi Šnitman, teoretičar NASA-inog Centra za svemirske letove Godard u Grinbeltu u Merilendu.
Tokom 2019. i 2022. godine, mreža radio-opservatorija koja se prostire na planeti pod nazivom Event Horizon Telescope proizvela je, prve slike džinovskih crnih rupa u centrima M87 i Mlečnog puta. Otkrili su svetao prsten vrućeg gasa koji kruži oko crne rupe.
Bilo koja svetlost koja prelazi horizont postaje zauvek zarobljena, a svaka svetlost koja prolazi blizu nje preusmerava se intenzivnom gravitacijom crne rupe. Zajedno, ovi efekti proizvode „senku“ otprilike dvostruko veću od stvarne veličine crne rupe.
TON 618, jedna od nekoliko izuzetno udaljenih i masivnih crnih rupa za koje astronomi imaju direktna merenja. Sadrži više od 60 milijardi solarnih masa i može se pohvaliti senkom toliko velikom da bi snopu svetlosti bile potrebne nedelje da ga pređe.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.