Subotica: “Tanjinom stazom hrabrosti” – šetnja posvećena borbi protiv raka dojke

press memorijalna šetnja-su
SUBOTICA – Udruženje žena obolelih i lečenih od raka dojke organizuje Memorijalnu šetnju “Tanjinom stazom hrabrosti” u znak sećanja na članicu koja je nažalost letos izgubila bitku sa ovom opakom bolešću, al ii kako bi podigli svest žena o značaju preventivnih pregleda i podrške društva u borbi protiv raka dojke.

Šetnja će se održati u petak, 20.oktobra sa početkom od 16 časova i 30 minuta. Okupljanje je u centru, a nakon šetnje do Dudove šume i nazad, učesnice će imati priliku da urade preventivne preglede uz podršku Zavoda za javno zdravlje, Crvenog krsta i Apoteke Subotica.

“Nastavljamo onim putem kojim je ona zacrtala i nadamo se da ćemo uspeti da radimo onako kvalitetno i dobro kao i u protekle dve i po godine. U skladu sa tim, u petak na Trgu slobode održaće se memorijalna šetnja  u 16.30 i iz poštovanja prema Tanji naše okupljanje će se zvati „Tanjinom stazom hrabrosti”. Prvenstveni cilj je akcenat na preventive” -kaže predsednica Udruženja „Jedna uz drugu” , Milica Pećerić i dodaje da pravovremeno otkrivanje povećava šanse za izlečenje raka dojke, ali da je nažalost primetno da sve više mladih žena oboleva, pa su preventivni pregledi još značajniji.

“Naše Udruženje nastalo je na inicijativu Tatjane Antić  2020. godine. Ona je prva osnovala fejsbuk stranicu, pa je onda usledilo  i sve ostalo. Sve naše aktivnosti imaju za cilj da skrenu pažnju na preventivu i to od najmlađeg uzrasta, ali i da obolele žene imaju u nama primer da nije sve izgubljeno, da izvuku snagu za borbu,  te da podržimo i žene koje žive sa posledicama. Nažalost Tanja Antić nas je napustila, ali mi sledimo njen put“ – istakla je Milica.

Mesec oktobar se u kalendaru zdravlja obeležava kao pink oktobar, odnosno Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke.

„U Srbiji na godišnjem nivou  između 4.500 i 4.600 žena dobije  dijagnozu karcinoma, uglavnom  su to žene starije od 60 godina, ali od tog broja  2 odsto njih je ispod 35 godina starosti. Proces lečenja je veoma intenzivan, a a 1.300 žena godišnje izgubi bitku“ objašnjava dr Teodora Bagi i dodaje da zdravstvena posvećenost žena nije na visokom nivou, odnosno skrining pregledi i programi se ne sprovode redovno, a i kada se realizju organizovano, odziv je jako mali.

„U skrining pregledu se otkrivaju neinvazivni tumori koji se vrlo lako leče operacijom i otkrivaju se mali stadijumi tj. mala veličina tumora koji se lako reši. U prvom stadijumu bolesti kada je bolest samo u dojci, možemo očekivati izlečenje od 87 do 100 odsto. Svaki drugi stadijum su lokalno odmakle bolesti, veći tumori i tu možemo očekivati i povratak bolesti i lečenje duže traje“ zaključuje  dr Bagi.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.