SUBOTICA – Stipendiju Grada Subotice namenjenu učenicima prvih razreda trogodišnjih obrazovnih profila, u ovoj školskoj godini dobilo je tridesetoro đaka, koji se školuju u Tehničkoj školi „Ivan Sarić“ i Politehničkoj školi. Stipendije u iznosu od tri hiljade dinara će učenicima biti isplaćene u narednih deset meseci, a za ovu namenu je iz gradskog budžeta izdvojeno 900 hiljada dinara.
“Subotička lokalna samouprava od 2016.godine, stipendiranjem deficitarnih zanimanja, želi da bude važna karika u privrednom lancu, pomogne školama, roditeljima i deci, ali i privredi u obrazovanju kadrova koji su potrebni kako Subotici, tako i državi Srbiji” rekla je Jasmina Stevanović, pozdravljajući u ime gradonačelnika Stevana Bakića i u ime nadležnog sekretarijata za društvene delatnosti učenike, njihove roditelje, nastavnike i direktore škola, na svečanosti povodom uručivanja ugovora o stipendiranju.. Ona je podsetila i na podršku školama u dualnom obrazovanju, napominjući da je Subotica možda jedini grad koji će imati dva trening centra za dualno obrazovanje.
Operateri za izradu nameštaja i osnovne građevinske radove, rukovaoci građevinskom mehanizacijom i vozači, dekorateri zidnih površina, bravari i zavarivači, samo su neka od zanimanja đaka koji prvi put upisuju ova “zlatna” zanimanja , a pored sigurnog posla nakon sticanja diplome, deca tokom školovanja mogu da računaju i na gradske stipendije.
“Želimo da im ovo bude dodatni motiv ali i pomoć u školovanju, i njima i roditeljima, i podstakne ih da u rukama imaju posao koji je sve plaćeniji. Završena trogodišnja srednja škola ne znači nužno da te nakon toga čeka slabo plaćen posao. U našoj zemlji postoji potreba za takvim profilima, pa ako se trude i vredno rade, ovaj posao može im doneti i dobru zaradu.”
“Za bravar-zavarivač sam se odlučio zato što mi se svideo taj rad i to sam hteo da upišem, a stipendija će mi značiti mnogo i počastvovan sam što sam dobio ovu stipendiju od Grada” – rekao je Ivan Vukov iz Tehničke škole “Ivan Sarić”.
Na podršku Grada mogu da računaju i mladi Subotičani kroz sredstva iz Budžeta opredeljena za mlade talente, u iznosu od 2,5 miliona dinara, ali i studenti za čije stipendiranje Grad izdvaja 10,4 miliona na godišnjem nivou.
“Samim tim što već posedujete diplomu za jedno zanimanje je i sigurnija i izvesnija budućnost u poslovnom smislu, zato što može vrlo brzo da se zaposlite i počnete da zarađujete. A ako u bilo kom trenutku u budućnosti želite da nastavi školovanje, to može da učinite kroz pohađanje programa dokvalifikacije, a zatim i upisivanjem željene više škole ili fakulteta” poručila je Jasmina Stevanović.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.